Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl
- Wyższe poziomy hemoglobiny związane są z niekorzystnym profilem metabolicznym, zwiększoną częstością występowania kluczowych elementów zespołu metabolicznego i wyższym ryzykiem śmiertelności związanej z chorobami sercowo-naczyniowymi i całkowitej śmiertelności - piszą naukowcy z University of Oulu (Finlandia) na łamach czasopisma "Scientific Reports".
Hemoglobina jest białkiem krążącym we krwi, którego zadaniem jest m.in. transportowanie tlenu do komórek. Przez wiele lat uważano, że wysokie stężenie hemoglobiny sprzyja zdrowiu i jest świadectwem dobrej kondycji organizmu. Teraz jednak pojawiły się dowody, że może być wręcz odwrotnie. Niższy poziom hemoglobiny we krwi (niższy, ale w ramach normy) sprzyja zdrowiu metabolicznego, podczas gdy wysoki wiąże się z ryzykiem pojawienia się zaburzeń metabolicznych - dowodzą najnowsze badania.
- Niski poziom hemoglobiny powiązany jest z korzystnym wskaźnikiem masy ciała i lepszym zdrowiem metabolicznym - napisali badacze w artykule opublikowanym w "Science Advances" na początku 2021 roku.
Do tego tematu powrócili w drugim badaniu, w którym skoncentrowali się na wpływie poziomów hemoglobiny na rozwój zespołu metabolicznego i śmiertelność z tej i innych przyczyn wśród osób starszych. W badaniu udział wzięło 967 osób, które na początku eksperymentu miały od 40 do 59 lat (obserwacje trwały 20 lat). Za normę uznano poziom 117-155 g/l u kobiet i 134-167 g/l u mężczyzn.
Jest to grupa zaburzeń związana z przemianą składników odżywczych w związki chemiczne, które są wchłaniane i wykorzystywane przez organizm do budowy komórek i sprawnego funkcjonowania. Jeżeli dochodzi do zakłóceń na tzw. szlaku metabolicznym, przetwarzanie pokarmu w dobroczynne związki zostaje przerwane. Organizmowi zaczyna brakować potrzebnym mu substancji i energii, natomiast kumulują się w nim szkodliwe związki, które jest mu trudno usunąć.
Zaburzenia metaboliczne są obecnie bardzo rozpowszechnione na całym świecie, a wywoływane przez nie choroby takie jak otyłość, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, hipercholesterolemia, czy też cukrzyca, uważane są za choroby cywilizacyjne. Zaburzenia metaboliczne powiązano są też ze schorzeniami układu krążenia.
Naukowcy uważają, że tak proste i powszechne badanie jak ocena poziomu hemoglobiny we krwi, powinno być wykorzystywane do wczesnego diagnozowania zaburzeń metabolicznych. Ponadto odkrycie roli hemoglobiny w zdrowiu metabolicznym to szansa na opracowanie nowych leków.
- Wykazaliśmy, że niski poziom hemoglobiny wywołuje w organizmie odpowiedź hipoksyjną (hipoksja - niedotlenienie). Aktywacja tej odpowiedzi prowadzi do zmian w metabolizmie energetycznym i odpowiedzi zapalnej, co zapewnia osobom z niższym poziomem hemoglobiny ochronę przed zaburzeniami metabolicznymi - mówi dr Joona Tapio, jeden z autorów badania.
Źródła: Science Advances, MedicalXPress.com