Śmierdzące stopy to nie tylko wina butów, upałów i grzybów. Mogą świadczyć o groźnej chorobie

Kiedy twoje stopy nie pachną fiołkami, zazwyczaj niby doskonale wiesz, dlaczego tak się dzieje. Niewystarczająca higiena, nieodpowiednie skarpetki, nieprzepuszczające powietrza buty - winowajcy przychodzą do głowy niemal automatycznie. Niestety, czasem to za daleko idące uproszczenie. Przyczyną może być choroba i wcale nie musi to być grzybica.

Każdemu z nas zdarza się włożyć niewłaściwe obuwie lub skarpetki i przegrzać stopy. A jednak niekoniecznie wszyscy zabijamy odorem po ich zdjęciu. Na zapachowy efekt nakłada się wiele czynników, choćby to, ile potu wytwarzamy i w efekcie jak intensywnie dokarmiamy mikroorganizmy na stopach. Znaczenie ma także nasz stan zdrowia, a nawet reakcje na stres.

Zobacz wideo

Spocone stopy - miliony małych powodów

Generalnie to dobrze, że stopy się pocą, o czym zapewne trudno pamiętać tym, którym brzydki zapach nóg skutecznie uprzykrza życie. Podstawową funkcją pocenia jest regulacja temperatury - parowanie wody, stanowiącej główny składnik potu, obniża ciepłotę ciała. Za wydzielanie potu odpowiadają dwa rodzaje gruczołów rozmieszczone na całym ciele - ekrynowe (jest ich najwięcej - dwa, trzy miliony). To rozmieszczenie nie jest równomierne, dlatego różne części ciała różnie się pocą. W czołówce są stopy, ale też pachy, dłonie, twarz, czoło.

Na każdym centymetrze kwadratowym stopy masz około 600 gruczołów potowych. Konsekwencje odczuwamy (dosłownie) wszyscy. Kto głównie zmaga się z problemem spoconych, brzydko pachnących stóp? Nie ma tu niespodzianki. W aptekach co roku już od wiosny systematycznie przybywa klientów poszukujących specyfików zwalczających nadmierną potliwość stóp, a kumulacja następuje latem. Związek między pogodą a krępującym fetorem jest niewątpliwy. Niektórzy jednak mają problem przez cały rok, a dotyczy to głównie pracowników fizycznych i nastolatków. Przyczyna jest dość prosta do rozszyfrowania: nieprzepuszczające powietrza, wykonane z nieprzyjaznych skórze materiałów obuwie.

Trudno przekonać nastolatka, by zrezygnował z wymarzonego obuwia, często kompletnie niedobranego do warunków pogodowych. Pracownicy budów czy fabryk niejednokrotnie muszą stosować obuwie ochronne, które nie pozwala stopom oddychać, by uniknąć urazów i wypadków. Buty, w których dosłownie zaparzyły się nogi (choćby podczas intensywnego treningu), nieraz cuchną tak, że jedynym ratunkiem pozostaje ich wyrzucenie. Kiedy jednak nie możesz tego zrobić lub nie ma to sensu (po kilku dniach pracy kolejna para będzie w takim samym stanie), można spróbować ich odkażenia za pomocą dostępnych na rynku specjalnych preparatów (o różnej skuteczności) lub 70-procentowego spirytusu. Wystarczy zrobić spryskiwacz (choćby z butelki po starym płynie do mycia szyb) i w ten sposób dotrzeć do wszystkich zakamarków. Potem trzeba poczekać, aż spirytus wywietrzeje podczas suszenia butów na świeżym powietrzu.

Zapobiegamy fetorowi - higiena i specjalistyczne preparaty

Oczywiście, za nadmierne pocenie stóp nie odpowiadają tylko niewłaściwe buty czy za grube skarpetki. Z pewnością utrzymują jednak pot na miejscu, a ten staje się cenną pożywką dla bakterii i grzybów. Świeży pot zdrowej osoby jest bezwonny, ale produkty przemiany materii mikroorganizmów już nie i stąd ten paskudny zapach. Wiele zmienia właściwa pielęgnacja stóp:

  • codzienne mycie (a w upały - kilka razy dziennie),
  • staranne osuszanie stóp po myciu,
  • stosowanie kremów pielęgnujących do stóp, które natłuszczają ich skórę (zapobiegając podrażnieniom) i redukują wydzielanie potu,
  • kilkunastominutowe kąpiele stóp w wodzie z dodatkiem soli ziołowej.

To działa? Wiele osób podczas urlopu nad morzem odkrywa, że problem nadpotliwości niespodziewanie ustępuje. To żadna magia. Słona woda, piasek, który działa jak naturalny peeling, umożliwienie skórze swobodnego oddychania - właśnie to zalecają podolodzy (specjaliści od stóp) i dermatolodzy.

Specjalistyczne preparaty są przeznaczone nie tylko do butów, lecz także - przede wszystkim - do stóp. Najpopularniejsze powstają na bazie soli glinu, które wraz z potem tworzą żelowy czop i blokują jego nadmierne wydzielanie. Coraz częściej środki dostępne bez recepty wystarczy stosować raz na kilka dni. Przed laty takie właściwości miały głównie preparaty dostępne na receptę (na bazie urotropiny), przepisywane przez dermatologa. Obecnie rynek oferuje specyfiki o różnej mocy, które trzeba przetestować na własnej stopie. Bywa, że początkowo lek miejscowy trzeba aplikować co dwa dni. Są jednak pacjenci, którym po pewnym czasie wystarcza stosowanie co tydzień, a nawet rzadziej.

Spray czy klasyczna zasypka? To sprawa indywidualna. Bywa, że osoby, którym dosłownie stopa "pływa", początkowo stosują jedno i drugie. Gdy się stabilizuje, wybierają wygodniejsze dla siebie rozwiązanie. Co, jeśli po pewnym czasie skóra staje się sucha, spękana? Ograniczyć osuszanie stóp. Można też rozważyć metodę naturalną - przyjazny preparat na bazie olejku z drzewa herbacianego (ma działanie antyperspiracyjne). Odświeżająco działa również tymianek i rozmaryn.

Śmierdzące stopy - koniecznie do lekarza

Wszystko zawodzi? Intensywne pocenie (zwłaszcza stóp, dłoni i pach) nie jest związane tylko z temperaturą, lecz także bodźcami emocjonalnymi. Głównym mediatorem pobudzającym gruczoły do aktywności wydzielniczej jest acetylocholina. Jest ona uznawana za jeden z najważniejszych neuroprzekaźników, ponieważ wpływa na wiele życiowych procesów, w tym na czynność serca, procesy pamięciowe czy funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Występuje w centralnym, obwodowym i autonomicznym układzie nerwowym, stąd nagła, gwałtowna zmiana ilości wydzielanego potu bywa związana z problemami neurologicznymi. To jeszcze nie koniec.

Cukrzyca, choroby tarczycy i nerek, zaburzenia metaboliczne i inne problemy endokrynologiczne mogą być pierwotną przyczyną nadmiernego pocenia. Wiele z tych schorzeń poważnie zagraża zdrowiu ogólnemu, a nawet życiu i absolutnie nie można lekceważyć takiego sygnału ostrzegawczego. Wyjątkowo przykry zapach świeżego potu także powinien wzmóc naszą czujność, bo jest typowy nie tylko dla infekcji grzybiczych, lecz także poważnych chorób ogólnoustrojowych. Inni pocą się mniej niż ty? Sprawę wyjaśnij z lekarzem.

Leczenie nadpotliwości

Lekarz zapewnia, że jesteś zdrowy (i potwierdziła to diagnostyka), a jednak nieznośnie się pocisz i nie chcesz rozwiązań doraźnych? Jednym z coraz bardziej popularnych sposobów walki z nadpotliwością (ze względu na unikalną skuteczność i zarazem bezpieczeństwo stosowania) jest wstrzyknięcie toksyny botulinowej w okolice nadmiernie pocące się, co powoduje zablokowanie połączeń nerwowo-mięśniowych. Dzięki temu znajdujące się tam gruczoły przestają wydzielać pot. Po kilku minutach zabiegu twój problem jest opanowany na wiele miesięcy.

Bardziej inwazyjną metodą (skuteczną na dwa, trzy lata) jest sympatektomia lędźwiowa (w przypadku dłoni i pach - piersiowa), czyli chirurgiczne przerwanie połączenia nerwów i gruczołów potowych w odcinku lędźwiowym (lub piersiowym) kręgosłupa. Stosuje się ją jednak tylko w skrajnych przypadkach ze względu na spore ryzyko powikłań.

Więcej o: