Cewka moczowa, jak sama nazwa wskazuje, to część układu moczowego - zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet jest jego ostatnim fragmentem. Męska cewka ma funkcje nie tylko moczowe (jak u kobiet), lecz także rozrodcze. O układzie moczowym, czyli wydalniczym, więcej dowiesz się stąd.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Męska cewka moczowa to przewód o długości od około 15 do 20 centymetrów. Biegnie od dna pęcherza do przedniego końca prącia. Gdy penis nie jest we wzwodzie, cewka ma kształt litery S. Dzieli się na część śródścienną (w ścianie pęcherza moczowego), sterczową (w gruczole krokowym, czyli prostacie), błoniastą (w przeponie moczowo-płciowej), gąbczastą (pod spojeniem łonowym), jamistą i opuszkowo-odnogową. Do przewodu cewki moczowej uchodzą gruczoł krokowy oraz gruczoły opuszkowo-cewkowe.
Podstawowa rola cewki moczowej męskiej to, rzecz jasna, wyprowadzanie moczu. W cewce następuje połączenie układu płciowego z układem moczowym - to właśnie przez cewkę na zewnątrz wydostaje się nasienie.
Cewka moczowa kobiet odpowiada za wyprowadzanie moczu z organizmu. Jest o wiele krótsza niż u mężczyzn, ma od 3 do 5 centymetrów długości. Stanowi przez to łatwiejszy łup dla rozmaitych infekcji. Biegnie od pęcherza moczowego aż do brodawki cewkowej, która znajduje się w przedsionku pochwy. Cewka jest ułożona równolegle do pochwy i idzie w tym samym kierunku. Dzieli się na część śródścienną, miedniczną, przeponową i podprzeponową.
Ściana cewki moczowej żeńskiej zbudowana jest z błony mięśniowej i śluzowej. W błonie mięśniowej znajdują się 3 mięśnie: mięsień trójkąta pęcherzowego, zwieracz cewki moczowej oraz zwieracz moczowo-płciowy. Błona śluzowa składa się z grzebienia cewki moczowej, splotów żylnych, gruczołów przycewkowych i przewodów przycewkowych.
Ból i pieczenie cewki moczowej może oznaczać zapalenie cewki moczowej. Najczęściej zapaleniu cewki towarzyszy zapalenie pęcherza. U mężczyzn ofiarą współistniejącej infekcji może się stać również gruczoł krokowy (prostata). Ze względu na budowę anatomiczną cewki kobiety chorują częściej.
Przyczyną zapalenia jest zwykle zakażenie bakteryjne, które zostało przeniesione drogą płciową. Wyróżnia się zakażenia rzeżączkowe i nierzeżączkowe - te ostatnie mogą być wywołane przez, na przykład, chlamydie. Objawy zapalenia cewki moczowej to ból cewki, który nasila się w trakcie oddawania moczu, parcie na mocz, wyciek z cewki, gorączka. Samo zapalenie cewki moczowej grozi rozszerzeniem się na pozostałe części układu moczowego i płciowego, dlatego bólu cewki nie powinno się lekceważyć - istnieje ryzyko wystąpienia poważnych powikłań. Leczenie zapalenia cewki moczowej zależy od rodzaju zakażenia.
> Przeczytaj: Tryper, kłykciny czy chlamydia? To trzeba wiedzieć o chorobach przenoszonych drogą płciową
Rak cewki moczowej występuje rzadko, zdecydowanie częściej u kobie niż u mężczyzn. Główne objawy nowotworu cewki moczowej to krwawienie z cewki, krwiomocz, problemy z oddawaniem moczu, częsta potrzeba oddawania moczu. Leczenie nowotworu cewki moczowej opiera się przede wszystkim na metodach chirurgicznym. Od rozwoju i charakteru nowotworu zależy, czy będzie potrzebna chemio- i radioterapia. Wczesne wykrycie nowotworu daje aż 80% szansy na wyzdrowienie. Nowotwór cewki zauważony później to już poniżej 50% prawdopodobieństwa wyleczenia.