Cukrzyca typu 2 jest kontrolowana głównie poprzez kontrolowanie czynników ryzyka, takich jak wysokie ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i poziom glukozy we krwi. Robi się to zwykle poprzez zażywanie leków. Ale coraz więcej badań wskazuje, że pomocne, a nawet kluczowe w walce z cukrzycą typu 2, jest znaczące obniżenie masy ciała.
Grupa dietetyków oraz lekarzy wspierana przez Brytyjskie Stowarzyszenie Dietetyków przyjrzała się niemal 90 artykułom na temat diet zalecanym osobom chorym na cukrzycę typu 2. Ten szeroki przegląd pokazał, że diety zastępujące posiłki (zamienniki diety - TDR) pomogły około jednej na trzy osoby dojść do stanu remisji (to stan, gdy nie obserwuje się objawów choroby), podczas gdy diety niskowęglowodanowe okazały się pomocne w osiągnięciu remisji u jednej na pięć osób. Omówienie tych badań opublikowało czasopismo "The Conversation". Autorami są Duane Mellor, kierownik ds. medycyny i żywienia opartego na faktach w Aston Medical School (Aston University) oraz dr Adrian Brown, wykładowca w University College London (UCL). Całość natomiast znajdziemy w "Journal of Human Nutrition and Dietetics".
Osoby, które straciły na wadze stosując obie diety (czyli TDR oraz niskowęglowodanową), były w stanie utrzymać cukrzycę typu 2 pod kontrolą (osiągnąć stan remisji) przez około dwa lata, pod warunkiem, że nie przytyły
- poinformowali eksperci.
Natomiast łączenie diety niskowęglowodanowej i śródziemnomorskiej, choć okazało się także skuteczne, to jednak w mniejszym stopniu.
Jak w tym przypadku naukowcy rozumieją remisję? Uznali, że przy cukrzycy typu 2 jest to stan, gdy poziom cukru we krwi stabilizuje się i utrzymuje na normalnym poziomie przez co najmniej sześć miesięcy, ale bez udziału leków.
Remisja cukrzycy typu 2 powinna być celem leczenia, szczególnie jeżeli ktoś choruje krócej niż sześć lat, jak podkreślają eksperci. Największe szanse na remisję mają osoby, które mają poniżej 50 lat, krócej chorują, a także mężczyźni oraz pacjenci, którzy znacząco obniżyli masę ciała. Co więcej, utrata masy ciała i utrzymanie tego trendu przez dłuższy czas, są głównymi czynnikami złagodzenia objawów cukrzycy typu 2, co potwierdzają badania kliniczne. Dowiedziono bowiem, że zmniejszenie masy ciała o co najmniej 15 kg znacząco sprzyja remisji. Zatem skuteczne odchudzenie się i utrzymanie niższej wagi w istotny sposób wpływa na przebieg cukrzycy typu 2. Aby to osiągnąć, najlepiej sięgnąć po skuteczne diety. Wśród nich na jedno z pierwszych miejsc wysuwa się dieta ubogowęglowodanowa.
Niezależnie od tego, czy dana osoba osiągnie remisję, czy nie, obniżenie poziomu cukru we krwi jest ważne w radzeniu sobie z negatywnymi skutkami cukrzycy typu 2 i w zmniejszaniu ryzyka powikłań.
Ale jeśli chodzi o wybór diety, najważniejszą rzeczą jest wybranie takiej, która ci odpowiada, czyli takiej, której prawdopodobnie będziesz się trzymał przez dłuższy czas
- podsumowują eksperci.
Źródła: ScienceAlert.com, The Conversation