Domowe sposoby na trądzik

Z trądzikiem zmaga się prawie każdy nastolatek, a także co czwarty dorosły. Do znacznej poprawy stanu skóry leczenie dermatologiczne nie zawsze jest konieczne - duże korzyści można uzyskać dzięki właściwej diecie, zmniejszeniu poziomu codziennego stresu, a także dzięki domowej roboty maseczkom i specyfikom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Na trądzik naturalne maseczki

Objawy trądziku złagodzą regularnie stosowane maseczki, które przyrządzisz z produktów, które prawdopodobnie są w Twojej kuchni.

Maseczka z sodą oczyszczoną - stosuj raz w tygodniu

Soda oczyszczona ma bardzo silne działanie wysuszające oraz działa jako łagodny środek złuszczający. Odblokowuje pory i usuwa martwy naskórek. Ponadto pomaga regulować równowagę PH skóry oraz wykazuje działania przeciwzapalne i antyseptyczne.

Zmieszaj 2 łyżki sody oczyszczonej z odrobiną ciepłej wody i mieszaj do powstania konsystencji pasty. Nałóż na skórę twarzy i pozostaw na około 10 minut. Spłucz letnią wodą.

Po tym zabiegu konieczne jest nawilżenie skóry wysuszonej przez sodę. Idealnie posłuży do tego olej kokosowy, który dobrze nawilża i wykazuje działanie antybakteryjne. Wmasuj go delikatnie w skórę twarzy.

Maseczka z drożdży - stosuj nawet co 2 dni

Drożdże bogate są w witaminy z grupy B, witaminy E, D i H, a także chrom i selen. Dlatego domowa maseczka z drożdży wykazuje działanie oczyszczające, odżywcze i wzmacniające. Łagodzi też istniejące stany zapalne.

Wystarczy 20 g drożdży dokładnie wymieszać z 2 łyżkami ciepłego mleka i odrobiną soku z cytryny, powstałą miksturę nałożyć na twarz, a po 20 minutach zmyć ciepłą wodą.

Maseczka z pomidorów - możesz stosować codziennie

Pomidory są bogate w antyoksydanty oraz witaminy A i C. Ich dodatkowym atutem jest zawartość likopenu, który stanowi składnik licznych preparatów na trądzik. Pomidory w kontakcie ze skórą zmniejszą jej porowatość oraz skurczą istniejące wypryski.

Świeże, dojrzałe pomidory rozgnieć do uzyskania półpłynnej konsystencji i nałóż na twarz w formie maseczki. Spłucz ciepłą wodą po 15 minutach.

Walcz z punktowymi zmianami skórnymi

Aby jak najszybciej poprawić wygląd miejsc chorobowo zmienionych, naturalne specyfiki możesz nakładać punktowo na skórę.

1. Miód

Miód wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Łagodzi podrażnienia i przyspiesza proces gojenia się zmian skórnych. Zmniejsza też widoczność blizn potrądzikowych.

Miodem posmaruj chorobowo zmienione miejsca na skórze i pozostaw na około 30 minut. Po upływie tego czasu zmyj ciepłą wodą.

2. Sok z cytryny

Cytryna nie tylko bogata jest w witaminę C, ale także posiada właściwości antybakteryjne i ściągające. Sok z cytryny działa też silnie wysuszająco na skórę trądzikową.

Odrobinę świeżo wyciśniętego soku wsmaruj w wypryski. Pozostaw na skórze przez 15 minut, a później zmyj ciepłą wodą.

3. Plasterki czosnku

Czosnek pomaga w walce z trądzikiem - zarówno stosowany wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Regularne jedzenie 2 ząbków czosnku dziennie (najlepiej z natką pietruszki, która zniweluje charakterystyczny zapach) poprawi wygląd skóry. Zawartość cynku, siarki oraz działanie oczyszczające, antybakteryjne i przeciwgrzybicze wskazuje na jego skuteczność także w bezpośrednim kontakcie ze skórą.

Ukrój plasterek świeżo obranego ząbka czosnku i przyłóż do miejsca zmienionego chorobowo, wcierając sok w skórę. Pozostaw na 15 minut, po czym zmyj ciepłą wodą.

Dieta dobra dla skóry

Odżywianie ma znacznie większy wpływ na kondycję skóry niż kosmetyki. W celu zapobiegania lub zmniejszenia objawów trądziku warto jeść produkty bogate w:

  • - regulującą złuszczanie naskórka, którą znajdziemy w rybach, wątróbce, jajkach, marchewce, szpinaku, pomidorach i morelach,
  • - ograniczające łojotok, występujące w rybach, fasoli, pieczywie pełnoziarnistym, migdałach, drożdżach, soi i bananach,
  • - łagodzący stany zapalne i przyspieszający leczenie trądziku, a którego źródłem są owoce morza, ziarna zbóż, pestki dyni i jajka.

Pamiętaj także o piciu dużej ilości wody w ciągu dnia - pomoże ona wypłukać toksyny z Twojego organizmu oraz poprawi krążenie, co ma wpływ na kondycję Twojej skóry.

Ważne dla cery są także kwasy tłuszczowe Omega-3, które wpływają na elastyczność skóry i odblokowują pory. Znajdziesz je w orzechach, rybach morskich oraz w awokado.

Uwzględnij w diecie również produkty o wysokiej zawartości białka - owoce morze, drób, nabiał, jajka, fasolę oraz soję. Twoje ciało używa aminokwasów z białka do produkcji kolagenu, który wpływa na zdrowie i nawilżenie skóry.

Kolejnym sposobem walki z trądzikiem "od środka" jest spożywanie ziołowych naparów. Najbardziej popularny jest tu bratek polny, który łagodzi dolegliwości skórne związane z zaburzeniami przemiany materii. Pomoże też rumianek oraz zielona herbata, która oczyszcza organizm.

Istnieją też produkty, które nasilają trądzik. Takie działanie często wykazują słodycze, kawa i alkohol. Nasilenie trądziku może być też związane z nietolerancją przez organizm danej grupy produktów - jeśli zauważysz, że spożywanie jakiegoś produktu wpływa na pogorszenie cery - unikaj go.

Zadbaj o aktywny wypoczynek i sen, zredukuj stres

Badania naukowe wykazały, że zaostrzenie objawów trądziku często związane jest z wysokim poziomem stresu. Wynika to z tego, że hormony stresu oddziałują na komórki, które produkują sebum (łój skórny), czyli tłustą substancję odpowiedzialną za trądzik. Dlatego stosuj metody relaksacyjne i bądź aktywny - nawet krótki, dynamiczny spacer może wystarczyć, aby zredukować poziom stresu w Twoim ciele i umyśle.

Wysypiaj się! Choć nie ma badań jednoznacznie potwierdzających korelację ilości i jakości snu z występowaniem trądziku, jednak deprywacja snu zawsze wiąże się z ryzykiem osłabienia organizmu, co będzie się odzwierciedlać w kondycji skóry i ogólnym stanie zdrowia.

Pomocne jest też uprawianie sportu - oprócz redukcji stresu, ćwiczenia fizyczne poprawiają krążenie, pomagają dostarczyć do skóry niezbędne wartości odżywcze, a także pozbyć się toksyn z organizmu. Pamiętaj jednak o dokładnym oczyszczeniu skóry po aktywności fizycznej!

Zobacz wideo
Więcej o: