Jeżeli więc zdecydujesz się na restrykcyjną dietę, która sprawi, że będziesz chodzić głodny, prawdopodobnie schudniesz, lecz nie utrzymasz osiągniętej w ten sposób wagi na dłużej. Dodatkowe kilogramy w końcu wrócą, ponieważ trudno jest utrzymać taki reżim dietetyczny miesiącami czy latami. A powrót do starych nawyków żywieniowych oznacza powrót nadwagi lub otyłości. Dieta, która naprawdę działa, to taka dieta, którą jesteś w stanie utrzymać przez całe życie, nie szkodząc przy tym swojemu zdrowiu.
Na początek trzeba powiedzieć, że nie istnieje jedna dieta odchudzająca dla wszystkich. Każdy z nas jest inny i ma nieco inne problemy zdrowotne czy predyspozycje i nawyki. Dlatego kluczem jest indywidualne podejście do odchudzania. Pomocna bywa rozmowa z lekarzem i dietetykiem, którzy mogą podpowiedzieć, jaką strategię powinniśmy przyjąć, jaka dieta będzie dla nas najlepsza i jakie zaplanować i jak wykonywać ćwiczenia.
Jak podkreślają dietetycy, szybka utrata wagi może być bezpieczna, jeśli jest zrobiona dobrze. Można na przykład, na początek, zastosować dietę niskokaloryczną (radzi się jednak, aby robić to pod nadzorem lekarza) lub rozpocząć od szybkiego, intensywnego ale krótkiego wprowadzenia do naszego nowego planu zdrowego odżywiania się. Ale kluczem jest wprowadzenie długoterminowych zmian z stylu życia, w diecie, w nawykach i zachowaniu.
Zmiana zachowania jest niezbędna i może mieć największy wpływ na proces odchudzania
- podkreślają eksperci z Mayo Clinic.
Na co zwrócić uwagę wybierając dla siebie dietę odchudzającą? Pierwsza rzecz to elastyczność. Chodzi o to, aby sprawdzić, czy dany plan żywieniowy obejmuje różnorodne produkty spożywcze, ze wszystkich głównych grup żywności (czyli warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, niskotłuszczowe produkty mleczne, chude źródła białka oraz orzechy i nasiona), ale jest przy tym na tyle elastyczny, że możliwe są pewne modyfikacje i krótkoterminowe odstępstwa od zasad.
Elastyczny plan żywieniowy pozwala od czasu do czasu poucztować, odpuścić sobie, jeśli tego potrzebujemy. Do tego taki plan powinien obejmować produkty, które można znaleźć w lokalnym sklepie spożywczym i takie, które lubimy jeść. Przy czym trzeba pamiętać, aby ograniczyć alkohol i inne, tak zwane, puste kalorie, czyli produkty, które oprócz kilokalorii, nie mają zbyt wielu walorów odżywczych.
Dobra dieta musi być zbilansowana, to znaczy obejmować odpowiednią ilość składników odżywczych i kalorii. Nie może usuwać z naszego talerza całych grup produktów żywnościowych, ani nie powinna wymagać przyjmowania dodatkowych witamin czy innych suplementów diety. Nie chodzi o to, aby żywić się tylko wybranymi produktami, czy drastycznie obniżać kaloryczność posiłków, ani też koncentrować się na spożywaniu dużych ilości jednego tylko rodzaju pokarmu. Z taką dietą nie mamy szans wytrzymać dłużej, a ponadto może nas doprowadzić do choroby, ponieważ grozi znacznymi niedoborami żywieniowymi.
Dieta musi zawierać produkty, które lubimy, które nam smakują, W przeciwnym wypadku trudno nam będzie stosować się do niej przez całe życie. No i na koniec, skuteczna dieta odchudzająca to taka dieta, która zachęca także do wysiłku fizycznego. Ćwiczenia wspierają proces odchudzania oraz są ważnym czynnikiem pomagającym potem w utrzymaniu osiągniętej wagi (czyli przeciwdziałają efektowi jojo).
Za najlepszą dietę odchudzającą uznano taką, która jest zrównoważona i elastyczna, zbilansowana pod względem odżywczym i nie zakazuje żadnych pokarmów, ale kładzie nacisk na dokonywanie trwałych zmian w stylu życia. Wśród przykładów tego typu diet pojawia się dieta śródziemnomorska oraz dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension).
Zrównoważona, długotrwała utrata masy ciała to jest zobowiązanie na całe życie. Nie powinniśmy ulegać modnym dietom i wierzyć w ich "cudowne" działanie. Zanim podejmiemy decyzję, jaka dietę wybrać, przyjrzyjmy się temu, co proponuje i oceńmy, czy jest dietą elastyczną, dobrze zbilansowaną, wszechstronną i taką, którą mamy szansę polubić.
Źródła: mayoclinic.org