Zastrzał - zapalenie bakteryjne, które czasem wymaga interwencji chirurga

Zastrzał jest ostrym ropnym zapaleniem powierzchni palców i śródręcza. Zazwyczaj spowodowany jest bakteriami przeniesionymi w trakcie urazu (np. ukłucia)

Rodzaje zastrzałów

Zastrzał skórny jest stanem zapalnym z ropą pod naskórkiem. Najważniejszym objawem jest ból nasilający się szczególnie w nocy. Leczenie obejmuje nacięcie zmiany i usunięcie treści ropnej.

Zastrzał podskórny, czyli stan zapalny obejmujący tkankę podskórną rozszerzający się na całą dłoń Charakterystyczny jest ból, który narasta przy opuszczeniu ręki oraz jej uciśnięciu. Pojawia się obrzęk lub ropień na skórze na zewnętrznej części dłoni. Styka się on z ropą podskórną.

Zastrzałem ścięgnistym jest stan zapalny toczący się w pochewkach ścięgien. Przyczyną może być ukłucie lub przeniesienie zakażenia z otaczających tkanek. Jednocześnie może być zakażony kciuk i palec piaty. Znakiem choroby jest ból i problemy z poruszaniem palcem.

Zastrzał kostny to przede wszystkim stan zapalny paliczka końcowego, prowadzący do jego demineralizacji. Przyczyna jest przejście zakażenie z tkanek otaczających. Chory odczuwa ból, podwyższoną temperaturę , a także dreszcze. Dochodzi do tego obrzęk oraz zaczerwienienie skóry.

Zastrzał stawowy to zakażenie w obrębie stawu. Może je spowodować bezpośredni uraz lub przejście zakażenia z otaczających tkanek. Główne dolegliwości to ból, wzrost temperatury ciała, dreszcze, obrzęk i zaczerwienienie skóry, ograniczenie ruchów w stawie.

Leczenie

Leczenie zastrzałów obejmuje leczenie antybiotykami oraz zbiegi chirurgiczne. Chory jest znieczulany miejscowo, lekarz nacina powłoki i usuwa ropę oraz zakażone tkanki. W celu oczyszczana rany z wydzieliny wkłada się drenik. Następnie zakładany jest opatrunek i unieruchamia się palec aż do zniknięcia stanu zapalnego. Pobiera się także wycinki na posiew i antybiogram.

.

Więcej o: