Drętwienie rąk i nóg - zwykle pomagają witaminy, ale parę chorób trzeba wykluczyć

Nieprzyjemne kłucia, mrowienie czy sztywnienie kończyn może być objawem błahym, przemijającym, spowodowanym niewygodnym ułożeniem czy niewłaściwą dietą. Wówczas szybko następuje poprawa, którą możemy kojarzyć z zażyciem suplementu. Czasem to jednak niepokojący objaw, wskazujący na poważny problem zdrowtny, neurologiczny czy reumatologiczny. Wtedy nie pomogą witaminy czy minerały.

Więcej zdrowotnych porad na Gazeta.pl

Drętwienie rąk i nóg to objaw, który u wielu z nas budzi szczególnie silny niepokój. Jest jednym z częściej wyszukiwanych haseł w naszym serwisie. Nic dziwnego: zdarza się często, a może sygnalizować poważne problemy ze zdrowiem, w tym:

  1. zawał,
  2. udar,
  3. guzy mózgu.

Rzecz jednak w tym, że nie musi. Często przyczyna jest inna: banalna i łatwa do usunięcia.

Wiadomo, że strach to kiepski doradca, ale zlekceważenie ważnego sygnału organizmu może okazać się fatalne w skutkach. W przypadku drętwienia kończyn nawet rady lekarzy bywają wyraźnie odmienne. Możemy w jednym miejscu znaleźć sugestię, by zaraz wzywać pogotowie, w innym, by jedynie zastanowić się nad własną dietą.

Zobacz wideo

Drętwienie rąk i nóg - co to może być?

Samo drętwienie rąk i nóg może być spowodowane przez bardzo wiele czynników: od banalnych do poważnych.

Jeśli siedzisz długo przy komputerze, w niewygodnej pozycji, to nic dziwnego, że zdrętwieje ci ręka albo noga. Mogą pojawić się też drżenia mięśni, charakterystyczne mrówki. W takiej sytuacji, chociaż nieprzyjemnej, zmiana pozycji zwykle rozwiązuje problem.

Podobnie zazwyczaj nie ma się czym przejmować, jeśli drętwienie pojawia się rano. Zastanów się, czy na pewno śpisz w dobrej pozycji, masz właściwie dobrany materac, poduszkę. A może lubisz trzymać rękę pod głową? Nic dziwnego, że ci ta ręka "ścierpła". Zadbaj o dobry sen, minie, jak ręką odjął.

Jeśli nie, dolegliwości się nasilają, pojawiają coraz częściej bez wyraźnej przyczyny, trzeba porozmawiać z lekarzem.

W przypadku tych naprawdę groźnych przyczyn drętwienie kończyn niemal nigdy nie występuje samoistnie, a nawet jeśli tak się dzieje na początku, szybko dołączają się inne objawy.

Najczęściej sami czujemy, że tym razem to poważna sprawa, a nie np. skutek siedzenia w niewygodnej pozycji. Jeśli panicznie się boisz, że dzieje się z tobą coś złego, możesz zadzwonić na pogotowie, zwłaszcza że silny niepokój to czasem także objaw poważnych problemów.

Osoba, która odbiera telefon, będzie w stanie racjonalnie ocenić sytuację. Nie wyśle z miejsca karetki, jeśli nie ma takiej potrzeby, ale zapyta cię o kilka rzeczy i na podstawie uzyskanych informacji doradzi, co robić dalej, na co zwrócić uwagę, gdzie szukać pomocy.

Drętwienie kończyn - kiedy potrzebna szybka pomoc

Należy błyskawicznie szukać pomocy lekarza, gdy poza początkowym drętwieniem kończyn, także:

  • tracimy kontrolę nad zwieraczami,
  • mamy problemy z poruszaniem czy wyraźny niedowład części ciała,
  • uczucie dezorientacji,
  • pojawiają się trudności z mową (np. staje się bełkotliwa),
  • występuje nieporównywalny z wcześniejszym ból głowy.

Takie objawy mogą bowiem towarzyszyć:

  • groźnemu dla życia krwawieniu podpajęczynówkowemu i udarowi mózgu,
  • guzom mózgu,
  • wymagającemu długotrwałej rehabilitacji zespołowi Guillaina-Barrégo.

Ten ostatni bywa (choć nie musi być) powikłaniem infekcji przypominających grypę, mononukleozy zakaźnej, czy zapalenia wątroby typu B. Jeśli je niedawno przechodziłeś i teraz, zamiast wracać do zdrowia, masz nowe objawy, na pewno trzeba skontaktować się z lekarzem.

Jeśli drętwieje i boli lewa ręka, wiele osób podejrzewa, że to może być zawał serca. Tymczasem to schorzenie zwykle sygnalizowane jest też przez inne objawy: ból za mostkiem, duszność. Czasem bólu zamostkowego nie ma, ale wówczas chory ma wrażenie, że boli go brzuch, pojawia się naprawdę ogólnie złe samopoczucie, silne uczucie niepokoju, trudności z oddychaniem, dezorientacja. Dolegliwość utrzymuje się co najmniej 20 minut.

Uwaga! Ból kardiologiczny nie mija przy zmianie pozycji czy nabraniu powietrza. Zawsze, gdy masz wątpliwości co do źródła dolegliwości, dzwoń na pogotowie (lub do innego, dostępnego lekarza). Osoba, która odbierze telefon, powinna pomóc w postawieniu wstępnej diagnozy i doradzić, co dalej robić.

Pamiętaj, że powyżej opisane objawy są typowe dla mężczyzn. Kobiecy zawał wygląda inaczej.

Zdecydowanie więcej na ten temat:

Drętwienie rąk i nóg a dieta

Bywa, że kończyny drętwieją z powodu niedoborów witamin i minerałów. Zazwyczaj sprawczynią kłopotów jest witamina B6, czasem niedobór magnezu czy wapnia. Wówczas jednak zamiast typowego drętwienia kończyn, raczej spodziewaj się:

  • drżenia mięśni,
  • bolesnych skurczów nóg, nawet wyrywających ze snu (doskonale znanych wielu kobietom w ciąży),
  • drgania powiek.

Na pewno nie zaszkodzi uzupełnienie diety o produkty obfitują w brakujące składniki, choćby:

  • ryby,
  • chude mięso,
  • nabiał,
  • banany,
  • orzechy.

Ale czy to pomoże? Racjonalna, zróżnicowana dieta z pewnością jest korzystna, jednak przyczyny niedoborów są zróżnicowane. Czasem powodem nie jest za mała podaż magnezu, potasu czy witamin z grupy B, tylko ich nieprawidłowe wchłanianie. Wówczas problem trzeba rozwiązać z pomocą lekarza.

Przy niewielkich niedoborach czasem pomaga suplementacja - niejedna osoba przekonała się, że brała preparat z magnezem czy witaminami i problem ustąpił. Trzeba jednak pamiętać, że suplement to nie lek, tylko uzupełnienie diety. Prawdziwe leki, także z witaminami i biopierwiastkami, ale w odpowiedniej dawce i formie, zwykle zleca lekarz i są dostępne na receptę.

Teoretycznie możesz samodzielnie się podleczyć zestawem witaminowo-mineralnym. Pamiętaj jednak, by nie przekraczać czasu stosowania i dawki podanej w ulotce informacyjnej. Nie widzisz poprawy? Czas do internisty.

A może to kręgosłup?

Jednorazowe, szybko mijające, zdrętwienie ręki czy nogi, bez objawów dodatkowych, z pewnością nie wymaga dalszej diagnostyki. Jeśli jednak wraca, warto poszukać przyczyny. To mogą być problemy z kręgosłupem. Drętwienie ręki zwykle świadczy o problemach z odcinkiem szyjnym, drętwienie nogi  - z odcinkiem lędźwiowym czy krzyżowym (powszechnie zwanymi bólem krzyża).

Sporo osób, które cierpiały z powodu przewlekłych drętwień kończyn , wywołanych przez inne przyczyny, ma pretensje do lekarzy, że zbyt często właśnie w naszym rusztowaniu upatrywali źródła dolegliwości. To fakt: drętwienie nie musi być spowodowane zwyrodnieniem czy zwykłym przeciążeniem kręgosłupa, ale bardzo często jest i na pewno warto to ewentualnie wykluczyć.

Najlepiej będzie, jeśli skonsultujesz się ze specjalistą ortopedą (kieruje do niego lekarz pierwszego kontaktu). Zwykle już na podstawie zdjęcia rtg jest w stanie ocenić, czy zmiany w obrębie kręgosłupa wymagają rehabilitacji, bądź innego leczenia. Pełniejszy obraz sytuacji zapewnia jednak rezonans magnetyczny. Na badanie zwykle trzeba poczekać, ale warto.

Pamiętaj, że nawet zasadniczo zdrowy kręgosłup też może powodować drętwienie kończyn, jeśli nie dbasz o niego właściwie i jest zwyczajnie przeciążony.

Drętwienie rąk i nóg: przyczyny neurologiczne

Nawet jeśli podejrzewasz, że sprawcą twoich problemów jest kręgosłup, gdy masz możliwość skonsultować się z lekarzem neurologiem (do niego również potrzebujesz skierowanie), zrób to koniecznie!

Bardzo wiele chorób objawiających się drętwieniem kończyn ma właśnie podłoże neurologiczne. Jeśli w twoim przypadku zawinił kręgosłup, neurolog również powinien pomóc. Ten specjalista zajmuje się nie tylko układem nerwowym, ale i wieloma schorzeniami układu ruchu, leczeniem bólu, problemami z mięśniami, etc. Bywają one bowiem powiązane z funkcjonowaniem twoich nerwów.

Drętwienie ręki czasem pojawia się przy migrenie. Częściej wprawdzie drętwieje wtedy część twarzy, niż kończyny, ale w obu przypadkach przy diagnostyce i leczeniu neurolog jest niezastąpiony.

W przypadku poważnych chorób neurologicznych raczej spodziewaj się drętwienia nie jednej kończyny, a raczej połowy ciała. Nie jest to jednak zasada bez wyjątków, stąd lepiej zasięgnąć porady specjalisty.

Drętwienie kończyn bywa też objawem padaczki.Ta choroba neurologiczna, błędnie kojarzona jedynie z charakterystycznym napadem i utratą przytomności, może dawać niespecyficzne dolegliwości. To np. tzw. napady ogniskowe (częściowe): drgawki w obrębie ręki, uczucie drętwienia, iskry, błyski przed oczami (jak przy migrenie), odczuwanie dziwnego smaku, zapachu, ślinienie się, omamy etc.

Padaczkę trzeba diagnozować i leczyć. Bywa skutkiem urazu głowy (nawet takiego zlekceważonego), guzów w mózgu, zapalenia opon mózgowych etc.

Drętwienie kończyn towarzyszy też neuropatiom (zapalenie nerwów obwodowych). Mogą być spowodowane przez cukrzycę, alkoholizm, a nawet niedożywienie (nie mylić . Niezależnie od przyczyny: znowu możesz liczyć na trafną diagnozę w gabinecie neurologa.

Nie znamy przyczyny powstawania stwardnienia nerwowego (SM). To kolejna choroba, którą zajmuje się neurolog i która może objawiać się między innymi drętwieniem kończyn. Chociaż jest nieuleczalna, właściwa opieka medyczna może znacznie poprawić jakość życia chorych.

Drętwienie rąk i nóg a parestezje

Neuropatie świadczą o problemie z nerwami obwodowymi. Podobnie parestezja, zwana czuciem opacznym. To najczęściej objaw uszkodzenia nerwów obwodowych, ale bywa i sygnałem uszkodzenia centralnego układu nerwowego.

Parestezja może objawiać się właśnie drętwieniem ręki czy nogi , a także mrowieniem, a nawet silnym uczuciem zimna lub gorąca na skórze "bez powodu". Skąd się biorą parestezje? Znowu przyczyn jest wiele: od tężca począwszy na chorobach psychicznych i nowotworowych skończywszy.

Neurolog, zwykle już po szczegółowym wywiadzie i sprawdzeniu odruchów neurologicznych, wie, gdzie szukać przyczyny. Często, w sytuacjach niejasnych, uznaje za konieczne wykonanie badań krwi (np. morfologia, elektrolity, poziom glukozy) i bardziej "poważnych", a zarazem bezpiecznych: rezonansu magnetycznego czy tomografii głowy. Dzięki tym badaniom można szybko i wiarygodnie wykluczyć wiele poważnych problemów neurologicznych, znaleźć ich pierwotne przyczyny, a co najważniejsze: skutecznie pomóc pacjentowi.

Więcej o: