Zastrzał - objawy, rozpoznanie i leczenie

Zastrzał to rodzaj ropnego zapalenia tkanki. Najczęściej stoi za nim paciorkowiec, który poprzez niewielką ranę spowodowaną ukłuciem lub urazem w obrębie opuszków palców przedostaje się do organizmu pacjenta. W zależności od zajętej struktury medycyna wyróżnia aż pięć typów tego schorzenia.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Ropowice, do których należy także zastrzał, spowodowana jest infekcją bakteryjną ( paciorkowcem lub gronkowcem ) atakującą przede wszystkim struktury zbudowane z tkanki łącznej. W przypadku zastrzału obejmuje ona samą skórę, tkankę podskórną, stawy, ścięgna bądź kości. Pierwsze trzy rozpoznawane są najczęściej.

Zastrzał - objawy

Charakter oraz skala objawów zależy przede wszystkim od zajętego obszaru. Przy postaci skórnej stan zapalny oraz ropna wydzielina kumulują się tuż pod powierzchnią naskórka. Dolegliwości, zwłaszcza pulsujący ból, nasilają się w godzinach wieczornych.

Zajęcie warstw podskórnych zazwyczaj skupia się na wysokości paliczka bliższego, bardzo rzadko przechodzi na całą dłoń. Infekcji bardzo często towarzyszy obrzęk (szczególnie na grzbiecie dłoni) oraz widoczna tuż pod skórą zbierająca się ropna wydzielina. Bardzo często przybiera rozmiary wielkiego czyraka, jednak nie jest groźny. Znacznie utrudnia to poruszanie dłonią i może upośledzać niektóre jej funkcje. Ból nasila się przy opuszczaniu dłoni lub ucisku.

Zastrzał w obrębie stawu zazwyczaj pojawia się przy bezpośrednim urazie lub przeniesieniu zakażenia. Obecność bakterii obok bólu, wywołuje dreszcze, znacznie podnosi temperaturę ciała , wywołuje zaczerwienie oraz obrzęk. Pacjenci z tym rodzajem zastrzału mają spore kłopoty z poruszaniem. U pewnej grupy chorych na skórze, w obrębie zajętego stawu powstaje ropna przetoka stanowiąca ujście dla zgromadzonej ropy. Gdy stan zapalny obejmuje ścięgna obok znacznych problemów z poruszaniem, zginaniem palca może dojść do martwicy ścięgna. Niemal identyczny przebieg choroby obserwuje się gdy patogen zaatakował tkankę kostną palca.

Zastrzał - diagnoza i leczenie

Dokładne obejrzenie zmiany oraz wywiad z pacjentem zazwyczaj są wystarczające przy stawianiu diagnozy. Najskuteczniejszą formą leczenia jest zabieg chirurgiczny wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Z pomocą jednego nacięcia dociera się źródła schorzenia usuwa ropień oraz zniszczone tkanki.

Jeśli infekcja objęła ścięgna otwiera się pochewkę ścięgna po czym unieruchamia palec. Dodatkowo, aby przyśpieszyć leczenie podaje się antybiotyki, jednak przed ich doborem należy wykonać badania mikrobiologiczne w celu określenia typu bakterii.

Czytaj także:

Grzybica paznokcia

Łuszczyca krostkowa dłoni i stop (Zapalenie krostkowe dłoni i stóp)

Ropnie mnogie pachwin

Stopa madurska (Grzybica madurska, mycetoma)

"Spocone" stopy? Jest na to sposób!

Więcej o:
Komentarze (1)
Zastrzał - objawy, rozpoznanie i leczenie
Zaloguj się
  • Mich Mierz

    0

    Na zajsciu w8dac ewidentny przyklad zlego obcinania paznokcia oraz noszenia ciasnych burrow. Nalezy usunac czesci paznokcia ktore wrastaja w wal przypaznokciowy. Nastepnie wyleczyc zainfekowana tkanke. Do tego czasu paznokiec trzeba przycinac u nasady by nie naruszac leczacego sie walu przypaznokciowego. Dopiero pozniej mozna prowadzic paznokiec. Absolutnie nie powinno sie isc do chirurga. Chirurg wytnie pol paznokcia I trwale zniszczy maciez kwasem tak by paznokiec nie odrastal w tym miejscu. Pacjent pozostawiony jest z ochydnym kwadratowym paznokciem na zawsze. Kazdy kto ma nawet tylko zaczerwienienie na wale przypaznokciowym nie powinien tego bagatelizowac. Trzeba znienic buty oraz natychmist udac sie do kosmetyczki lub podologa. Paznokci nigdy nie przycina sie na okraglo I nie do konca. Nalezy zostawic przynajmniej 1mm. Nigdy nie zaokraglac ostrych katow tak musza rosnac i wtedy nie ma problemu. Paznokcie musza plasko lezec na palcu. Jezeli sa mocno zakrzywione w dol nalezy regularnie odwiedzac kosmetyczke lub podologa. Mozna tez kupic sprezynki do paznokci na portalu aukcyjnym I zakladac je samemu. Pamietaj ze kiedy jest juz ropa to Stan jest bardzo zaawansowany I bedzie tylko gorzej. Nie marnujcie kasy na kremy masci zmiekczajace bo to nic nie daje. Pozdro od doswiadczonego I skrzywdzonego na cale zycie przez rzeznikow szpitalnej chirurgii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX