Eliza Dolecka

Redaktorka serwisu zdrowie.gazeta.pl. Od ponad 20 lat zajmuje się tematyką zdrowotną i medyczną. Od 10 lat związana z wydawnictwem Agora. Wcześniej autorka w miesięcznikach: Focus, Żyjmy dłużej, M jak mama i w Wirtualnej Polsce.

Debiutowała w prasie lokalnej, w czasopiśmie samorządowym Jastrząb w Jastrzębiu Zdroju.Uważa się za niebywałą szczęściarę, bo praca jest jej niesłabnącą miłością.Pomysłodawczyni i współautorka cyklu historycznego Pogromcy chorób, który powstał podczas pandemii COVID-19 ku pokrzepieniu serc i nauce. Ma przypominać, że człowiek bywa bezradny wobec natury, ale też może więcej, niż zazwyczaj sądzimy.Prywatnie mama Zosi, Dorotki i Ksawerego. Bajkopletka, autorka Kruszynki z Piaskowej Krainy. Przed laty wydała powieść pt. Impotent, która nie jest ani świerszczykiem dla dorosłych, ani poradnikiem medycznym.

Eliza Dolecka
 • Antybiotyk 3-dniowy pomoże nawet na COVID-19? To warto wiedzieć o azytromycynie i innych makrolidach

  Antybiotyk 3-dniowy pomoże nawet na COVID-19? To warto wiedzieć o azytromycynie i innych makrolidach

  Zasadniczo antybiotyki to leki skuteczne w zwalczaniu infekcji bakteryjnych, więc nie pomagają w przypadku chorób wirusowych. W czasie pandemii wiele osób słyszało jednak o skuteczności niektórych antybiotyków, zwłaszcza azytromycyny, w leczeniu COVID-19. Mowa jest nie tylko o nadkażeniach bakteryjnych, ale także zwalczaniu samego koronawirusa. Wyjaśniamy, skąd wziął się ten pomysł, ile w tym prawdy i o czym warto pamiętać, stosując antybiotyk 3-dniowy.

 • 'Nikt lepszy się nie zgłosił' - o informatyku, który przypomina, że świat jest dobry
 • Bielański, UCK w Gdańsku, teraz WUM - tak jest niszczona polska perinatologia

  Bielański, UCK w Gdańsku, teraz WUM - tak jest niszczona polska perinatologia

  Głośna sprawa odwołania prof. Mirosława Wielgosia ze stanowiska kierownika Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie jest zwykłym sporem o stołki czy kompetencje. Najpewniej na naszych oczach odbywa się powolny demontaż systemu leczenia płodów z ciężkimi wadami rozwojowymi. To już trzeci ośrodek o najwyższym stopniu referencyjności, z którego próbuje się usunąć wybitnych specjalistów.

 • W ratowaniu 16-letniej Kingi nie mogą przeszkodzić pieniądze. Glejak to już wystarczająco trudny przeciwnik
 • Brakuje antybiotyków dla dorosłych. Problem ma utrzymać się co najmniej do końca roku

  Brakuje antybiotyków dla dorosłych. Problem ma utrzymać się co najmniej do końca roku

  Sezon infekcji jeszcze się na dobre nie zaczął, a już jest problem z zaopatrzeniem w leki poszukiwane w okresie nasilonych zachorowań. Dopiero co wydawał się zażegnany kryzys z antybiotykami dla dzieci, a już pojawił się kolejny, z całą grupą pochodnych penicyliny dla dorosłych. Farmaceuci spodziewają się poprawy sytuacji dopiero w przyszłym roku.

 • Energetyki - samo zło, czy raczej nie taki diabeł straszny? Próbujemy to rozstrzygnąć
 • Podczas tomografii dowiesz się, czy grozi ci zawał? Wkrótce będzie to możliwe (ale nie u nas)
 • Prof. Marzena Dębska: Najmłodszych pacjentek do gabinetu ginekologa nie sprowadza tylko ciąża

  Prof. Marzena Dębska: Najmłodszych pacjentek do gabinetu ginekologa nie sprowadza tylko ciąża

  W Polsce już piętnastolatki mogą legalnie uprawiać seks, jeśli mają na to ochotę. Do gabinetu ginekologicznego muszą jednak przyjść z opiekunem prawnym. Pierwsza, profilaktyczna wizyta u ginekologa jest wskazana około dwa lata po pierwszej miesiączce. Rodzice decydują, czy do konsultacji w ogóle dojdzie. Nie ma się nad czym zastanawiać. Od tego zależy zdrowie i życie kobiet.

 • Rzeczywiście upały są zabójcze? Pytamy o konsekwencje gorącego lata w Polsce

  Rzeczywiście upały są zabójcze? Pytamy o konsekwencje gorącego lata w Polsce

  Powszechnie uważa się, że ekstremalnie wysokie temperatury dosłownie nas wykańczają. Tymczasem lekarze przyznają, że trudno byłoby im powiązać konkretne zgony bezpośrednio z upałami. To jak w końcu jest z tą zależnością między temperaturą otoczenia a ryzykiem śmierci? Dlaczego w wielu krajach precyzyjnie wyliczono, jak wzrasta ryzyko przedwczesnego zgonu w gorące dni, a u nas to niemożliwe?

 • Warszawa, Narodowy Instytut Onkologii - zawieszona praca bloku operacyjnego

  Warszawa, Narodowy Instytut Onkologii - zawieszona praca bloku operacyjnego

  Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, od rana nie pracuje blok operacyjny Narodowego Instytutu Onkologii przy ul. Roentgena w Warszawie. Przyczyną ma być brak pielęgniarek operacyjnych ("instrumentariuszek"), które nie przyszły do pracy. Informacje o odwołanych zabiegach częściowo potwierdza rzecznik Instytutu.

 • Objawy astmy, menopauzy, nerwicy, IBS? To może być też groźny nowotwór!
 • Ruszamy do lasów po grzyby. Będą ofiary? Dzieci najbardziej zagrożone

  Ruszamy do lasów po grzyby. Będą ofiary? Dzieci najbardziej zagrożone

  Niby nauka nie poszła w las i od kilku lat poważnych zatruć grzybami jest w Polsce niewiele. Nie wolno jednak zapominać, że niemal 160 gatunków grzybów występujących w Europie może doprowadzić do zgonu. W Polsce w zasadzie zabójca jest jeden. I wcale nie nazywa się sromotnik.

 • Jest skuteczny lek, ale 6-letnia Klara go nie dostanie. Rodzina próbuje ją ratować

  Jest skuteczny lek, ale 6-letnia Klara go nie dostanie. Rodzina próbuje ją ratować

  Mukowiscydoza, wbrew zapowiedziom Ministerstwa Zdrowia, to dla większości pacjentów w Polsce wciąż wyrok śmierci. Dostęp do przełomowej terapii ma niewielka grupa chorych, niemal 700 osób jeszcze nie dostaje leków, a kolejnych ok. 300 pacjentów, głównie dzieci, nie ma nawet prawa do leczenia. Wśród czekających na rozszerzenie refundacji jest sześcioletnia Klara. Jej rodzice podjęli desperacką decyzję o zbiórce publicznej.

 • Po co Ministerstwo Zdrowia przerabiało listę leków? 'Sposób na przestępców'. Mamy oficjalną odpowiedź
 • Ochrona przed traumą, terapia na europejskim poziomie - idą zmiany w leczeniu nastolatków z nowotworami

  Ochrona przed traumą, terapia na europejskim poziomie - idą zmiany w leczeniu nastolatków z nowotworami

  Środowisko lekarskie i pacjenckie mówi o "rewolucji", chociaż to tylko krok w kierunku normalności. Zgodnie z harmonogramem Narodowej Strategii Onkologicznej już w przyszłym roku przejście spod opieki pediatrycznej do onkologii dla dorosłych ma odbywać się optymalnie dla zdrowia chorych. Na rozwiązania sprawdzone już w wielu krajach europejskich niecierpliwie czekają lekarze, pacjenci oraz ich bliscy.

 • Nie kąpał się pięć lat. Dermatolożka: To nie jest eksperyment dla każdego

  Nie kąpał się pięć lat. Dermatolożka: To nie jest eksperyment dla każdego

  James Hamblin jest lekarzem. Do rezygnacji z tradycyjnego mycia ciała początkowo zmusiły go problemy finansowe. Z czasem odkrył, że to może być inspirujące doświadczenie, więc eksperymentował na swoim ciele (i cierpliwości otoczenia) kilka lat. Twierdzi, że brak kąpieli i kosmetyków wyszedł mu tylko na zdrowie, a ciało nabrało przyjemnego zapachu. Jak to możliwe, wyjaśnia dermatolożka dr Aleksandra Rymsza.

 • Malowanie trawy na zielono? Tak 'odchudzono' ministerialny wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności

  Malowanie trawy na zielono? Tak "odchudzono" ministerialny wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności

  Jeszcze w czerwcu na przygotowywanej przez Ministerstwo Zdrowia liście produktów leczniczych zagrożonych brakiem dostępności w Polsce było 215 pozycji. Na najnowszej, która zacznie obowiązywać od 1 września, jest "tylko" 178 pozycji. Sytuacja na rynku leków normalizuje się? Bynajmniej! Jak donosi GdziePoLek - na liście jest jeszcze więcej preparatów. Zamiast poprawy nastąpiła jedynie zmiana "wizualizacji danych".

 • Atenolol już nie wróci. Brak leków na cukrzycę i antybiotyków dla dzieci - nowy raport prosto z aptek
 • COVID-19. Wartość odszkodowań za odczyny poszczepienne w Polsce przekroczyła już 2,2 mln zł
 • Wszystkie mamy menopauzę? Dość czerpania wiedzy z reklam

  Wszystkie mamy menopauzę? Dość czerpania wiedzy z reklam

  Pocisz się? Menopauza. Zmęczona? Menopauza. Źle się czujesz? Menopauza. Masz fatalny nastrój? Menopauza. Jeszcze miesiączkujesz? Nie szkodzi, zapewne menopauza się zbliża. Taki obraz świata wyłania się z reklam, w których stawiane są szybko diagnozy i, oczywiście, znajdowane rozwiązania na wszelkie kobiece bolączki. To może być niebezpieczne!