Drętwienie rąk może być objawem poważnej choroby. Nie lekceważ go

Jedną z najczęstszych przyczyn drętwienia dłoni jest zespół cieśni nadgarstka, ale może to być także zapalenie nerwów, a nawet niedobory żywieniowe. Jeśli drętwieje nam prawa dłoń i ten stan trwa już długo lub towarzyszą mu inne niecodzienne objawy, nie powinniśmy tego lekceważyć. Istnieje wiele schorzeń, które mogą za to odpowiadać.

Jedną z najczęstszych przyczyn drętwienia dłoni pozostaje zespół cieśni nadgarstka, przypadłość osób pracujących dużo na komputerze. Ale nie tylko. Zdarza się tym osobom, które całymi godzinami powtarzają taki sam ruch dłonią, przeciążając przy tym nadgarstki, na przykład muzykom, a nawet rowerzystom. Chodzi o ruchy, które wywierają nacisk na nerw pośrodkowy, główny nerw w dłoni.

Drugi możliwy powód drętwienia dłoni to efekt uboczny zażywanych leków, które mogą powodować przejściowe uszkodzenie nerwów obwodowych. Takie niezamierzone efekty dają niektóre leki na serce lub nadciśnienie (amiodaron i hydralazyna), niektóre leki przeciwnowotworowe (cisplatyna i winkrystyna), niektóre antybiotyki (izoniazyd i metronidazol) oraz niektóre leki przeciwpadaczkowe (fenytoina).

Trzecia najczęstsza przyczyna drętwienia dłoni to po prostu uraz fizyczny, gdy uszkodzenie nerwu zawiadującego dłonią lub uszkodzenie lub przesunięcie kości, których efektem jest ucisk na jeden lub więcej nerwów.

Drętwienie dłoni może być ponadto związane z cukrzycą (neuropatia cukrzycowa), chociaż przy tym schorzeniu częściej uszkodzenie dotyczy nerwów stóp. Zdarza się jednak także, że cukrzyca atakuje nerwy w dłoniach.

Wśród przyczyn drętwienia ręki wymienia się także takie choroby jak łokieć tenisisty (schorzenie związane z degeneracją struktur włókien kolagenowych w ścięgnach, zlokalizowanych na zewnętrznej stronie łokcia) lub łokieć golfisty (ból i stan zapalny koncentrują się na wewnętrznej stronie łokcia). Drętwienie, osłabienie i mrowienie dłoni może się też wiązać z przepukliną krążka szyjnego.

No i wreszcie, za drętwienie dłoni odpowiadają niedobory żywieniowe, w tym niedobór witaminy B12. Jest to związek, który pozyskujemy z jedzenia, takiego jak mięso i ryby, wątroba wołowa, małże, jaja i przetwory mleczne. Skurcze lub drętwienie dłoni towarzyszą też niedoborom potasu (hipokaliemia).

Drętwienie dłoni może ponadto oznaczać, że cierpimy na chorobę Raynauda. Nie jest to specjalnie groźna dolegliwość. Wynika z nadwrażliwości naczyń krwionośnych na zimno. Zwężające się pod wpływem niskiej temperatury naczynia przyczyniają się do lekkiego niedokrwienia dłoni. W efekcie możemy odczuwać drętwienie, a nawet ból palców. Skóra dłoni pokrywa się przy tym charakterystycznymi plamami (w czerwono-biały wzór).

Kiedy potrzebna jest szybka pomoc

Zdarza się, chociaż rzadziej, że drętwienie reki jest jedną z oznak zawału serca. W tym przypadku jednak dołączają inne objawy, w tym ból lub dyskomfort w klatce piersiowej, duszności, zawroty głowy, ból promieniujący do pleców i barku.

Drętwienie jednej ręki oraz tej samej strony ciała i twarzy, może oznaczać udar mózgu. Udarowi towarzyszą zwykle takie objawy jak: problemy z widzeniem i chodzeniem, ból głowy, dezorientacja, zaburzenia mowy. To znak wymagający natychmiastowej interwencji.

Więcej artykułów na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Drętwienie kończyn - błaha dolegliwość czy choroba?

Kiedy pójść do lekarza?

Zgłośmy się do lekarza, jeżeli drętwienie ręki nie ustępuje przez kilka dni albo gdy czujemy, że to drętwienie rozprzestrzenia się na inne części ciała. Zwróćmy uwagę na objawy towarzyszące drętwieniu dłoni. Jeżeli mamy zawroty lub bóle głowy, dopada nas nagłe osłabienie, mamy problemy z mówieniem itp., może to zwiastować zawał lub udar, czyli stany wymagające niezwłocznej pomocy medycznej.

Inne możliwe stany i choroby, które mogą objawiać się z drętwieniem dłoni:

  • zespół Guillaina-Barrégo (porażenie nerwów, które może rozpocząć się od mrowienia i drętwienia rąk i rozwinąć aż do całkowitego paraliżu)
  • zespół uciskowy górnego otworu klatki piersiowej (objawy neurologiczne i naczyniowe występujące w obrębie kończyn górnych, które są spowodowane uciskiem na splot ramienny, tętnicę podobojczykową i pachową oraz żyłę podobojczykową)
  • borelioza (bakterie atakujące układ nerwowy powodują przeszywający ból lub drętwienie dłoni i stóp)
  • torbiel ganglionu, inaczej torbiel galaretowata (rodzaj niebolesnego guzka, która może się utworzyć w okolicy torebek stawowych oraz ścięgien, najczęściej pojawia się na stopie lub na nadgarstku)
  • spondyloza szyjna czyli zapalenie stawów szyi (w przebiegu choroby może dojść do nacisku na nerwy prowadzące do dłoni i palców)
  • niedoczynność tarczycy (przy nieleczonej niedoczynności tarczycy może dojść do rozwoju neuropatii obwodowej w rękach, co wiąże się z drętwieniem lub mrowieniem dłoni)
  • zapalenie naczyń krwionośnych, powodujące pogrubienie, zwężenie i osłabienie ścian naczyń krwionośnych zaopatrujących m.in. dłonie
  • fibromialgia (choroba, która wiąże się z bólem całego ciała, w tym mrowieniem lub drętwieniem rąk i stóp)
  • toczeń rumieniowaty (choroba autoimmunologiczna, atakująca m.in. stawy, powodująca ich obrzęk i sztywność, a w efekcie drętwienie rąk)
  • stwardnienie rozsiane (choroba ośrodkowego układu nerwowego)

Źródła: MedicalNewsToday.com, mayoclinic.org

Więcej o: