Cukrzyca u dzieci to bardzo duży problem w ostatnich latach. Z roku na rok zwiększa się bowiem ilość osób cierpiących na tę chorobę. Dotyka ona w równym stopniu osoby dorosłe, starsze i dzieci. U jej podłoża znajduje się wiele różnych przyczyn. Niezwykle istotne jest jak najszybsze wykrycie i wdrożenie leczenia, gdyż zaniechania w tej kwestii mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń narządów wewnętrznych, a nawet do śmierci.
Objawy cukrzycy u dzieci nie różnią się tymi występującymi u dorosłych. Niemniej jednak konieczność stałego kontrolowania diety, a także poziomu cukru bywa niezwykle trudna w przypadku dzieci, które nie do końca zdają sobie sprawę z powagi sytuacji.
Cukrzyca typu 2 u dzieci jeszcze kilkanaście lat temu była dość sporadycznym problemem. Niestety w ostatnim czasie obserwujemy zmianę tej tendencji. Jest to związane ze zmianami, jakie zaszły na przestrzeni tego czasu. Dzieci więcej czasu spędzają w pozycji statycznej (przed komputerem czy smartfonem), mają ograniczoną aktywność fizyczną, a do tego dochodzi także zła dieta (bogata w tłuszcze i cukry). Te dwa czynniki odpowiedzialne są za powstawanie nadwagi i otyłości, których bezpośrednią konsekwencją jest cukrzyca typu 2. Cukrzyca u dzieci objawy daje następujące:
Wiele dzieci pierwsze zetknięcie z cukrzycą ma już na etapie życia płodowego. Dzieje się tak, gdyż stosunkowo duży odsetek ciężarnych zapada na tzw. cukrzycę ciążową. Jakie są skutki cukrzycy ciążowej dla dziecka? Najczęściej wymienianym jest oczywiście makrosomia. Jest to stan, w którym na skutek zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi dziecka staje się ono większe niż powinno być. Konsekwencją tego są często problemy podczas porodu, a jeśli waga dziecka przekroczy 4200 g - wówczas konieczne jest przeprowadzenie cesarskiego cięcia. Dziecko, którego mama chorowała na cukrzycę ciążową, jest bardziej narażone na późniejsze problemy z otyłością, nadciśnieniem tętniczym czy cukrzycą.
Coraz więcej mówi się o potrzebie walki z nadwagą i otyłością u dzieci, które są główną przyczyną zapadalności na cukrzycę typu 2. Wraz ze wzrastającą świadomością, większa jest także wiedza na temat samej choroby. Mało kto jednak wie, że cukrzyca u dzieci może dawać objawy skórne. Jakie powinny zwrócić naszą uwagę?
Otóż w przypadku dzieci z cukrzycą typu 1 już na etapie niemowlęctwa może pojawić się wzmożony problem z pieluszkowym zapaleniem skóry. Skóra u takich dzieci jest przeważnie podrażniona, co jest efektem jej przesuszenia.
Z kolei dzieci chorujące na cukrzycę typu 2 zazwyczaj mają innego typu problemy skórne, a mianowicie występuje u nich kłopot z gojeniem ran, ale także nadmierny świąd skóry również związany z jej przesuszaniem.
Objawy cukrzycy u nastolatków mogą być nieco odmienne, a wiąże się to z tym, że w grupie wiekowej między 10-19 lat często mamy do czynienia z tzw. cukrzycą młodzieńczą, a fachowo - cukrzycą typu 1. Jej zwyczajowa nazwa związana jest z tym, że pierwsze symptomy tej choroby pojawiają się właśnie w okresie dojrzewania. Nie można ich lekceważyć, gdyż może to doprowadzić do poważnych konsekwencji.
Występowanie cukrzycy typu 1 w znacznej mierze uwarunkowane jest genetycznie. Bezpośrednim powodem pojawienia się choroby jest uszkodzenie komórek trzustki, odpowiedzialnych za produkcję insuliny, czyli czynnika odpowiedzialnego za unormowanie poziomu cukru we krwi. Do głównych objawów cukrzycy u nastolatków należy zaliczyć:
Cukrzyca typu 1 wymaga stałej kontroli diabetologa. Chory zmuszony jest do nieprzerwanego kontrolowania poziomu cukru we krwi oraz przyjmowania insuliny, której organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować. Leczenie jest niezwykle ważne - jego brak może doprowadzić do śmierci pacjenta.
Zobacz też: Wyprzedzić poważne problemy krążeniowe. FMSF - nowa, obiecująca metoda diagnostyczna