Hiperglikemia niszczy wiele układów w organizmie, w tym także system nerwowy. Uszkodzenie nerwów to jedno z częstszych powikłań cukrzycy, szacuje się, że dotyka co drugiego pacjenta. To powikłanie cukrzycy nosi nazwę neuropatii. Przy cukrzycy typu 2 objawy pojawiają się powoli i stopniowo narastają. Na początku może to być tylko nieznaczne mrowienie nóg, stóp czy dłoni, następnie pojawia się ból.
Czy można spowolnić ten proces? Tak, jeżeli rygorystycznie kontrolujemy poziom cukru we krwi i utrzymujemy na poziomie możliwie najbardziej zbliżonym do normy oraz prowadzimy zdrowy tryb życia.
Wyróżnia się cztery główne rodzaje neuropatii, a objawy zależą od miejsca uszkodzenia nerwów. Są to: neuropatia obwodowa, neuropatia autonomiczna, neuropatia proksymalna oraz mononeuropatia, czyli neuropatia ogniskowa. Niestety, możemy cierpieć jednocześnie z powodu różnego rodzaju neuropatii i odczuwać ból o różnych stopniu nasilenia i umiejscowiony w wielu miejscach (polineuropatia), przy czym neuropatia cukrzycowa najczęściej dotyka nerwów w nogach i stopach.
O neuropatii obwodowej mówimy, gdy uszkodzeniu ulegną nerwy obwodowe, czyli te, które przekazują informacje pomiędzy ośrodkowym układem nerwowym a poszczególnymi narządami. U osób z cukrzycą zniszczeniu ulegają najczęściej nerwy zawiadujące stopami, nogami, dłońmi i ramionami. Zwykle wszystko zaczyna się w stopach i to w obu jednocześnie. Istotne jest też to, że drętwienie i ból neuropatyczny są silniejsze w nocy.
Objawy neuropatii obwodowej:
To wszystko może doprowadzić do stanu, gdy uszkodzenia na stopie przestają się goić i grożą gangreną (stopa cukrzycowa).
Ten rodzaj neuropatii związany jest z uszkodzeniem autonomicznego układu nerwowego, który kontroluje ciśnienie krwi, tętno, pocenie się, oczy, pęcherz moczowy, układ pokarmowy i układ moczowo-płciowy. Uszkodzenie autonomicznego nerwu prowadzi do zaburzeń w pracy narządu, którym ten nerw "zarządza".
Objawy mogą obejmować:
Ten rodzaj neuropatii wiąże się z uszkodzeniem nerwu, który biegnie w udach, biodrach, pośladkach lub nogach. Objawy występują zwykle po jednej stronie ciała, ale mogą rozprzestrzeniać się na drugą. Powoduje takie objawy jak:
W tym przypadku dochodzi do uszkodzenia pojedynczego nerwu, najczęściej biegnącego do dłoni, głowy, tułowia lub nogi. Objawy mogą obejmować:
Źródła: CDC.gov, mayoclinic.org