Żółty, brązowy, a może czarny? O czym mówi zmiana koloru paznokcia?

Zdrowe paznokcie są błyszczące i lekko zaróżowione. Niektóre używki np. palenie papierosów, częste używanie lakieru do paznokci czy wiek sprawiają, że ich wygląd mocno się zmienia. Czasem jednak zmiana koloru płytki paznokcia zapowiada poważniejsze zmiany w organizmie. Na co warto zwrócić uwagę?
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Problemy z paznokciami w większości przypadków wynikają z niewłaściwej diety. Niedobory substancji odżywczych prowadzą do znacznego osłabienia płytki, staje się ona słaba, łamliwa, a nawet "rozdwojona". Zmiana na powierzchni paznokcia może być konsekwencją wystawienia dłoni na działanie wilgoci, wysokiej lub bardzo niskiej temperatury. Częsty kontakt z chemikaliami, malowanie paznokci (niektóre kolorowe lakiery, nałożone bezpośrednio na "czystą" płytkę bez ochronnej bazy, mogą ją odbarwiać) oraz używanie zmywaczy z acetonem mocno osłabiają strukturę paznokcia. Brak odpowiedniej higieny oraz pielęgnacji dłoni nie jest tu bez znaczenia.Kolor płytki paznokcia - o czym mówi?

Zmiana zabarwienia paznokcia powinna niepokoić. Nowa barwa, nie zawsze sugeruje "tylko" niedobór witamin, czasem zapowiada poważniejsze zmiany w organizmie. Obecność plamek (najczęściej białych) czy całkowita zmiana koloru płytki na żółty, brązowy, czarny, zielony lub szaroniebieski - wymaga konsultacji z lekarzem.

Żółte przebarwienia bardzo często pojawiają się przy paleniu papierosów oraz częstym malowaniu paznokci różnymi odcieniami czerwonego. Żółty kolor płytki paznokcia może stanowić skutek uboczny stosowania niektórych leków, takie zabarwienie przybierają paznokcie osób chorujących na żółtaczkę, łuszczycę, grzybicę.

Brązowy kolor płytki może się pojawić wskutek przyjmowanych leków, czasem spotyka to osoby mające problemy z tarczycą, cierpiące z powodu niedożywienia lub nałogowych palaczy.

Zielone przebarwienia - to konsekwencja infekcji bakteryjnej. Patogeny zazwyczaj przedostają się do organizmu wskutek skaleczenia, nieprawidłowo przeprowadzonego zabiegu kosmetycznego czy zbyt częstego moczenia dłoni.

Szaroniebieski kolor paznokci to objaw zatrucia m.in. srebrem. Podobny efekt mogą dawać leki przeciwmalaryczne, czasem taką barwę przybierają paznokcie osób mających poważne problemy z krążeniem oraz chorobami metabolicznymi- choroba Wilsona (więcej o chorobie przeczytasz tutaj).

Czarne paznokcie wskazują na lekki uraz, bądź środki chemiczne. Ciemny pasek tuż pod płytką może być objawem występującego niezwykle rzadko czerniaka podpaznokciowego.

Czytaj także:

Grzybica paznokcia

Ostroga piętowa

"Spocone" stopy? Jest na to sposób?

Stopa madurska (Grzybica madurska, mycetoma)

Łuszczyca krostkowa dłoni i stóp (Zapalenie krostkowe dłoni i stóp)

Więcej o:
Komentarze (15)
Żółty, brązowy, a może czarny? O czym mówi zmiana koloru paznokcia?
Zaloguj się
 • kisos

  Oceniono 101 razy 67

  rany boskie, nie dawajcie takich zdjęć! ludzie przy komputerach jedzą... odpoczywają... chcą żyć :p

 • anty_globalista

  Oceniono 42 razy 22

  Czarne paznokcie to objaw życia w brudzie. Fuu.

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 19 razy 15

  Czarne paznokcie-pomalowane czarnym lakierem Chanel lub Inglotem:)

 • azuberro

  Oceniono 1 raz 1

  No moje może nie wyglądały aż tak dramatycznie, jak te na zdjęciu, ale nie był to przyjemny widok. Stosowałem jakieś lakiery do smarowania, ale nic nie dawało to. Dopiero moja dziewczyna mnie zmobilizowała, poszedłem do lekarza, dostałem doustny lek trioxal, no i biorę go od kilku tygodni z przerwami. Jest znacznie lepiej, ale lekarz powiedział, że to niestety musi potrwać, bo było kiepsko.

 • olecki11

  Oceniono 5 razy 1

  a długie czarne kręcone paznokcie ?

 • tomwoj83

  Oceniono 5 razy 1

  po uderzeniu cegłą długo może być cały czarny i możesz z tym żyć około 6 miesięcy chyba że zdecydujesz się na zerwanie paznokcia ale ja jednak miałem już coś takiego w swoim życiu i osobiście wolałbym żyć z tym co złośliwa natura jednak dodała nam tak od siebie a paznokieć nie zmieni się nic a nic tylko trzeba wyczekać swoje...

 • balcerek_jozef

  Oceniono 13 razy 1

  Nie przy obiedzie! No :(

 • facelift

  Oceniono 7 razy -1

  Czarny - wlazłeś w kupę węgal, brązowy - wlazłeś w kupę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX