Posiew moczu - na czym polega badanie, kiedy siê je wykonuje

Posiew moczu to jedno z badañ laboratoryjnych pomagaj±cych w wykryciu problemów z uk³adem moczowym. Badanie nie jest zaliczane to badañ podstawowych i wykonywane jest na polecenie lekarza. Jak przygotowaæ siê do posiewu moczu? Jak interpretowaæ wyniki?

Celem badania jest ocena ilo¶ciowa tzw. morfotycznych sk³adników moczu, czyli m.in. leukocytów, erytrocytów, soli mineralnych oraz bakterii i grzybów.

Posiew moczu to badanie polegaj±ce na namno¿eniu w laboratorium, na specjalnych po¿ywkach, bakterii pochodz±cych z próbki moczu. Badanie ma zidentyfikowaæ rodzaj bakterii, które s± w badanej próbce, po to by okre¶liæ ich wra¿liwo¶æ na antybiotyki, czyli tzw. antybiogram. Dziêki rozpoznaniu szczepu bakterii, który wywo³a³ zaka¿enie uk³adu moczowego mo¿na dobraæ w³a¶ciwy lek.

Posiew moczu lekarz zaleca w przypadku pacjentów, którzy zg³aszaj± siê z takimi min. objawami jak: bolesne oddawanie moczu, czêste oddawanie moczu, niepe³ne opró¿nienia pêcherza, uczucie parcia na mocz. Badanie to jest zalecane równie¿ w przypadku gdy jest nieprawid³owy wynik badania ogólnego moczu.

Posiew moczu - przygotowanie do badania

Prawid³owe przygotowanie próbki moczu wymaga przestrzegania kilku zasad, aby nie zafa³szowaæ wyniku. Zdrowa osoba wydala ja³owy mocz, natomiast okolice cewki moczowej s± miejscami bytowania wielu drobnoustrojów. Przede wszystkim nale¿y kupiæ ja³owy pojemnik na mocz. Nie nale¿y dotykaæ wewnêtrznych czê¶ci pojemniki i przykrywki.

Równie wa¿ne jest zadbanie o higienê, przed pobraniem moczu nale¿y dok³adnie umyæ rêce i miejsca intymne oraz osuszyæ je. Ci±gle musimy pamiêtaæ, ¿e przestrzeganie ka¿dej z tych zasad jest konieczne, by unikn±æ zanieczyszczeñ, a tym samym zafa³szowania wyniku badania.

Próbkê moczu nale¿y oddaæ rano, po przebudzeniu, poniewa¿ wtedy w moczu jest  najwiêksza liczba bakterii. Do pojemniczka powinien trafiæ ¶rodkowy strumieñ moczu. Co to oznacza? Zaczynamy oddawaæ mocz i po chwili podstawiamy pojemnik, nape³niamy go mniej wiêcej w  jednej trzeciej objêto¶ci. Dziêki tej technice minimalizujemy ryzyko zanieczyszczenia próbki drobnoustrojami, które bytuj± w cewce moczowej.

Gotow± próbkê w ci±gu 2 godzin trzeba dostarczyæ do laboratorium. Je¿eli jest to niemo¿liwe próbkê trzeba przechowaæ w temperaturze od 4 do 8 stopni Celsjusza, jednak nie d³u¿ej ni¿ przez kilka godzin. Nie wolno zostawiaæ próbki moczu w temperaturze pokojowej, poniewa¿ powoduje to wzrost bakterii, a w konsekwencji fa³szywy wynik badania.

W przypadku, gdy pacjent nie ma mo¿liwo¶ci dostarczenia moczu w dniu pobrania zaleca siê pobranie moczu na pod³o¿e transportowo-wzrostowe. Pojemnik z takim pod³o¿em podobnie jak zwyk³y pojemnik mo¿na dostaæ w ka¿dej aptece.

Posiew moczu — interpretacja wyników

Generalnie wynik badania moczu mo¿e byæ negatywny, albo pozytywny. Negatywny wynik oznacza, ¿e mocz jest ja³owy, nie stwierdzono w nim bakterii. Jest to podstawa do wykluczenia infekcji dróg moczowych. Je¶li jednak wystêpuj± objawy zaka¿enia, mo¿e to ¶wiadczyæ, ¿e zosta³o ono wywo³ane bakteriami niewykrywalnymi podczas tego rodzaju badania

Pozytywni wynik badania moczu okre¶la rodzaj i liczbê bakterii obecnych w moczu. Liczbê bakterii przelicza siê na 1 ml moczu. Je¶li liczba bakterii wynosi ponad 100000 w 1 ml moczu - oznacza to infekcjê. Do wyniku posiewu moczu dodawany jest zestaw antybiotyków wraz z informacj±, które z nich s± w stanie zwalczyæ wykryte bakterie.

Zobacz wideo