Specjaliści: znana dieta może mieć taki wpływ jak przejście dodatkowych 4 tysięcy kroków dziennie

Nowe badania potwierdzają związek między zdrową dietą a wydolnością organizmu. Naukowcy zauważyli, że wprowadzenie do jadłospisu produktów charakterystycznych dla pewnej diety, skutkuje polepszeniem się zdrowia, a ona sama może być ekwiwalentem wykonania dodatkowych czterech tysięcy kroków dziennie. O jaką dietę chodzi?

Badacze opublikowali na łamach czasopisma naukowego "European Journal of Preventive Cardiology" wyniki badania przeprowadzonego na 2380 osobach w średnim wieku 54 lat. Potwierdziły one, że zdrowe odżywianie ma wpływ na lepszą sprawność fizyczną. Zauważono też, że poprawa sprawności u osób stosujących dietę śródziemnomorską równała się z efektem wykonania czterech tysięcy kroków dziennie więcej.

Zobacz wideo Szadkowska: Wegetarian przybywa w Polsce i na świecie

Dieta śródziemnomorska pozytywnie wpływa na wydolność organizmu

Zgodnie z wynikami nowego badania zdrowa, pożywna dieta bogata w warzywa, owoce, orzechy i pełnoziarniste produkty wpływa na naszą wydolność krążeniowo-oddechową i sprawność fizyczną. "To badanie dostarcza jednych z najsilniejszych i najdokładniejszych danych potwierdzających, że lepsza dieta może prowadzić do większej sprawności", powiedział w oświadczeniu dr Michael Mi, autor badania i kardiolog z Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie. Dodał też, że "poprawa sprawności, którą zaobserwowaliśmy u uczestników z lepszą dietą, była podobna do efektu robienia 4000 dodatkowych kroków każdego dnia".

Związek między dietą śródziemnomorską a wydolnością organizmu sprawdzono za pomocą próby wysiłkowej na ergometrze rowerowym. Uczestnicy badania wypełnili także kwestionariusze, w których określili częstotliwość spożywania żywności charakterystycznej dla owej diety. Uwzględniono również takie czynniki jak: wiek, płeć i BMI (stosunek wagi do wzrostu). Naukowcy wzięli również pod uwagę fakt, czy badany palił papierosy, spożywał regularnie alkohol i chorował np. na cukrzycę czy nadciśnienie tętnicze.

Na czym opiera się dieta śródziemnomorska?

Określenie "dieta śródziemnomorska" dotyczy nawyków żywieniowych mieszkańców państw takich jak Grecja czy Włochy. W jej składzie najczęściej spotyka się pełnoziarniste produkty zbożowe: płatki owsiane, otręby, pieczywo razowe, makaron z pszenicy durum, gruboziarniste kasze oraz warzywa, owoce i rośliny strączkowe: ciecierzycę, soczewicę, fasola, groszek, soję. 

Dieta obfituje także w ryby, jajka i niskotłuszczowe produkty mleczne: jogurty, kefiry, sery. Posiłki są regularnie wzbogacane zdrowym tłuszczem w postaci oliwy z oliwek. Aby jak najbardziej polepszyć nasze nawyki żywieniowe, powinniśmy znacznie ograniczyć lub wykluczyć spożycie czerwonego mięsa, a także wyeliminować papierosy i alkohol.

U kogo dieta śródziemnomorska najbardziej się sprawdzi?

Dieta śródziemnomorska zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych i układu sercowo-naczyniowego. Przynosi korzyści chorym na cukrzycę, ponieważ pomaga obniżyć stężenie glukozy we krwi. Dodatkowo dzięki dużej ilości błonnika i tłuszczu, zapewnia uczucie sytości, zatem sprawdzi się u osób z otyłością czy nadwagą. Warto też wiedzieć, że składniki w tej diecie zawierają duże ilości witamin A, C oraz E, które mają działanie przeciwzapalne.

Ruch równie ważny co dieta

Specjaliści podkreślają, że sama dieta nie jest na tyle skuteczna co dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną. Ruch wpływa korzystnie nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Zaledwie kilka minut spaceru po posiłku może znacznie obniżyć poziom cukru i cholesterolu we krwi. Warto więc wprowadzić do swojego codziennego życia aktywność, która nam odpowiada. Nieważne, czy jest to pływanie, nordic walking, jazda na rolkach czy kajakarstwo. Liczy się życie w myśl zasady: w zdrowym ciele zdrowy duch!

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: