Co to jest nefropatia cukrzycowa? Jak sama nazwa wskazuje ma ona związek z jedną z najbardziej rozpowszechnionych obecnie chorób - cukrzycą. Hiperglikemia jest niezwykle niebezpiecznym stanem, gdyż podwyższona ilość glukozy we krwi prowadzi do upośledzenia pracy wielu narządów, a nawet ich uszkodzenia. Jednym z najbardziej narażonych na negatywne działanie wysokiego stężenia glukozy narządów są nerki, które odpowiadają za produkcję moczu, ale także niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu hormonów: reniny i erytropoetyny. W wyniku występowania przewlekłej hiperglikemii dochodzi do zwiększenia przepływu krwi przez kłębuszki nerkowe, co z kolei prowadzi do ich uszkodzenia. W naczyniach krwionośnych zaczynają gromadzić się substancje negatywnie wpływające na funkcjonowanie narządu, co w najgorszym przypadku może skutkować koniecznością wprowadzenia dializ, gdyż nerki nie będą w stanie samodzielnie spełniać swojej funkcji.
Niestety nefropatia cukrzycowa jest chorobą nieuleczalną. Możliwe jest tylko wyhamowanie postępu choroby. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki prawidłowemu leczeniu cukrzycy. To wysoki poziom cukru odpowiada bowiem za postępujące uszkodzenia. Pierwszym i najważniejszym zadaniem jest zatem ustabilizowanie i obniżenie poziomu glikemii poprzez przyjmowanie odpowiednich preparatów farmakologicznych, ale również zmianę nawyków żywieniowych. W przypadku chorych na nefropatię istotne jest także kontrolowanie ciśnienia tętniczego i utrzymywanie go na właściwym poziomie, do czego konieczna jest konsultacja kardiologiczna.
W przypadku schorzeń nerek będących konsekwencją cukrzycy niezwykle istotną rolę w panowaniu nad rozwojem choroby pełni właściwa dieta. Jadłospis przy nefropatii cukrzycowej powinien być układany z uwzględnieniem m.in. takich kwestii jak:
W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD 10 nefropatia cukrzycowa ujęta jest jako cukrzyca z powikłaniami nerkowymi. Kody poszczególnych schorzeń to: E10.2, E11.2, E12.2, E13.2, E14.2.
Wśród przyczyn powstawania nefropatii cukrzycowej znajdziemy m.in.:
Schorzenia nerek najczęściej rozpoznaje się na podstawie wyników badań moczu. W przypadku nefropatii cukrzycowej białkomocz jest dowodem na to, że nerki nie pracują prawidłowo. Jedynie poddając się badaniu, chory może dowiedzieć się o schorzeniu, gdyż zazwyczaj nerki nie dają dolegliwości bólowych na wczesnych etapach choroby. Ostry ból pojawia się dopiero w momencie, kiedy na zastosowanie leczenia jest już zbyt późno, a niewydolność nerek zmusza do rozpoczęcia regularnych dializ. By uniknąć takiej sytuacji, pacjentom cukrzycowym zaleca się, aby przynajmniej raz w roku wykonali badanie na obecność albumin w moczu. W przypadku chorych ze stwierdzoną cukrzycą typu 1 regularne badanie należy rozpocząć po pięciu latach od rozpoznania. Przy cukrzycy typu 2 kontrolę należy rozpocząć natychmiast po postawieniu diagnozy.
Zobacz też: Słodycze dla cukrzyków, czyli jakie produkty powstają z myślą o diabetykach