(Nie) bezpieczna wizyta u kosmetyczki. Jakie choroby można "przynieść" z salonu kosmetycznego?

Wizyta w salonie kosmetycznym to niewątpliwie duża przyjemność. Niestety, czasem zdarza się, że spotkanie z kosmetyczką to początek, kłopotów ze zdrowiem. Co nam u niej grozi i na co trzeba uważać?
zakażenie gronkowcem zakażenie gronkowcem Shutterstock

Twój nieprzyjaciel gronkowiec

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Gronkowiec złocisty, czyli Staphylococcus aureus to jedna z bardziej rozpowszechnionych bakterii na świecie. Gdy dostanie się do organizmu może wywołać w nim spore zamieszanie, począwszy od zatrucia pokarmowego po trądzik. "Złapany" w gabinecie kosmetycznym gronkowiec najczęściej odpowiada za zastrzał lub zanokcicę.

Zastrzał to rodzaj ropnego zapalenia tkanki. Rozwijający się tuż pod naskórkiem stan zapalny sprawia, że zajętego obszaru "wydostaje" się ropna wydzielina. Trzeba mieć na uwadze, że bakteria może zagnieździć się nie tylko pod skórą. Niejednokrotnie schorzenie zajmuje również stawy. Aby skutecznie pozbyć się bakterii konieczny jest antybiotyk.

Więcej o chorobie przeczytasz tutaj.

Nawet niewielkie uszkodzenie naskórka wystarczy by bakterie gronkowca (bądź paciorkowca, który również może wywołać oba schorzenia) wywołały tzw. zanokcicę. Znacznie częściej pojawia się u osób z cukrzycą, bywa że rozwija się wraz z grzybicą paznokcia oraz zastrzałem. Zmiana najczęściej pojawia się wokół płytki paznokcia, otaczająca ją skóra jest mocno zaczerwieniona i obrzęknięta. Każde dotknięcie wywołuje nieprzyjemny ból. W przypadku niewielkich zmian wystarczające może być domowe leczenie tj. dokładne przemycie zajętego miejsca wodą z mydłem i okładanie ciepłymi kompresami. Jeśli choroba jest bardziej zaawansowana konieczna jest interwencja chirurga.

Więcej informacji o zanokcicy znajdziesz tutaj.

swędzenie swędzenie Shutterstock

Swędzi! Ciągle swędzi!

Świerzb najłatwiej złapać u masażysty. Winę za te kłopoty najczęściej ponosi niedopatrzenie. Brak ręcznika jednorazowego na leżance czy nieświeży ręcznik. Choroba wywoływana jest przez pasożyty nazywane świerzbowcem ludzkim. Nim dadzą o sobie znać mija kilka tygodni (3-4).

Uporczywy, trudny do powstrzymania się przed drapaniem świąd to najbardziej charakterystyczny objaw. Dolegliwość ta jest konsekwencją odchodów jakie pasożyt zostawia na skórze. Ich obecność może wywołać silną reakcję alergiczną bądź wysypkę (często ma postać grudek i niewielkich pęcherzyków).

Najlepszą metodą na walkę z chorobą są maści, kremy lub żele zawierające permetrynę bądź siarkę. Niekiedy zaleca się przyjmowanie leków przeciwhistaminowych.

Czytaj także: Świerzb - objawy, diagnoza, leczenie

Grzybica paznokcia Grzybica paznokcia Shutterstock

Uwaga! Grzybica!

To jedna z częstszych "niespodzianek", które przynosimy z salonów kosmetycznych. Droga zakażenia jest niezwykle prosta - źle oczyszczone narzędzia do usuwania zrogowaciałego naskórka. Trzeba pamiętać, że grzybica może objąć nie tylko skórę stopy czy dłoni, ale i paznokcie.

W przypadku skóry zwykle wysiewają się liczne, drobne pęcherzyki wypełnione przeźroczystym płynem. Nadmiernie rogowacieje, to również może być grzybica. Aby uniknąć kłopotów warto się przyjrzeć czy kosmetyczka wykłada pojemnik do moczenia stóp jednorazową folią, w takich warunkach bowiem grzyby doskonale się czują.

Jeśli grzybica zaatakuje paznokcie zasugeruje to - przede wszystkim - zmiana koloru płytki, zacznie ona przybierać żółto - brązową barwę.

Oczywiście można próbować walczyć z pomocą dostępnych w aptece bez recepty preparatów. Niestety, takie działanie nie gwarantuje sukcesu. Aby leczenie było skuteczne najlepiej od razu skonsultować się z dermatologiem.

O czym jeszcze świadczy zmiana koloru paznokci przeczytasz tutaj.

Czytaj także: Grzybica paznokcia - objawy, diagnoza, leczenie

Łuszczyca krostkowa dłoni i stóp

zapalenie wątroby zapalenie wątroby Shutterstock

WZW C - to też może się przydarzyć!

W przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu C sprawa jest wyjątkowo trudna. Odpowiedzialnego za rozwój choroby wirusa można złapać nie tylko u kosmetyczki, ale i u fryzjera czy stomatologa. Wszystkiemu winne jest nieprzestrzeganie podstawowych, obowiązkowych w każdym z tych punktów, zasad higieny.

Niestety, choroba zazwyczaj rozwija się bardzo powoli i nie zawsze daje o sobie znać, niejednokrotnie wykrywana jest przypadkiem. Rzadko kto kojarzy zmęczenie, apatię, stany depresyjne, bóle stawów, mięśni oraz zmiany skórne z chorą wątrobą. Najczęściej przypisujemy je intensywnemu trybowi życia lub przemęczeniu.

Więcej o wirusowym zapaleniu wątroby typu C przeczytasz tutaj.

Czytaj także: Wątroba - genialna sprzątaczka

Więcej o: