Jak obniżyć poziom cukru? Co zrobić, aby stężenie glukozy nie przekraczało normy?

Jak obniżyć poziom cukru? To nie tylko pytanie do diabetyków, którzy ciągle muszą kontrolować jego stężenie we krwi. To także pytanie do każdego z nas, gdyż cukrzyca jest niezwykle podstępnym schorzeniem, które dotyka ludzi w różnym wieku.

Poziom cukru po jedzeniu. Ile wynoszą normy stężenie cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?

Nad tym, jak obniżyć poziom cukru we krwi zastanawiają się głównie te osoby, u których mają miejsce duże wahania stężenia cukru lub u których zdiagnozowano stan przedcukrzycowy. Oba przypadki są groźne dla stanu zdrowia i nie można ich lekceważyć. Niemniej jednak na tym etapie ciągle mamy wpływ na dalszy rozwój sytuacji i ograniczenie podaży cukrów w diecie, a także inne działania mogą przyczynić się do zażegnania problemu. 

Aby mieć świadomość, o jakich wartościach mówimy, warto znać normy poziomu cukru obowiązujące dla zdrowych, dorosłych osób. Kształtują się one następująco:

  • od 70 do 99 mg/dL oznacza prawidłowy poziom glukozy
  • od 100 do 125 mg/dL oznacza nieprawidłowy poziom glukozy (tzw. stan przedcukrzycowy)
  • powyżej 126 mg/dL (w co najmniej dwóch pomiarach) - cukrzyca.

Należy pamiętać o tym, że poziom cukru po jedzeniu jest inny. Wartość glikemii po mniej więcej dwóch godzinach od posiłku powinna wynosić ok. 140 mg/dl.

Co obniża cukier? Aktywność fizyczna jest konieczna!

Wysoki poziom glukozy we krwi jest niezwykle niebezpieczny. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet doprowadzić do śmierci pacjenta. Dlatego w przypadku, gdy wyniki badania cukru we krwi są niepokojące, należy natychmiast podjąć działania mające na celu redukcję stężenia glukozy. Zastanawiające się nad tym, co obniża cukier, najlepiej skorzystać ze wskazówek lekarza specjalisty. Można także przedsięwziąć własne działania, wśród których jednym z najskuteczniejszych, jest aktywność fizyczna. 

Glukoza należy do substancji o charakterze energetycznym. Oznacza to, że podczas fizycznej pracy czy uprawiania sportu jest ona silnie eksploatowana przez organizm. Dlatego też przed wykonaniem badań poziomu cukru nie zaleca się przez dobę podejmowania silnego wysiłku, gdyż może on zaburzyć wynik. Jeśli jednak na stałe chcemy obniżyć stężenie glukozy, wówczas warto wprowadzić sport na stałe do naszego życia. 

Co niszczy wysoki cukier? Nie zapomnij o odpowiednim nawodnieniu

Wydawać by się mogło to banalne, ale tym, co niszczy wysoki cukier, jest także woda, a właściwie wysoki poziom nawodnienia organizmu. Dużo mówi się o tym, że każdego dnia zdrowy człowiek powinien wypijać minimum 2 litry wody, gdyż wspomaga to procesy toczące się w organizmie, a także ma duże znaczenie dla kondycji włosów, skóry czy paznokci. 

W przypadku osób, które zmagają się z podwyższonym cukrem, woda także jest sprzymierzeńcem. Odwodniony organizm wykazuje wyższy poziom cukru, dlatego warto pamiętać o regularnym jej spożywaniu. 

Jak obniżyć cukier na czczo? Pamiętaj o witaminie D

Zdrowa dieta, aktywność fizyczna to główne czynniki, które pomagają w tym jak obniżyć cukier na czczo. Jednak warto także pamiętać o suplementacji witaminy D, która jak wskazują naukowcy, może mieć związek z problemem insulinooporności. Jej źródłem są pokarmy tj.: ryby i nabiał, jednak w naszych warunkach geograficznych konieczna jest okresowa lub nawet całoroczna suplementacja. Należy ją jednak prowadzić pod okiem lekarza, po uprzednim zbadaniu poziomu witaminy D w organizmie. 

Jak zbić cukier? Przede wszystkim dieta

Jeśli zastanawiasz się wciąż na tym, jak zbić cukier to przede wszystkim powinieneś wziąć pod uwagę swoją dietę. Ograniczenie podaży cukru w znaczący sposób wpływa na spadek poziomu glikemii. Osoby będące w stanie przedcukrzycowym lub zmagające się z wahaniami stężenia cukru we krwi powinny przede wszystkim udać się do dietetyka, który pomoże im ułożyć odpowiedni jadłospis. Podczas komponowania posiłków należy kierować się następującymi zasadami:

  • spożywajmy jak najwięcej warzyw
  • włączmy do diety produkty zbożowe bogate w witaminy z grupy B
  • stosujmy przyprawy obniżające cukier: goździki, cynamon, kozieradkę
  • zrezygnujmy ze słodyczy i alkoholu
  • jedzmy owoce, ale w mniejszych ilościach (całkiem zrezygnować można z bananów, suszonych śliwek czy winogron)
  • pijmy dużo wody niegazowanej.

Zobacz też: Glukoza - charakterystyka, funkcje i norma we krwi

Zobacz wideo 5 prostych badań, które ratują nam życie
Więcej o: