Eliza Dolecka

Redaktorka serwisu zdrowie.gazeta.pl. Od ponad 20 lat zajmuje się tematyką zdrowotną i medyczną. Od 10 lat związana z wydawnictwem Agora. Wcześniej autorka w miesięcznikach: Focus, Żyjmy dłużej, M jak mama i w Wirtualnej Polsce.

Debiutowała w prasie lokalnej, w czasopiśmie samorządowym Jastrząb w Jastrzębiu Zdroju.Uważa się za niebywałą szczęściarę, bo praca jest jej niesłabnącą miłością.Pomysłodawczyni i współautorka cyklu historycznego Pogromcy chorób, który powstał podczas pandemii COVID-19 ku pokrzepieniu serc i nauce. Ma przypominać, że człowiek bywa bezradny wobec natury, ale też może więcej, niż zazwyczaj sądzimy.Prywatnie mama Zosi, Dorotki i Ksawerego. Bajkopletka, autorka Kruszynki z Piaskowej Krainy. Przed laty wydała powieść pt. Impotent, która nie jest ani świerszczykiem dla dorosłych, ani poradnikiem medycznym.

Eliza Dolecka
  • Soplówka jeżowata - superfood czy jednak trucizna? Nie tak łatwo odpowiedzieć na to pytanie
  • Dlaczego po kawie od razu biegniemy do toalety na 'jedynkę' albo 'dwójkę'? Naukowe wyjaśnienie
  • Śpisz w ten sposób? Zwiększasz ryzyko cukrzycy, a nawet raka. Naukowcy zaskoczeni wynikami badań
  • Jaki masz rodzaj hemoroidów? Ustal to, by dobrać najskuteczniejsze leki

    Jaki masz rodzaj hemoroidów? Ustal to, by dobrać najskuteczniejsze leki

    Objawy hemoroidów bywają wyjątkowo uciążliwe. Najczęściej próbujemy leczyć je samodzielnie, bo niełatwo z takim palącym, swędzącym czy nawet krwawiącym problemem, udać się do lekarza. Możesz wypróbować leki bez recepty i domowe sposoby, ale najpierw trzeba ustalić, jakie dokładnie hemoroidy masz i czy to na pewno one. Latwo je pomylić z innymi chorobami.

  • Kleszcza nie było, rumienia też, a jest borelioza. Jak to możliwe?

    Kleszcza nie było, rumienia też, a jest borelioza. Jak to możliwe?

    Mniej więcej połowa osób niewątpliwie chorujących na boreliozę nie przypomina sobie ani ataku podstępnego pajęczaka, ani charakterystycznego rumienia, będącego sygnałem, że mogło dojść do groźnego zakażenia bakteriami - krętkami borrelii. Zapewne stąd krążące w sieci "informacje", że zarażamy się nie tylko od kleszcza, ale też od drugiego człowieka. Rzeczywiście?

  • 'Niezły mamy Dzień Dziecka' - kluczowy oddział szpitalny do natychmiastowej likwidacji?

    "Niezły mamy Dzień Dziecka" - kluczowy oddział szpitalny do natychmiastowej likwidacji?

    Ponoć miał być straszak na chirurgów, jest chaos i przerażenie rodziców oraz pracowników szpitala. Uniwersytecki Szpital Kliniczny WUM zapowiedział możliwość likwidacji kluczowego oddziału. 30 maja wyszło oficjalne pismo o takiej możliwości już od 1 czerwca. Władze szpitala apelują, by zachować spokój i nie podsycać emocji. Niestety, powinny były wcześniej zaapelować do siebie.

  • Bezpłatne szczepienie przeciw HPV już w Polsce. Ta choroba podstępnie zabija

    Bezpłatne szczepienie przeciw HPV już w Polsce. Ta choroba podstępnie zabija

    Nareszcie! Po latach ideologicznej, bezmyślnej walki ze szczepionką, która ratuje kobietom życie, mamy to, co reszta Europy ma od dawna. Aktualnie w Polsce, mimo realizowanych już od paru lat wielu programów samorządowych, z takiej formy profilaktyki korzysta zaledwie jeden procent populacji. Tymczasem szczepionka przeciw HPV to skuteczna, dowiedziona ochrona przeciw rakowi szyjki macicy i innym nowotworom.

  • 'Nie ma takiej choroby: rak szyjki macicy'. Science fiction? Nie, to Australia

    "Nie ma takiej choroby: rak szyjki macicy". Science fiction? Nie, to Australia

    Mamy to! Ponad 40 lat po udowodnieniu bezpośredniego związku między zakażeniem HPV a rakiem szyjki macicy i ponad 15 lat po wprowadzeniu pierwszego narodowego programu szczepień za granicą, Polacy dołączają do cywilizowanego świata. Będziemy wreszcie chronić obywateli przed śmiercionośnym wirusem za pomocą szczepionki. Kiedy dogonimy czołówkę, która odcina już kupony od bezspornie skutecznej profilaktyki przeciwnowotworowej? Patrząc na Australię, można obawiać się, że nieprędko.

  • Jak rozpoznać, że ona ma ochotę na seks? Ciało wysyła sygnały. Czasem wystarczy dotknąć dłoni
  • Domowe sposoby na mrówki. Czy latające owady są groźne dla naszego zdrowia?

    Domowe sposoby na mrówki. Czy latające owady są groźne dla naszego zdrowia?

    Widok mrówek faraona w domu nie cieszy, ale pojawienie się latających owadów w najbliższym otoczeniu to też nic przyjemnego. Dziś masz jedną królową, a jutro całe gniazdo. Mrówcze gody są fascynujące, ale późniejsze pozbywanie się owadów z mieszkania to smutna proza życia. Jak to zrobić i czy trzeba? Czy popularne w Polsce mrówki wywołują jakieś choroby?

  • 'Złota godzina' decyduje o tym, czy przeżyjesz zawał, ale w Polsce mamy 280 minut dramatu

    "Złota godzina" decyduje o tym, czy przeżyjesz zawał, ale w Polsce mamy 280 minut dramatu

    Co dziesiąty Polak po zawale serca umiera w ciągu roku. Śmiertelność pięcioletnia przy uwzględnieniu zgonów przedszpitalnych, czyli przed dotarciem pomocy, oraz zgonów szpitalnych, sięga 40-50 proc. To bardzo dużo, a statystyki pokazują, że niemal na każdym etapie leczenia coś idzie nie tak. O tym, do jak rozległych uszkodzeń serca dojdzie, decyduje przede wszystkim pierwsze 60 minut od wystąpienia objawów. Co wynika z tej wiedzy? W praktyce wciąż za mało.

  • Mocz śmierdzi po szparagach? Nie wszyscy powinni je jeść

    Mocz śmierdzi po szparagach? Nie wszyscy powinni je jeść

    Szparagi to zdrowe, pyszne warzywa, ale nie wszyscy powinni się nimi objadać. Wkrótce po zjedzeniu sezonowego przysmaku wiele osób wyczuwa dziwny, kapuściany zapach moczu. Niektórzy obawiają się nawet, że to jakiś problem metaboliczny. Nie tędy jednak droga w poszukiwaniu przeciwwskazań do jedzenia szparagów. Komu szkodzą?

  • Domowe sposoby na oparzenia. Ulgę przyniesie popularne warzywo

    Domowe sposoby na oparzenia. Ulgę przyniesie popularne warzywo

    Oczywiście, najlepiej zapobiegać niż leczyć, ale najwyraźniej już się stało. Ledwo słońce zaświeciło mocniej w weekend, a już mnóstwo ludzi szuka informacji, jak łagodzić oparzenia słoneczne. Niestety, nie ma cudownego środka (ani w kuchni, ani w aptece), który natychmiast zregeneruje podrażnioną skórę. Można jednak sobie znacznie pomóc, dolegliwości złagodzić, ale trzeba spełnić jeden warunek.

  • Depilacja intymna - wszystkie metody mają wady. Jedne nie pozwolą się opalać, inne usunąć włosów blond

    Depilacja intymna - wszystkie metody mają wady. Jedne nie pozwolą się opalać, inne usunąć włosów blond

    Maria Peszek zachęcała w piosence, by "dla wygody zapuszczać ogrody". Według obserwacji ginekologów, którzy okolice intymne często oglądają, zgadza się z nią mniej więcej połowa Polek. Te, które jednak nie chcą mieć owłosionych okolic bikini, niejednokrotnie przekonują się, że usunięcie włosków w tych miejscach to spore wyzwanie, czasem nawet szkodliwe dla zdrowia. Jak się depilować, żeby było skutecznie i bezpiecznie?

  • Co pić rano, żeby wygrać z zaparciem? Kawa nie działa na wszystkich, ale jest inny sposób

    Co pić rano, żeby wygrać z zaparciem? Kawa nie działa na wszystkich, ale jest inny sposób

    Sądząc po liczbie reklam produktów na zaparcia, to zatwardzenia są problemem narodowym. Jak zacząć dzień, by jednak bez trudu się wypróżniać? Niewątpliwie często pomaga filiżanka kawy, zwłaszcza z mlekiem. U wielu osób reakcji jednak nie ma po niej wcale lub po prostu nie chcą pić małej czarnej. Nie szkodzi, są inne sprawdzone napoje. Zwłaszcza po jeden sięgamy zbyt rzadko.

  • Za leki w UE najwięcej płacą Polacy, Rumuni i Bułgarzy. Kiełbasa wyborcza tego nie zmieni
  • To 'tylko nadciśnienie'? Zabija co najmniej 250 Polaków dziennie

    To "tylko nadciśnienie"? Zabija co najmniej 250 Polaków dziennie

    Nadciśnienie tętnicze nie boli, nie musi dawać żadnych wyraźnych objawów, a jest głównym i zarazem najbardziej lekceważonym czynnikiem ryzyka zgonów w naszym kraju. Ma je ok. 10 mln rodaków. Większość z nich nie do końca zdaje sobie sprawę, że to poważna sprawa, skoro zagrożenie jest tak powszechne. Tymczasem prędzej umrą z powodu konsekwencji nadciśnienia tętniczego niż na raka. Niby wiadomo to już od lat, ale na razie nic się nie zmienia na lepsze.

  • 'U ciebie złamanie się zrośnie, mnie czeka obcięcie nogi'. Pani Beata szuka lekarza, który zechciałby ją leczyć

    "U ciebie złamanie się zrośnie, mnie czeka obcięcie nogi". Pani Beata szuka lekarza, który zechciałby ją leczyć

    "Gdy słyszę o pacjentach czekających w niebotycznie długiej kolejce po lek, wiem, że może być jeszcze gorzej. W przypadku mojej choroby nie ma nawet lekarza, który pozbawiałby chorych nadziei". Postęp w diagnozowaniu i leczeniu chorób rzadkich na świecie w XXI wieku to niemal rewolucja. U nas na razie dominują "plany", "strategie", "priorytety". I obietnice bez pokrycia.

  • Wrotycz najlepszy na kleszcze? Toksyczne ziele wciąż popularne w Polsce

    Wrotycz najlepszy na kleszcze? Toksyczne ziele wciąż popularne w Polsce

    Chociaż wrotycz pospolity można spotkać w niemal każdym przydrożnym rowie czy na łące, w Polsce handel tą rośliną kwitnie. Kupisz nie tylko ekstrakt z wrotyczu na pędraki opuchlaki, lecz także nasiona, sadzonki, susz z kwiatów na herbatkę, nalewki. Ludzie chwalą się, że dają do picia preparaty z wrotyczem nawet małym dzieciom. "Nam jakoś nie zaszkodził". Na pewno?

  • To był lek na receptę, zalecony przez lekarza. 23-latce groziła śmierć, bo jej ciało 'zapłonęło'

    To był lek na receptę, zalecony przez lekarza. 23-latce groziła śmierć, bo jej ciało "zapłonęło"

    Lamotrygina jest znanym i dość często stosowanym także w Polsce lekiem przeciwpadaczkowym, przeciwlękowym. Bywa czasem przepisywany nawet przy migrenie. Wiadomość, że może być zabójczy dla 23-letniej Amerykanki Kayli Nelson, wstrząsnęła nie tylko mieszkańcami Utah, gdzie kobieta mieszka, a teraz walczy o życie i zdrowie. Faktycznie jest się czego bać? Zdecydowana większość ludzi może spać spokojnie i leczyć się bezpiecznie.