-
Odczarować gruźlicę, uwolnić pacjentów - program pilotażowy ma nas przybliżyć do światowych standardów
Nawet dwa lata izolacji i systemowe uprzedmiotowienie pacjenta to wciąż polska rzeczywistość w leczeniu gruźlicy lekoopornej. Koordynatorka programu Lekarzy bez Granic: "Poznawanie tych realiów było jak podróż do przeszłości".
-
Ponowne przegotowanie wody jest szkodliwe dla zdrowia? Dr Jacek Postupolski: To jakieś straszne bzdury
Początek roku 2023 obfitował w doniesienia medialne o "bardzo niebezpiecznym" według autorów procederze: ponownym zagotowaniu wody w czajniku. W wyniku tego procesu w wodzie miały materializować się toksyny i realnie zagrażać zdrowiu Polaków. Od razu wydawało się nam to więcej niż głupie, ale woleliśmy sprawdzić, skąd wzięła się ta teoria i czy jest w niej choćby ziarno prawdy.
-
Drętwienie prawej ręki mniej groźne niż lewej? O czym świadczy ten objaw i kiedy trzeba się martwić?
Kiedy drętwieje lewa ręka, to może być zawał, a jak prawa, to nic poważnego? Za duże uproszczenie! Drętwienia kończyn, niezależnie od lokalizacji, mają wiele przyczyn, zarówno banalnych, jak i poważnych. Znaczenie mają choćby okoliczności, w jakich pojawił się nieprzyjemny objaw i jakie inne symptomy mu towarzyszą. Sprawdź, kiedy trzeba wzywać pomoc.
-
"Nie wsadzę sobie tam martwego zwierzaka" - gąbki menstruacyjne są zdrowe i eko?
Naturalne gąbki menstruacyjne to produkt, którym interesują się przede wszystkim młode kobiety, które chcą być eko i są otwarte na nowości. Gąbki budzą ostatnio sporo emocji i kontrowersji, choćby ze względu na kształt, pochodzenie, sposób przechowywania, a przede wszystkim ewentualne konsekwencje zdrowotne ich stosowania. Faktycznie to dobry pomysł, by wykorzystywać je jako środek higieniczny podczas miesiączki?
-
Sepsa zabija, okalecza, poluje na dzieci. Orkiestra zagra, by się jej skutecznie postawić
Co jakiś czas media straszą historiami o ofiarach sepsy, donoszą o zgonach dzieci i młodzieży, ogniskach zakażeń w przedszkolach, koszarach czy na koncertach. Czytamy o utracie kończyn albo nosa przez chorego, który teoretycznie miał dostęp do profesjonalnej opieki zdrowotnej. Niestety, to nie strachy na lachy. Jest się czego bać, dlatego WOŚP, najpotężniejsza orkiestra miłości na świecie, chce przeciwstawić się sepsie. Nowocześnie i skutecznie. Wszyscy możemy pomóc.
-
"Liczba ujemna nie jest liczbą przyjętych pacjentów" - Wojewoda mazowiecki "objaśnia" sytuację na SOR-ach
Wkrótce po naszej publikacji informującej o braku miejsc w warszawskich szpitalach i na SOR-ach, mazowiecki System Informacji o Szpitalach przestał być dostępny dla wszystkich. Do tej pory ze strony teoretycznie mógł skorzystać każdy, kto chciał sprawdzić, ile jest wolnych łóżek w konkretnym szpitalu, a nawet na wybranym oddziale. Obecnie wymagane jest hasło, gdyż według zespołu prasowego wojewody mazowieckiego: "jedynie kadra medyczna posiada kwalifikacje do prawidłowej interpretacji danych zaciągniętych w tym systemie". Cóż, mamy pewne wątpliwości.
-
Octenisept znowu na celowniku. O co chodzi w nagonce na popularny preparat do odkażania ran
Ten scenariusz powtarza się co parę miesięcy, od kilku lat. Do sieci trafiają "informacje" pochodzące często od osób bez żadnej udokumentowanej wiedzy i doświadczenia medycznego, z których wynika, ze popularny środek do odkażania ran jest groźny dla zdrowia. Bywa też, że autorem publikacji jest specjalista, ale jego słowa źle zrozumiano, wyjęto z kontekstu i już się niesie po internetach. Ostatnio pyta o to znowu tyle osób, że trudno sprawę ignorować, chociaż tak podpowiadałby zdrowy rozsądek.
-
Warszawskie pogotowie ratunkowe potwierdza. Niektóre karetki czekają pod SOR-ami nawet kilka godzin
"Zdarzają się sytuacje, że pacjenci w stanie bezpośredniego zagrożenia życia (tzw. czerwoni) nie są przyjmowani przez SOR" - czytamy w oficjalnym piśmie z Meditransu, czyli Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego, odnośnie do aktualnej sytuacji w stolicy. Główna przyczyna? Z naszych ustaleń wynika, że brak miejsc w szpitalach.
-
Jak w szczycie pandemii, a może jeszcze gorzej - ratownik medyczny o sytuacji w szpitalach
"Od kilku dni jest horror. Z jednym pacjentem jeździmy od szpitala do szpitala. Skończyły się miejsca na SOR-ach i oddziałach szpitalnych. Jeśli szczyt grypy ma dopiero nadejść, to biada nam" - alarmował nas wieczorem 11 stycznia jeden z ratowników medycznych w stolicy. Od 24 godzin próbujemy sprawdzić, jak sytuacja wygląda w Warszawie i generalnie w Polsce. Trudno o optymistyczne wieści.
-
Siedmioletnia Pola nie dostanie leku ratującego życie. Niezrozumiała decyzja szpitala w Karpaczu
Zapomniane dzieci z mukowiscydozą wciąż czekają na ratunek i nie mogą przyjmować skutecznych leków, bo sprawa utknęła w Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Wprawdzie jest furtka, która pozwala na leczenie dzieci tu i teraz, ale lekarz prowadzący Poli Materny nie zamierza z niej skorzystać. Motywy są dla nas co najmniej niezrozumiałe. Na pewno nie chodzi o pieniądze, bo te akurat wyjątkowo są.
-
Cukrzyca. Refundowane badania poziomu cukru bez ukłuć? Sprawdzamy, ile w tym prawdy
Wiele osób chorujących na cukrzycę zelektryzowała informacja, że kosztowne systemy do kontroli poziomu cukru we krwi bez konieczności ukłucia będą teraz refundowane. Tak bowiem może się wydawać po obejrzeniu telewizyjnej reklamy jednego z takich systemów. I trochę w tym prawdy. Ale niestety tylko trochę.
-
Podejrzewasz depresję? Zrób test, dowiedz się więcej o chorobie
Depresja to poważna, wymagająca leczenia choroba, która może zagrażać życiu. Zarazem jej objawy nie muszą być tak wyraźne, jak podejrzewasz. To nieprawda, że "chorzy tylko leżą i patrzą w sufit", a ci, którzy skrywają problem za uśmiechem, poradzą sobie samodzielnie. Sądzisz, że masz problem? Zrób test i nie wahaj się szukać pomocy.
-
Jednym patyczkiem! Przetestowałam się w kierunku COVID-19, grypy, RSV
Minister Adam Niedzielski zapowiedział, że wkrótce u lekarzy POZ będzie możliwe bezpłatne testowanie w kierunku grypy typu A+B, RSV i COVID-19. Na razie testy combo (jeden test na kilka wirusów) pojawiły się odpłatnie w aptekach. Kupiłam, zrobiłam. Tylko czy warto?
-
Zapomniana grypa szturmuje. Jak ją odróżnić od przeziębienia i COVID-19?
Takiego uderzenia grypy nie notowaliśmy w Polsce od lat. Nawet przed pandemią koronawirusa było lepiej. Szczyt zachorowań najpewniej jeszcze przed nami. Skąd wiadomo, że mamy grypę, a nie covid czy przeziębienie? Jakie to ma znaczenie? Porównujemy objawy i wyjaśniamy [GRAFIKA]
-
Wiwat monsieur Pasteur - 200 lat temu urodził się człowiek, który się wściekliźnie nie kłaniał
Podobno miał więcej szczęścia niż rozumu. Niewątpliwie w szkole nie był prymusem. Niewykluczone, że jego rola w ratowaniu ludzkości przed wścieklizną została wyolbrzymiona. A jednak Pasteur pozostaje wielkim i z jego dokonań ludzkość wciąż czerpie pełnymi garściami.
-
Kareta - końcowe odliczanie. Będzie wypasiony wóz dla bezdomnych w Warszawie
Koniec zbiórki zaplanowano na najbliższą sobotę, czyli w sylwestra. Brakuje już mniej niż 10 tysięcy złotych. Trudno sobie wyobrazić, że miałoby znowu się nie udać. Bywało jednak, że przez miesiąc wpływało mniej pieniędzy od darczyńców, niż teraz trzeba zebrać przez pięć dni. Niezbędna jest ostatnia mobilizacja przyjaciół Ambulansu z Serca. Na ten nowy rok!
-
Zawał czy niestrawność - częsty świąteczny dylemat. Jak odróżnić?
Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta, skoro co roku SOR-y wypełnią się tymi, co myśleli, że mają zawał, a się przejedli. Niestety, to działa też w drugą stronę - można umrzeć przez zlekceważenie objawów kardiologicznych. Co robić i jak sobie ulżyć, jeśli to jednak nie serce?
-
"Marzenie jest tylko jedno". 11-letni Tymek walczy z nowotworem szyszynki
Na razie spełnił się maleńki cud - święta częściowo uda się spędzić w domu. Radość jest umiarkowana, bo już 26 grudnia trzeba znowu zgłosić się do szpitala. Tymek jednak mówi, że mógłby spokojnie poleżeć w nim dłużej, gdyby tylko miał pewność, że wreszcie wróci do zdrowia. Od wiosny chłopiec dzielnie walczy z chorobą. Rokowania nie są najgorsze, ale potrzebna jest konkretna pomoc.
-
Znikające apteki - czy nadchodzi prawdziwa katastrofa?
"To biznes lepszy od piekarni, zwłaszcza w czasie pandemii"? Niestety, nic na to nie wskazuje. Konsekwentnie zamykają się apteki. Od co najmniej 2017 roku systematycznie jest ich mniej. Może jeszcze tego nie odczujesz w największych miastach, ale co, gdy w tych mniejszych likwidowana jest jedyna apteka w mieście lub przestaje działać całodobowa?
-
Tak, to może być rak. Nie lekceważ tych objawów
Tworzenie listy objawów, które mogą oznaczać chorobę nowotworową, to zachęta do hipochondrii i niepotrzebnego wydłużania kolejek u lekarza? Nic bardziej błędnego! W wielu krajach, także w Polsce, zbyt późne zgłaszanie się do lekarza jest przyczyną wysokiej śmiertelności pacjentów ze schorzeniami onkologicznymi. Większość z nas wcale nie jest przewrażliwiona na punkcie swojego zdrowia, tylko lekceważy nawet bardzo wyraźne sygnały choroby.