Osoby cierpiące na choroby oczu są bardziej narażone na demencję

Osoby ze zwyrodnieniem plamki żółtej, zaćmą i chorobami oczu związanymi z cukrzycą są zagrożone większym ryzykiem demencji. Upośledzenie wzroku może być jednym z pierwszych objawów choroby, która według prognoz do 2050 roku dotknie ponad 130 milionów ludzi na całym świecie.

Wcześniejsze badania sugerowały, że może istnieć związek między stanami oczu, które powodują upośledzenie wzroku, a upośledzeniem funkcji poznawczych. Jednak częstotliwość występowania tych schorzeń wzrasta wraz z wiekiem, podobnie jak cukrzycy, nadciśnienia, chorób serc, depresji i udaru, które są czynnikami ryzyka demencji. Oznaczało to, że nie było jasne, czy choroby oczu były powiązane z większą częstotliwością występowania demencji niezależnie od chorób ogólnoustrojowych.

Teraz naukowcy odkryli, że zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, zaćma i choroba oczu związana z cukrzycą są niezależnie powiązane ze zwiększonym ryzykiem demencji. Wyniki badania zostały opublikowane w "British Journal of Ophthalmology".

Zobacz wideo Operacja usunięcia zaćmy - pacjent bardzo szybko wraca do formy

W badaniu przeanalizowano dane od 12 364 dorosłych Brytyjczyków w wieku od 55 do 73 lat, którzy wzięli udział w badaniu UK Biobank (biomedyczna baza danych zawierająca szczegółowe informacje genetyczne i zdrowotne pół miliona Brytyjczyków). Dane zostały ocenione w 2006 roku i ponownie w 2010 roku, a ich informacje zdrowotne były śledzone do początku 2021 roku.

Według międzynarodowego zespołu ekspertów kierowanego przez naukowców z Guangdong Eye Institute w Chinach udokumentowano ponad 2300 przypadków demencji. Naukowcy odkryli, że osoby ze zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem mają o 26 proc. zwiększone ryzyko rozwoju demencji. Osoby z zaćmą o 11 proc. większe ryzyko, a osoby z chorobą oczu związaną z cukrzycą miały o 61 proc. podwyższone ryzyko. Jaskra nie była związana ze znacznym wzrostem ryzyka demencji.

Naukowcy odkryli również, że osoby z chorobami takimi jak cukrzyca, choroby serca, udar i depresja były również bardziej narażone na demencji. 

- Osoby cierpiące zarówno na schorzenia okulistyczne, jak i ogólnoustrojowe są bardziej narażone na demencję w porównaniu z osobami cierpiącymi wyłącznie na schorzenia okulistyczne lub układowe - tiwrdza badacze.

Badanie ma miejsce, gdy organizacja Alzheimer's Research UK twierdzi, że gotowość społeczeństwa do zaangażowania się w badania medyczne jest „najwyższa w historii". Według sondażu przeprowadzonego na 1000 dorosłych w Anglii, Szkocji i Walii, 29 proc. dorosłych jest bardziej skłonnych do rozważenia zaangażowania się w badania medyczne. Wpływ na tę postawę ma obecna pandemia koronawirusa. Badanie wykazało, że 69 proc. stwierdziło, że byliby skłonni zaangażować się w badania nad demencją, w porównaniu z 50 proc. próby osób sprzed roku.

-To pozytywna wiadomość dla tysięcy badań, które czekają na rozpoczęcie, aby pomóc zrozumieć i rozwiązać problemy zdrowotne, takie jak demencja, rak i choroby serca - powiedziała Hilary Evans, dyrektor naczelny Alzheimer's Research UK.

Żródło: The GuardianBritish Journal of Ophthalmology

Więcej o: