Na cukrzycę typu 2 cierpi około 400 milionów ludzi na świecie. Jest chorobą, która może wymagać leczenia do końca życia. Jest jednak pewna szansa: cukrzyca może się cofnąć, nawet bez leczenia farmakologicznego, gdy dojdzie do zmniejszenia masy ciała. Do remisji dochodzi, gdy poziom glikemii spada poniżej progu diagnostycznego, czyli gdy hemoglobina glikowana (HbA1c) spadnie poniżej 48 mmol/l lub 6,5 proc.
Udokumentowano już przypadki cofnięcia się choroby w wyniku intensywnej utraty masy ciała i ekstremalnej diety. W trakcie jednego z pierwszych eksperymentów niskokaloryczna dieta, poniżej 624-700 kcal/dzień przez osiem tygodni, spowodowała cofnięcie się cukrzycy u 87 proc. osób, u których wykryto chorobę w czasie krótszym niż cztery lata oraz u 50 proc. osób z przewlekłą cukrzycą (powyżej ośmiu lat od diagnozy). Inne badanie, Action for Health in Diabetes, trwające cztery lata, wykazało cofnięcie się choroby u 11 procent osób po obniżeniu masy ciała o 7 procent. Kolejne badanie, o nazwie Direct wykazało, że po intensywnej głodówce przez 3-5 miesięcy (825-853 kcal/dzień) choroba cofnęła się u 46 procent osób.
Cukrzyca stanowi spory problem w naszym kraju.
Omawiane powyżej eksperymenty związane były z bardzo intensywnym odchudzaniem się, drastyczną dietą i wymagały żelaznej wręcz dyscypliny. Nie każdego stać na taki wysiłek, nawet jeśli nagrodą ma być cofnięcie się choroby. Grupa naukowców z Uniwersytetu w Cambridge postanowiła sprawdzić, czy mniej drastyczna dieta także zadziała. Gdyby okazała się skuteczna, może znacznie więcej ludzi zdecydowałoby się na walkę z chorobą przez obniżenie masy ciała łagodniejszymi metodami.
W nowym badaniu obserwacją objęto 867 osób w wieku od 40 do 69 lat, u których właśnie wykryto cukrzycę typu 2. Byli monitorowani przez pięć lat. W tym czasie część osób stosowała się do zwykłej procedury medycznej, a części udzielano dodatkowych porad medycznych i zachęcano do obniżenia wagi. Po zakończeniu obserwacji okazało się, że u 30 procent badanych cukrzyca ustąpiła. Gdy sprawdzono ich wagę, okazało się, że osoby, które schudły o 10 lub więcej procent, miały dwa razy większą szansę na cofniecie się choroby, niż te, które nic ze swoją wagą nie zrobiły. A osiągnięto ten wynik bez stosowania drastycznych metod.
Zatem w przeciwieństwie do wcześniejszych badań klinicznych, które związane były z ogromnymi wyrzeczeniami i znaczną utratą masy ciała, nawet o 15 i więcej procent, aktualne obserwacje znacznie złagodziły wytyczne. Aby cukrzyca typu 2 cofnęła się, nie musimy zatem stosować niskokalorycznejj diety, ale sukcesywnie się odchudzać. Co może być bardziej realistycznym celem dla wielu chorych.
Źródło: ScienceAlert, Badanie zostało zrelacjonowane na łamach Diabetic Medicine.