-
Zdrowie psychiczne Polaków. Wszyscy mamy problem. Skąd przekonanie, że rozwiążą go psychiatrzy?
Jest źle i coraz gorzej. Według badania Kantar dla Gazeta.pl, niemal 90 proc. Polaków zdrowie psychiczne uznaje za jeden z najbardziej doskwierających problemów, zaraz po opiece zdrowotnej w ogóle, edukacji i inflacji. Co, ponarzekamy sobie znowu? Niekoniecznie. Czas rozmawiać o źródłach tego stanu, bo tylko tak znajdziemy skuteczne rozwiązania.
-
Nie ma siły na ten Karpacz. Zuzanna Krasuska wciąż bez leku ratującego życie
Naprawdę trudno uwierzyć w to, co spotkało w Centrum Medycznym Karpacz 26-letnią Zuzę Krasuską, chorującą na mukowiscydozę. Od miesięcy młoda kobieta walczy o leki, które mają ją uchronić przed przedwczesną śmiercią w męczarniach. W kwietniu, po naszej interwencji, wydawało się, że to kwestia dni, może tygodni, by leczenie wreszcie było możliwe. Po kwartale okazuje się, że nic z tego. Jakby ktoś zapomniał, że to nie są gimnazjalne podchody, w których ciągle zmienia się zasady gry, tylko walka o ludzkie życie.
-
Woda utleniona najlepsza do odkażania ran? Specjaliści są innego zdania
Szczypie, czyli się goi? To jeden z gorszych mitów dotyczący odkażania i leczenia drobnych skaleczeń oraz zranień. Ból czy pieczenie są objawem dodatkowego podrażnienia rany. Czy to oznacza, że należy z domowych apteczek pozbyć się wody utlenionej? Co ewentualnie powinno ją zastąpić? Wyjaśniamy.
-
Gruźlica. Koniec z pozbawianiem wolności. Nowy schemat leczenia w Polsce także dla uchodźców
Zamiast hospitalizacji, która może trwać nawet 24 miesiące i koktajlu leków, w tym dożylnych, kilkumiesięczne leczenie w domu, wyłącznie tabletkami. Gruźlica lekooporna nie musi już pozbawiać wolności, wyrywać z życia. Realizowany w Polsce program pilotażowy okazał się sukcesem.
-
Masz cukrzycę i czujesz się gorzej podczas upałów? To nie musi być objaw wysokiego cukru
Niezależnie od tego, jaki masz typ cukrzycy, lato może stanowić poważne wyzwanie dla zdrowia. Zazwyczaj można sobie sprawnie z tym poradzić, pamiętając o podstawowych zasadach. Jest szansa, że to będzie dobry czas, ale musisz odpowiednio się przygotować lekowo i sprzętowo.
-
"Mobilne krematoria i ciała na ulicach". Czarna ospa we Wrocławiu naprawdę zabiła tylko 7 osób?
Ospę prawdziwą do Wrocławia najpewniej sprowadził oficer SB Bonifacy Jedynak już w maju, ale o zarazie poinformowano dopiero 15 lipca 1963 roku. To ta data traktowana jest jako oficjalny początek dolnośląskiego dramatu. Teoretycznie wiemy o tamtych wydarzeniach sporo, ale wciąż pozostaje zagadką, jak to możliwe, że ofiar było zdumiewająco mało w stosunku do zagrożenia i czasu reakcji.
-
Ukarany za niepełnosprawność. "To był najsmutniejszy koniec roku mojego syna" [LIST]
Wierzysz, że szkoły prywatne i szkoły niepubliczne od publicznych różnią się głównie tym, że w tych pierwszych płacisz czesne i w związku z tym oferują ci znacznie większy zakres opieki nad dzieckiem, a w państwowych jest masówka i bylejakość? Niestety, możesz się bardzo mylić. Tam, gdzie w grę wchodzą pieniądze, jest też ryzyko segregacji dzieci, o czym przekonała się pani Agnieszka, a przede wszystkim jej niepełnosprawny syn Mateusz.*
-
Lubrykanty - kolor ma znaczenie. Dobierz idealny do swoich potrzeb i stanu zdrowia
Trudno powiedzieć, skąd u tak wielu kochanków opór przed stosowaniem lubrykantów. Tam ma się samo robić mokro i już? To nie zależy tylko od apetytu na partnera, ale także hormonów czy wieku. Lubrykanty ułatwiają penetrację, chronią przed uszkodzeniami waginy, a przede wszystkim dają szansę na więcej przyjemności. Nie chcecie, żeby było przyjemniej?
-
Wiemy, jak botoks przenika do mózgu. To jest dobra wiadomość
To nie jest żadne zaskoczenie, że botoks, który znajdzie się w twoim organizmie, może przedostać się do mózgu. Do tej pory nie było jednak jasne, w jaki sposób to robi. I wreszcie mamy przełomowe odkrycie.
-
Prawie jak policja dla zwierząt z Houston. Tylko że bez kasy i systemowego wsparcia. Obchodzi cię to?
Jeśli faktycznie miarą człowieczeństwa jest stosunek do zwierząt, to nie mamy zbyt wielu powodów do dumy. Bite, dręczone, wykorzystywane do pracy w nieludzkich warunkach, pozostawiane na pastwę losu po potrąceniu samochodem, zwierzaki niekoniecznie mogą liczyć na należne wsparcie homo sapiens. 19 wolontariuszy ze Specjalistycznej Jednostki Ratowniczej ECO przywraca jednak wiarę w nasz gatunek.
-
Jak wygląda czerniak? Charakterystyczne cechy ułatwiają rozpoznanie (zdjęcia)
Nawet lekarz na oko, z pomocą dermatoskopu, nie stwierdzi na pewno, czy zmiana na skórze jest łagodną, czy jednak groźnym nowotworem. Na to pozwala analiza histopatologiczna. Zazwyczaj jednak czerniak ma tak charakterystyczne cechy, że wstępna diagnoza, będąca wskazaniem do szczegółowych badań, jest możliwa nawet przez pacjenta. Twoja zmiana na skórze ma jedną z 5 cech? Jazda do lekarza. Wczesne leczenie jest skuteczne.
-
O tym mówcie w kampanii! 7 grzechów głównych polskiej opieki zdrowotnej
Pozornie na pytanie, dlaczego polska opieka zdrowotna funkcjonuje źle, w zasadzie wszyscy znają odpowiedź. Za mało pieniędzy, za mało lekarzy, za długie kolejki. I teoretycznie można na tej podstawie wyciągnąć wnioski, że lepiej być nie może, pacjencie lecz się sam. Pytanie, czy to, czym dysponujemy, jest optymalnie wykorzystywane. Czy kogoś faktycznie obchodzi rzetelna diagnoza problemów i ich rozwiązywanie?
-
"Ziołowa Królowa" rozprawia się z kleszczami. Szast-prast i po kłopocie? Niestety, jest pewien problem
Znana z TikToka "fitoterapeutka" proponuje skuteczny odstraszacz w sprayu przeciw kleszczom dla ludzi i zwierząt. Zachwala, że każdy może go zrobić w domu, w dodatku ekspresowo, a potem udać się spokojnie na spacer do lasu. Aż trudno uwierzyć, że ktokolwiek kupuje gotowe preparaty i w ogóle mamy jakiś problem z kleszczami. Może dlatego, że ta metoda ma konkretne wady?
-
Chemia miłości czy jednak jakaś magia? Latem mamy większy apetyt na seks i puszczają hamulce
Więcej czasu, okazji, nowych znajomości - w zasadzie nikogo nie dziwi, że podczas wakacji kochamy się częściej niż w chłodne, ponure miesiące. Okazuje się jednak, że to nie tylko kwestia urlopów, lecz także chemia miłości.
-
Co na oparzenia słoneczne? Szybkie, skuteczne lekarstwo pewnie masz w domu
Oczywiście, najlepiej zapobiegać niż leczyć, ale najwyraźniej już się stało. Ledwo słońce zaświeciło mocniej w weekend, a już mnóstwo ludzi szuka informacji, jak łagodzić oparzenia słoneczne. Niestety, nie ma cudownego środka (ani w kuchni, ani w aptece), który natychmiast zregeneruje podrażnioną skórę. Można jednak sobie znacznie pomóc, dolegliwości złagodzić, ale trzeba spełnić jeden warunek.
-
"Podduszanie penisa" - ekscytująca zabawa erotyczna? Nie róbcie tego w domu. Nigdzie tego nie róbcie
Podobno doznania erotyczne są nieziemskie. Do "zabawy" wykorzystuje się metalowe pierścienie i plastikowe elementy (szyjki butelek, rury od odkurzacza). Efekt? Piekielny ból, niedokrwienie członka, wizyta na ostrym dyżurze, a może jeszcze gorzej. Coś takiego spotkało niedawno pewnego czterdziestolatka, o czym doniósł "Urology Case Reports".
-
Pokojówka: Ręcznik, którym ktoś podcierał tyłek, służył do mycia luster i armatury
Właściwie nigdy nie możesz mieć pewności, że to, w co się wycierasz, korzystając z zestawu hotelowego, jest czyste i bezpieczne. Przywieziony z urlopu świerzb, grzybica czy opryszczka, to żadna przyjemność. Zabierać więc ręczniki z domu i martwić się nadbagażem? Jeśli wierzyć relacjom pracowników hoteli i lekarzom, dylemat urlopowicza wcale nie jest wydumanym problemem.
-
Skąd na ręcznikach do twarzy drobinki kupy i moczu? Eksperci wiedzą
Ciało świeżo umyte, ręcznik czysty - co może pójść nie tak? Niestety, całkiem sporo, zwłaszcza, gdy twoja łazienka jest mała, wilgotna i łączona z ubikacją. Trzeba to sobie powiedzieć uczciwie: na naszych ręcznikach bytują grzyby, bakterie chorobotwórcze, można znaleźć resztki kupy i mocz. Dotyczy to również tych przeznaczonych do twarzy. Dlaczego?
-
Śmierdzące stopy to nie tylko wina butów, upałów i grzybów. Mogą świadczyć o groźnej chorobie
Kiedy twoje stopy nie pachną fiołkami, zazwyczaj niby doskonale wiesz, dlaczego tak się dzieje. Niewystarczająca higiena, nieodpowiednie skarpetki, nieprzepuszczające powietrza buty - winowajcy przychodzą do głowy niemal automatycznie. Niestety, czasem to za daleko idące uproszczenie. Przyczyną może być choroba i wcale nie musi to być grzybica.
-
Obniżył cholesterol LDL bez leków o połowę. Wystarczyły dwie rzeczy
W zasadzie to żadna niespodzianka. Cholesterol można skutecznie redukować dzięki zmianie stylu życia. Tym razem dzięki lekarzowi rodzinnemu dowody są niepodważalne, a cała historia znakomicie udokumentowana. Wystarczyło 6 tygodni, by 33-latek obniżył poziom cholesterolu o ponad połowę, a także pokonał nadwagę i opanował trójglicerydy. Korzystna zmiana jest trwała. Wypróbujesz jego metodę?