Eliza Dolecka

Redaktorka Poradnika Zdrowie. Od ponad 20 lat zajmuje się tematyką zdrowotną i medyczną. Przez 12 lat była związana z wydawnictwem Agora. Wcześniej autorka w miesięcznikach: Focus, Żyjmy dłużej, M jak mama i w Wirtualnej Polsce.

Laureatka konkursu Medyczny Dziennikarz Roku 2023 r. - tytuł Waleczne Serce za wsparcie chorych na mukowiscydozę i dzieci ze spektrum autyzmu. Wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra (2023 r.). Doceniona przez Fundację Ambulans z Serca za cykl publikacji o osobach w kryzysie bezdomności.Uważa się za niebywałą szczęściarę, bo praca jest jej niesłabnącą miłością.Pomysłodawczyni i współautorka cyklu historycznego Pogromcy chorób, który powstał podczas pandemii COVID-19 ku pokrzepieniu serc i nauce. Ma przypominać, że człowiek bywa bezradny wobec natury, ale też może więcej, niż zazwyczaj sądzimy.Prywatnie mama Zosi, Dorotki i Ksawerego. Bajkopletka, autorka Kruszynki z Piaskowej Krainy. Przed laty wydała powieść pt. Impotent, która nie jest ani świerszczykiem dla dorosłych, ani poradnikiem medycznym.

Eliza Dolecka
 • Zdrowie psychiczne Polaków. Wszyscy mamy problem. Skąd przekonanie, że rozwiążą go psychiatrzy?
 • Nie ma siły na ten Karpacz. Zuzanna Krasuska wciąż bez leku ratującego życie

  Nie ma siły na ten Karpacz. Zuzanna Krasuska wciąż bez leku ratującego życie

  Naprawdę trudno uwierzyć w to, co spotkało w Centrum Medycznym Karpacz 26-letnią Zuzę Krasuską, chorującą na mukowiscydozę. Od miesięcy młoda kobieta walczy o leki, które mają ją uchronić przed przedwczesną śmiercią w męczarniach. W kwietniu, po naszej interwencji, wydawało się, że to kwestia dni, może tygodni, by leczenie wreszcie było możliwe. Po kwartale okazuje się, że nic z tego. Jakby ktoś zapomniał, że to nie są gimnazjalne podchody, w których ciągle zmienia się zasady gry, tylko walka o ludzkie życie.

 • Woda utleniona najlepsza do odkażania ran? Specjaliści są innego zdania

  Woda utleniona najlepsza do odkażania ran? Specjaliści są innego zdania

  Szczypie, czyli się goi? To jeden z gorszych mitów dotyczący odkażania i leczenia drobnych skaleczeń oraz zranień. Ból czy pieczenie są objawem dodatkowego podrażnienia rany. Czy to oznacza, że należy z domowych apteczek pozbyć się wody utlenionej? Co ewentualnie powinno ją zastąpić? Wyjaśniamy.

 • Gruźlica. Koniec z pozbawianiem wolności. Nowy schemat leczenia w Polsce także dla uchodźców
 • Masz cukrzycę i czujesz się gorzej podczas upałów? To nie musi być objaw wysokiego cukru
 • 'Mobilne krematoria i ciała na ulicach'. Czarna ospa we Wrocławiu naprawdę zabiła tylko 7 osób?

  "Mobilne krematoria i ciała na ulicach". Czarna ospa we Wrocławiu naprawdę zabiła tylko 7 osób?

  Ospę prawdziwą do Wrocławia najpewniej sprowadził oficer SB Bonifacy Jedynak już w maju, ale o zarazie poinformowano dopiero 15 lipca 1963 roku. To ta data traktowana jest jako oficjalny początek dolnośląskiego dramatu. Teoretycznie wiemy o tamtych wydarzeniach sporo, ale wciąż pozostaje zagadką, jak to możliwe, że ofiar było zdumiewająco mało w stosunku do zagrożenia i czasu reakcji.

 • Ukarany za niepełnosprawność. 'To był najsmutniejszy koniec roku mojego syna' [LIST]

  Ukarany za niepełnosprawność. "To był najsmutniejszy koniec roku mojego syna" [LIST]

  Wierzysz, że szkoły prywatne i szkoły niepubliczne od publicznych różnią się głównie tym, że w tych pierwszych płacisz czesne i w związku z tym oferują ci znacznie większy zakres opieki nad dzieckiem, a w państwowych jest masówka i bylejakość? Niestety, możesz się bardzo mylić. Tam, gdzie w grę wchodzą pieniądze, jest też ryzyko segregacji dzieci, o czym przekonała się pani Agnieszka, a przede wszystkim jej niepełnosprawny syn Mateusz.*

 • Lubrykanty - kolor ma znaczenie. Dobierz idealny do swoich potrzeb i stanu zdrowia

  Lubrykanty - kolor ma znaczenie. Dobierz idealny do swoich potrzeb i stanu zdrowia

  Trudno powiedzieć, skąd u tak wielu kochanków opór przed stosowaniem lubrykantów. Tam ma się samo robić mokro i już? To nie zależy tylko od apetytu na partnera, ale także hormonów czy wieku. Lubrykanty ułatwiają penetrację, chronią przed uszkodzeniami waginy, a przede wszystkim dają szansę na więcej przyjemności. Nie chcecie, żeby było przyjemniej?

 • Wiemy, jak botoks przenika do mózgu. To jest dobra wiadomość
 • Prawie jak policja dla zwierząt z Houston. Tylko że bez kasy i systemowego wsparcia. Obchodzi cię to?

  Prawie jak policja dla zwierząt z Houston. Tylko że bez kasy i systemowego wsparcia. Obchodzi cię to?

  Jeśli faktycznie miarą człowieczeństwa jest stosunek do zwierząt, to nie mamy zbyt wielu powodów do dumy. Bite, dręczone, wykorzystywane do pracy w nieludzkich warunkach, pozostawiane na pastwę losu po potrąceniu samochodem, zwierzaki niekoniecznie mogą liczyć na należne wsparcie homo sapiens. 19 wolontariuszy ze Specjalistycznej Jednostki Ratowniczej ECO przywraca jednak wiarę w nasz gatunek.

 • Jak wygląda czerniak? Charakterystyczne cechy ułatwiają rozpoznanie (zdjęcia)

  Jak wygląda czerniak? Charakterystyczne cechy ułatwiają rozpoznanie (zdjęcia)

  Nawet lekarz na oko, z pomocą dermatoskopu, nie stwierdzi na pewno, czy zmiana na skórze jest łagodną, czy jednak groźnym nowotworem. Na to pozwala analiza histopatologiczna. Zazwyczaj jednak czerniak ma tak charakterystyczne cechy, że wstępna diagnoza, będąca wskazaniem do szczegółowych badań, jest możliwa nawet przez pacjenta. Twoja zmiana na skórze ma jedną z 5 cech? Jazda do lekarza. Wczesne leczenie jest skuteczne.

 • O tym mówcie w kampanii! 7 grzechów głównych polskiej opieki zdrowotnej

  O tym mówcie w kampanii! 7 grzechów głównych polskiej opieki zdrowotnej

  Pozornie na pytanie, dlaczego polska opieka zdrowotna funkcjonuje źle, w zasadzie wszyscy znają odpowiedź. Za mało pieniędzy, za mało lekarzy, za długie kolejki. I teoretycznie można na tej podstawie wyciągnąć wnioski, że lepiej być nie może, pacjencie lecz się sam. Pytanie, czy to, czym dysponujemy, jest optymalnie wykorzystywane. Czy kogoś faktycznie obchodzi rzetelna diagnoza problemów i ich rozwiązywanie?

 • 'Ziołowa Królowa' rozprawia się z kleszczami. Szast-prast i po kłopocie? Niestety, jest pewien problem
 • Chemia miłości czy jednak jakaś magia? Latem mamy większy apetyt na seks i puszczają hamulce
 • Co na oparzenia słoneczne? Szybkie, skuteczne lekarstwo pewnie masz w domu

  Co na oparzenia słoneczne? Szybkie, skuteczne lekarstwo pewnie masz w domu

  Oczywiście, najlepiej zapobiegać niż leczyć, ale najwyraźniej już się stało. Ledwo słońce zaświeciło mocniej w weekend, a już mnóstwo ludzi szuka informacji, jak łagodzić oparzenia słoneczne. Niestety, nie ma cudownego środka (ani w kuchni, ani w aptece), który natychmiast zregeneruje podrażnioną skórę. Można jednak sobie znacznie pomóc, dolegliwości złagodzić, ale trzeba spełnić jeden warunek.

 • 'Podduszanie penisa' - ekscytująca zabawa erotyczna? Nie róbcie tego w domu. Nigdzie tego nie róbcie
 • Pokojówka: Ręcznik, którym ktoś podcierał tyłek, służył do mycia luster i armatury

  Pokojówka: Ręcznik, którym ktoś podcierał tyłek, służył do mycia luster i armatury

  Właściwie nigdy nie możesz mieć pewności, że to, w co się wycierasz, korzystając z zestawu hotelowego, jest czyste i bezpieczne. Przywieziony z urlopu świerzb, grzybica czy opryszczka, to żadna przyjemność. Zabierać więc ręczniki z domu i martwić się nadbagażem? Jeśli wierzyć relacjom pracowników hoteli i lekarzom, dylemat urlopowicza wcale nie jest wydumanym problemem.

 • Skąd na ręcznikach do twarzy drobinki kupy i moczu? Eksperci wiedzą

  Skąd na ręcznikach do twarzy drobinki kupy i moczu? Eksperci wiedzą

  Ciało świeżo umyte, ręcznik czysty - co może pójść nie tak? Niestety, całkiem sporo, zwłaszcza, gdy twoja łazienka jest mała, wilgotna i łączona z ubikacją. Trzeba to sobie powiedzieć uczciwie: na naszych ręcznikach bytują grzyby, bakterie chorobotwórcze, można znaleźć resztki kupy i mocz. Dotyczy to również tych przeznaczonych do twarzy. Dlaczego?

 • Śmierdzące stopy to nie tylko wina butów, upałów i grzybów. Mogą świadczyć o groźnej chorobie
 • Obniżył cholesterol LDL bez leków o połowę. Wystarczyły dwie rzeczy

  Obniżył cholesterol LDL bez leków o połowę. Wystarczyły dwie rzeczy

  W zasadzie to żadna niespodzianka. Cholesterol można skutecznie redukować dzięki zmianie stylu życia. Tym razem dzięki lekarzowi rodzinnemu dowody są niepodważalne, a cała historia znakomicie udokumentowana. Wystarczyło 6 tygodni, by 33-latek obniżył poziom cholesterolu o ponad połowę, a także pokonał nadwagę i opanował trójglicerydy. Korzystna zmiana jest trwała. Wypróbujesz jego metodę?