Wcześniejsze badania sugerowały, że może istnieć związek między stanami oczu, które powodują upośledzenie wzroku, a upośledzeniem funkcji poznawczych. Jednak częstotliwość występowania tych schorzeń wzrasta wraz z wiekiem, podobnie jak cukrzycy, nadciśnienia, chorób serc, depresji i udaru, które są czynnikami ryzyka demencji. Oznaczało to, że nie było jasne, czy choroby oczu były powiązane z większą częstotliwością występowania demencji niezależnie od chorób ogólnoustrojowych.
Teraz naukowcy odkryli, że zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, zaćma i choroba oczu związana z cukrzycą są niezależnie powiązane ze zwiększonym ryzykiem demencji. Wyniki badania zostały opublikowane w "British Journal of Ophthalmology".
W badaniu przeanalizowano dane od 12 364 dorosłych Brytyjczyków w wieku od 55 do 73 lat, którzy wzięli udział w badaniu UK Biobank (biomedyczna baza danych zawierająca szczegółowe informacje genetyczne i zdrowotne pół miliona Brytyjczyków). Dane zostały ocenione w 2006 roku i ponownie w 2010 roku, a ich informacje zdrowotne były śledzone do początku 2021 roku.
Według międzynarodowego zespołu ekspertów kierowanego przez naukowców z Guangdong Eye Institute w Chinach udokumentowano ponad 2300 przypadków demencji. Naukowcy odkryli, że osoby ze zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem mają o 26 proc. zwiększone ryzyko rozwoju demencji. Osoby z zaćmą o 11 proc. większe ryzyko, a osoby z chorobą oczu związaną z cukrzycą miały o 61 proc. podwyższone ryzyko. Jaskra nie była związana ze znacznym wzrostem ryzyka demencji.
Naukowcy odkryli również, że osoby z chorobami takimi jak cukrzyca, choroby serca, udar i depresja były również bardziej narażone na demencji.
- Osoby cierpiące zarówno na schorzenia okulistyczne, jak i ogólnoustrojowe są bardziej narażone na demencję w porównaniu z osobami cierpiącymi wyłącznie na schorzenia okulistyczne lub układowe - tiwrdza badacze.
Badanie ma miejsce, gdy organizacja Alzheimer's Research UK twierdzi, że gotowość społeczeństwa do zaangażowania się w badania medyczne jest „najwyższa w historii". Według sondażu przeprowadzonego na 1000 dorosłych w Anglii, Szkocji i Walii, 29 proc. dorosłych jest bardziej skłonnych do rozważenia zaangażowania się w badania medyczne. Wpływ na tę postawę ma obecna pandemia koronawirusa. Badanie wykazało, że 69 proc. stwierdziło, że byliby skłonni zaangażować się w badania nad demencją, w porównaniu z 50 proc. próby osób sprzed roku.
-To pozytywna wiadomość dla tysięcy badań, które czekają na rozpoczęcie, aby pomóc zrozumieć i rozwiązać problemy zdrowotne, takie jak demencja, rak i choroby serca - powiedziała Hilary Evans, dyrektor naczelny Alzheimer's Research UK.