Eliza Dolecka

Redaktorka naczelna serwisu zdrowie.gazeta.pl. Od ponad 20 lat zajmuje się tematyką zdrowotną i medyczną. Od 10 lat związana z wydawnictwem Agora. Wcześniej autorka w miesięcznikach: Focus, Żyjmy dłużej, M jak mama i w Wirtualnej Polsce.

Debiutowała w prasie lokalnej, w czasopiśmie samorządowym Jastrząb w Jastrzębiu Zdroju.Uważa się za niebywałą szczęściarę, bo praca jest jej niesłabnącą miłością.Pomysłodawczyni i współautorka cyklu historycznego Pogromcy chorób, który powstał podczas pandemii COVID-19 ku pokrzepieniu serc i nauce. Ma przypominać, że człowiek bywa bezradny wobec natury, ale też może więcej, niż zazwyczaj sądzimy.Prywatnie mama Zosi, Dorotki i Ksawerego. Bajkopletka, autorka Kruszynki z Piaskowej Krainy. Przed laty wydała powieść pt. Impotent, która nie jest ani świerszczykiem dla dorosłych, ani poradnikiem medycznym.

Eliza Dolecka
 • Skąd wiesz, że nie masz covidu? Jakie objawy teraz dominują?

  Skąd wiesz, że nie masz covidu? Jakie objawy teraz dominują?

  Z każdym nowym wariantem i kolejną falą wśród pacjentów pojawia się tendencja samodzielnego wykluczania covidu. Nawet osoby z objawami nie zostają w domach, twierdząc, że nie stanowią zagrożenia dla otoczenia. To jedna z przyczyn swobodnego szerzenia się pandemii. Jakie objawy wskazują na zakażenie SARS-CoV-2?

 • Pierwszy noblista z fizyki nie miał nawet matury, ale pokazał żonie śmierć
 • Drętwienie rąk i nóg - dolegliwość, która sprzyja panice. Jest się czego bać?

  Drętwienie rąk i nóg - dolegliwość, która sprzyja panice. Jest się czego bać?

  Drętwienie rąk i nóg to objaw, który u wielu z nas budzi szczególnie silny niepokój. Jest jednym z częściej wyszukiwanych haseł w naszym serwisie. Nic dziwnego: zdarza się często, a może sygnalizować poważne problemy ze zdrowiem, w tym zawał, udar, guzy mózgu. Rzecz jednak w tym, że nie musi. Często przyczyna jest banalna i łatwa do usunięcia.

 • Krajowa Sieć Onkologiczna - jak to możliwe, że w projekcie pominięto radiologię?

  Krajowa Sieć Onkologiczna - jak to możliwe, że w projekcie pominięto radiologię?

  Środowisko medyczne i pacjenci z niecierpliwością oczekują na ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej, którą właśnie teraz ma się intensywnie zajmować Rada Ministrów. Według założeń ma być wreszcie nowocześnie, racjonalnie i bez marnotrawienia pieniędzy. Okazuje się, że na tym optymistycznym obrazie już pojawiają się rysy. Dlaczego w projekcie praktycznie nie ma radiologii?

 • COVID-19. Po co dzieciom te szczepienia?

  COVID-19. Po co dzieciom te szczepienia?

  W związku z decyzją EMA o dopuszczeniu szczepień przeciw COVID-19 u dzieci w grupie 5-11 lat, znowu nasilają się głosy antyszczepionkowe. Zasadniczo koncentrują się na tym, że dzieci szczepionek nie potrzebują, bo to "nie jest ich choroba". Czyżby?

 • Wystarczyły trzy godziny, by odmienić los Oli. Pomogli czytelnicy Gazeta.pl
 • Ciężarna ofiara gwałtu potrzebuje specjalnego porodu. Państwo jej nie pomoże

  Ciężarna ofiara gwałtu potrzebuje specjalnego porodu. Państwo jej nie pomoże

  To już ósmy miesiąc ciąży. Czas Oli się kurczy. Interwencje w Ministerstwie Zdrowia, u Rzecznika Praw Pacjenta czy w Kancelarii Prezydenta RP nie przyniosły efektów. Cierpiąca na zespół stresu pourazowego kobieta nie ma szans na szczególne warunki podczas porodu, chociaż są wskazane w jej stanie zdrowia. W sumie potrzeba tak niewiele.

 • Cholera - potężna zabójczyni, która nie chciała opuścić Polaków

  Cholera - potężna zabójczyni, która nie chciała opuścić Polaków

  "Najlepszym lekarstwem jest pić jak najwięcej, być wesołym i nie bać się" - tak w kilku krajach, wbrew zaleceniom medyków, władza radziła walczyć z epidemią cholery. Efekt? Tysiące ofiar śmiertelnych, powszechna panika, bunty i wielki niedobór grabarzy. Znacie pogromcę cholery? No to posłuchajcie.

 • "Wstydź się! Matka tyle dla ciebie zrobiła". Bliski z demencją to wciąż temat tabu
 • Emigranci medyczni - muszą uciekać z Polski, żeby nie umierać w męczarniach
 • Nie ma się z czego śmiać - przeziębienie typu męskiego istnieje!
 • Harald zur Hausen nie zachęcał do rozpusty. Chciał po prostu ratować życie

  Harald zur Hausen nie zachęcał do rozpusty. Chciał po prostu ratować życie

  Chociaż to wcale nie jest takie rzadkie, świat naukowy nie chciał przyjąć do wiadomości, że infekcje wirusowe sprzyjają nowotworom. Harald zur Hausen był wyśmiewany, lekceważony, niejednokrotnie zniechęcony, ale to on miał rację i doczekał się Nagrody Nobla. Zapewne uratował życie milionom kobiet. Niestety, wielu jednak ocalić nie zdoła, bo wiedza to czasem za mało.

 • "Za życiem" nie działa. Miażdżący raport NIK

  "Za życiem" nie działa. Miażdżący raport NIK

  Miało być najnowocześniejsze, kompleksowe wsparcie rodziny. Ostał się niemal wyłącznie jednorazowy zasiłek, w dodatku zaskakująco rzadko wypłacany. Raport Najwyższej Izby Kontroli dobitnie dowodzi hipokryzji władzy, ktora twierdzi, że chce chronić ludzkie życie na każdym jego etapie. Niestety, szczególna opieka nad kobietą i chorym płodem w Polsce najczęściej ogranicza się do decyzji - nie przerywać ciąży.

 • Proste pytania o program Profilaktyka 40 PLUS przerosły Ministerstwo Zdrowia

  Proste pytania o program Profilaktyka 40 PLUS przerosły Ministerstwo Zdrowia

  Porażka, marnowanie pieniędzy, pozorne działania - tak chyba można podsumować po półmetku efekty programu profilaktycznego dla osób po czterdziestce. Miał wynagrodzić Polkom i Polakom zaniedbania diagnostyczne podczas pandemii. Czemu i komu służy? Władza wyjątkowo niechętnie o tym mówi. Odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia na nasze pytania są wręcz kuriozalne.

 • Narząd świni, eksperymenty na ludziach i "przeszczep pozaprawny" - jak doszło do transplantacji serca w Polsce
 • "Można oszaleć od tej katastrofy klimatycznej". Niestety tak, dosłownie

  "Można oszaleć od tej katastrofy klimatycznej". Niestety tak, dosłownie

  Jeśli wiesz, że ludzkość czeka zagłada, a świat się temu przygląda niemal bezczynnie, trudno nie mieć problemów natury psychicznej. Utrata kontroli nad życiem, lęk, depresja klimatyczna - to przede wszystkim problemy najmłodszych mieszkańców Ziemi. Jeśli masz mniej niż 40 lat, najgorsze zapewne dopiero przed tobą.

 • Lecz się klimatem, ale wcześniej zapłać. Opłata klimatyczna to rzeczywiście inwestycja w zdrowie?

  Lecz się klimatem, ale wcześniej zapłać. Opłata klimatyczna to rzeczywiście inwestycja w zdrowie?

  Co ma wspólnego klimatoterapia z opłatą klimatyczną? Niestety, niewiele. Płacisz, ale właściwie niczego nie oczekuj w zamian. Za opłatą nie kryje się gwarancja, że w danym miejscu podreperujesz zdrowie. Niewykluczone, że nawet sobie zaszkodzisz. Czy zatem leczenie klimatem jest w ogóle możliwe? Jak dobrać klimat do swoich potrzeb i co warto wiedzieć przed wyjazdem? Próbujemy podpowiedzieć.

 • Żałoba niemal jak choroba. Zauważmy tych, którzy zostają

  Żałoba niemal jak choroba. Zauważmy tych, którzy zostają

  Nie mów: "Wiem, co czujesz". Nawet gdy masz dobre intencje, możesz w ten sposób urazić osobę, która musi uporać się z nieodwracalną stratą. Żałoba jest stanem naturalnym, ale bywa destrukcyjna. Czasem osoba, która jej doświadcza, wymaga pomocy lekarskiej.

 • Wyprzedzić poważne problemy krążeniowe. FMSF - nowa, obiecująca metoda diagnostyczna

  Wyprzedzić poważne problemy krążeniowe. FMSF - nowa, obiecująca metoda diagnostyczna

  Schorzenia układu krążenia odbierają co roku życie 140 tysiącom Polaków. Wszelkie działania profilaktyczne i diagnostyczne, które mogłyby poprawić sytuację w kardiologii, wydają się bezcenne. Metoda badawcza FMSF, opracowana przez naukowców z Łodzi, daje nadzieję na wczesne rozpoznawanie zagrożeń u pacjentów z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym i chorobami sercowo-naczyniowymi.

 • Po co ta trzecia dawka i czy szczepionki można bezpiecznie mieszać?

  Po co ta trzecia dawka i czy szczepionki można bezpiecznie mieszać?

  Należysz do wybrańców tego świata - możesz zaszczepić się bezpłatnie przeciw COVID-19, a wkrótce otrzymać dawkę przypominającą. To żadna wisienka na torcie, dodatek na wszelki wypadek, tylko szansa na przerwanie pandemii. Masz wątpliwości? Boisz się mieszania szczepionek? Najwyższy czas zacząć bać się realnych zagrożeń.