Domowe sposoby przy zapaleniu pęcherza i dróg moczowych

Nasiadówki, termofor i moczopędne zioła - te naturalne, domowe sposoby sprawdziły na sobie całe pokolenia. Infekcje dróg moczowych wymagają jednak jeszcze innego postępowania, jeśli pomoc nie ma być tylko doraźna

Domowe sposoby leczenia pęcherza i dróg moczowych mogą jedynie stanowić wsparcie leczenia właściwego. Dzięki nim dotrwasz do wizyty u lekarza i złagodzisz objawy. Te są bardzo przykre: ból podbrzusza, trudności przy oddawaniu moczu, pieczenie cewki moczowej, silne parcie na mocz i zarazem trudności z jego oddawaniem, czasem domieszka krwi w moczu.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Więcej o refluksie

Infekcje pęcherza są powszechne, ale to jeszcze nie oznacza, że są niegroźne. Jeśli ostry stan zapalny przejdzie w przewlekły, złagodzisz tylko objawy lub dopuścisz do nawrotów, twoje zdrowie, a nawet życie, może być zagrożone. Nawracające ataki bakterii mogą trwale uszkodzić mechanizm zabezpieczający przed cofaniem się moczu do nerek, prowadząc do refluksu pęcherzowo-moczowodowego i wreszcie: trwałego uszkodzenia nerek.

Z apteki, bez recepty: to działa?

W aptece nie brakuje gotowych preparatów bez recepty, które mają leczyć infekcje dróg moczowych. Aktualnie najpopularniejsze są preparaty z furaginą (inaczej: furazydyna), które niemal wyeliminowały konkurencję, w tym wcześniej popularne preparaty z żurawiną.

Moc żurawiny, nie tylko w zapobieganiu bakteryjnym zakażeniom dróg moczowych, ale także już w leczeniu stanów zapalnych (w tym przewlekłych) została naukowo dowiedziona (więcej na ten temat). Problem w tym, że proces zdrowienia jest długotrwały, niepewny, a gdy przyjdą ostre dolegliwości, skuteczność bardzo ograniczona.

Pojawienie się furaginy bez recepty to zmiana zasadnicza. Wcześniej lek przepisywał lekarz. On również ustalał dawkowanie, czas leczenia (w przypadku niektórych poważnych schorzeń nawet kilka lat).

Furagina jest kojarzona jako środek bardzo skuteczny, a zarazem bezpieczny. Słusznie, gdyż ma silne działanie bakteriobójcze wobec wielu szczepów bakterii Gram–dodatnich i Gram–ujemnych, w tym najpopularniejszej sprawczyni infekcji dróg moczowych: Escherichii coli (więcej o tej bakterii), a zarazem może być stosowana przewlekle nawet przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Oczywiście, są przeciwwskazania, dlatego zawsze należy dokładnie czytać załączoną ulotkę, jednak wszelkie farmaceutyki wymagają ostrożności i stosowane niewłaściwie stanowią zagrożenie dla zdrowia.

Samodzielne stosowanie leków bez recepty niesie za sobą pewne ryzyko, paradoksalnie spore, gdy preparat skutecznie znosi objawy. Zapewne świat się nie zawali, jeśli raz "uratujesz się" furaginą, szczególnie wtedy, gdy dostęp do lekarza jest utrudniony (weekend, urlop, etc.).

Z drugiej strony: furagina to nie jest klasyczny domowy sposób łagodzenia objawów. Warto wiedzieć, że jej zastosowanie przed zrobieniem badania moczu (szczególnie posiewu) ma znaczny wpływ na wyniki i wyraźnie utrudnia, a czasem uniemożliwia, stwierdzenie, jaki patogen zaatakował drogi moczowe.

Lek w dawce bez recepty, nieumiejętnie stosowany, może jedynie uśpić chorobę, nie mówiąc już o naszej czujności (ulga przychodzi naprawdę szybko). Tymczasem: infekcja może być tylko objawem toczącego się poważniejszego problemu w drogach moczowych, a doraźne usunięcie dolegliwości tylko opóźni diagnozę i właściwie, pełne leczenie.

Zobacz wideo

Infekcje dróg moczowych należy skonsultować z internistą, a ten w razie potrzeby skieruje cię do nefrologa, urologa lub ginekologa. Infekcje intymne często występują łącznie z problemami z drogami moczowymi. To zasadniczo kobieca sprawa: krótsza cewka moczowa (a także zmiany hormonalne) sprzyjają zakażeniom i wnikaniu mikrobów do dalszych odcinków układu moczowego.

ABC specjalności lekarskich

Ziołowa kąpiel, nasiadówka

Nim trafisz do lekarza, a także wtedy, gdy już stosujesz zalecone przez niego leczenie, możesz się wspomóc domowymi, naturalnymi sposobami.

Ziołem, które się sprawdza, jest z pewnością rumianek. Działa kojąco, łagodząco, przeciwzapalnie. W połączeniu z bardzo ciepłą wodą szybko przynosi ulgę. Najwygodniej będzie zaparzyć kilka torebek rumianku, a gotowy, mocno stężony napar dodać do kąpieli. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż kwadrans. Uwaga, picie naparu (3 razy dziennie) też przynosi ulgę.

Zioła, których nie może zabraknąć w twojej apteczce

Rozgrzewanie chorej okolicy ciała jest bardzo pomoce i można w tym celu stosować kąpiele w umiarkowanie gorącej wodzie z naparem rumianku (ok 1 litra).Rumianek ma właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Gdy nie dysponujemy wanną, można posiedzieć kwadrans w miednicy wypełnionej bardzo ciepłą wodą wymieszaną z ziołowym naparem. Picie naparu rumianku 3 razy dziennie jest pomocne w ogólnoustrojowym łagodzeniu stanów zapalnych.

Poza rumiankiem wykorzystywane bywa też sosnowe igliwie. Przed włożeniem go do wanny, trzeba przygotować napar. 0,5 kg igieł zalewamy wrzątkiem tak, by je przykryć. Zostawiamy pod przykryciem na kilkanaście minut, aż igły zmiękną.Całość dolewamy do kąpieli. Można też igły umieścić w płóciennym woreczku. Wprawdzie nie są kłujące, ale dla niektórych to dyskomfort kąpać się razem z nimi (nawet miękkie mogą powchodzić tu i tam).

Nasze babcie chętnie przygotowywały do nasiadówek napar z rumianku, dziurawca i krwawnika. Wszystkie te zioła działają przeciwzapalnie. Dodatkowo: dziurawiec łagodzi podrażnienia skóry (zdarzają się w okolicach inymnych przy infekcji pęcherza).

Zioła do picia

Gdy bakterie atakują twój pęcherz, można też spróbować innego domowego sposobu (chociaż zalecanego też przez lekarzy): "oczyszczania od środka". Sprawdza się nie tylko wspomniany wcześniej rumianek, ale także herbatka z owoców i liści borówki brusznicy (świeżych lub suszonych). Napar już przestudzony, możliwy do picia, można uzupełnić o miód i cytrynę (gorący pozbawia właściwości).

Za zioła moczopędne, czyli ułatwiające oczyszczanie zainfekowanego pęcherza, a zarazem łagodzące stan zapalny, uchodzą też szałwia i majeranek. Moczopędne właściwości ma też wywar warzywny z selera i pietruszki.

Herbatka, napar, a może wywar? Czym się różnią?

Warto pamiętać, że odpowiednie nawodnienie generalnie jest wskazane przy infekcjach dróg moczowych.

Siła ciepła, czyli naturalne leczenie zapalenia pęcherza

Zarówno napary do picia, jak i nasiadówek, nie tylko wykorzystują moc ziół, ale także samego ciepła. To znany domowy sposób na łagodzenie bólu. Dlatego, gdy dopadnie cię infekcja pęcherza, ulgę może przynieść zwykły termofor czy inna forma ciepłego okładu.

Pamiętaj, że po intensywnym ogrzaniu nagłe wyziębienie bywa dotkliwie odczuwalne, a skoki temperatury sprzyjają nasileniu infekcji. Powodują bowiem spadek odporności i ułatwiają atak mikrobom. Zadbaj więc o ciepłą piżamkę, zasłonięcie pleców, a jeśli tylko możesz sobie na to pozwolić, spędź parę godzin pod kołdrą.

Rozgrzej się dla zdrowia!

Higiena przy infekcji pęcherza moczowego

Jeśli dopadła cię infekcja pęcherza, dbanie o samo ciało to za mało. Konieczna jest zmiana bielizny, pościeli i ręczników: twoich i partnera. Pamiętaj, że skutecznie pokonasz bakterie w temperaturze co najmniej 60 st. C. Warto o tym pomyśleć przy zakupach i wybierać rzeczy, które można w niej prać.

Infekcje pęcherza i infekcje intymne niejednokrotnie chodzą w parze. Źródłem zakażenia może być partner, nawet jeśli sam nie choruje (jego pęcherz zabezpiecza dłuższa cewka). Stąd istotna także jego troska o higienę, zmiana rzeczy osobistych, etc.

Więcej o higienie intymnej kobiet

Więcej o higienie intymnej mężczyzn

Czasami infekcjom sprzyja nadmiar higieny. Stosowanie środków higienicznych zwalcza naturalną florę bakteryjną i prowadzi do namnożenia bakterii chorobotwórczych, pojawienia grzybów, etc. Czytaj, jak temu zapobiegać i jak leczyć: wszystko o probiotykach ginekologicznych.

Więcej o: