Stopa cukrzycowa jest to rodzaj infekcji, która jest bezpośrednio związana z zachorowaniem na cukrzycę. Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, w której organizm nie jest w stanie poradzić sobie z właściwym regulowaniem poziomu cukru we krwi. To z kolei może prowadzić do różnych powikłań, w tym tych związanych z utrudnionym gojeniem ran czy zwiększoną zapadalnością na różnego typu infekcje. Jednym z nich jest właśnie zespół stopy cukrzycowej. Co to takiego?
Otóż hiperglikemia może prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych, powstawania zmian miażdżycowych itp. Jeśli do tego dodamy drobne urazy mechaniczne i nieprawidłową pielęgnację stóp, wówczas dochodzi do rozwinięcia się zespołu stopy cukrzycowej. Początkowo chory może nawet nie dostrzec jej objawów. W momencie gdy zaobserwuje symptomy tego schorzenia powinien natychmiast podjąć leczenie, gdyż w niektórych wypadkach nieleczony zespół stopy cukrzycowej może doprowadzić do amputacji kończyny.
Pierwsze objawy palca cukrzycowego (potoczna nazwa zespołu stopy cukrzycowej) to przede wszystkim powstanie rany, która ze względu na gorsze ukrwienie goi się trudno, a jeśli do tego pacjent nie zauważy jej i zaniedba higienę, może dojść do jej owrzodzenia.
Wyróżnia się dwa rodzaje stopy cukrzycowej:
Objawem stopy cukrzycowej jest wiele różnych dolegliwości o charakterze przewlekłym. Mogą to być m.in.: owrzodzenie lub niegojąca się rana na stopie, która powoduje nie tylko ból i dyskomfort. Może ona skutkować brakiem czucia, a także deformacją kończyny dolnej, poniżej kostki. Problem ten może dotykać nawet 10-15 proc. cukrzyków (bez względu na to czy chorują na cukrzycę typu pierwszego, czy drugiego) i nie można go lekceważyć, gdyż nieleczony prowadzi do amputacji kończyny.
Powstanie stopy cukrzycowej wpływa mocno na jakość chodu, a co za tym idzie na występowanie różnego rodzaju deformacji. Nadmierne obciążenie niektórych części stopy skutkuje pojawieniem się trudno gojących się ran lub owrzodzeń. Zmiany pojawiają się zarówno w części podeszwowej jak i grzbietowej stopy. Zdarza się też, że dotykają palców u nóg. Tylko natychmiastowe wdrożenie leczenia jest w stanie zahamować negatywne skutki zespołu stopy cukrzycowej.
Zespół stopy cukrzycowej, zwany też nogą cukrzycową zazwyczaj rozwija się przez dłuższy czas. Dlatego jeśli cierpimy na cukrzycę, warto obserwować bacznie swoje ciało, gdyż pojawienie się pewnych symptomów powinno wzbudzić naszą czujność. Należą do nich:
Paznokcie w stopie cukrzycowej ulegają zazwyczaj znacznym deformacjom i przebarwieniom. Dlatego też ważne jest, aby stale kontrolować stan swoich stóp i dbać o ich higienę. Chorzy na cukrzycę powinni:
Zobacz też: Prawidłowy poziom cukru we krwi z palca, czyli jakie są normy glukozy u dorosłych osób