Dieta cukrzycowa. Jak powinien wyglądać jadłospis diabetyka?

Dieta cukrzycowa ma na celu przede wszystkim kontrolowanie poziomu glikemii. Powinna być bogata w błonnik wspomagający pracę układu pokarmowego, a przy tym zapobiegający nadwadze oraz węglowodany złożone. O czym jeszcze warto wiedzieć komponując dietę cukrzycową?

Dieta dla cukrzyka. Od czego zacząć?

Dieta cukrzycowa to jeden z elementów walki z chorobą, jaką jest cukrzyca typu 1 i typu 2. Także w przypadku cukrzycy ciążowej jest ona niezwykle istotna i może zabezpieczyć matkę i dziecko przed niekorzystnymi konsekwencjami hiperglikemii. 

Diagnoza dotycząca cukrzycy dla wielu osób może okazać się zaskoczeniem i wielkim ciosem. Wiąże się ona bowiem z koniecznością całkowitej zmiany trybu życiu, w tym również nawyków żywieniowych. Na początku w diecie dla cukrzyka trudna może okazać się przede wszystkim konieczność regularności. Zaleca się bowiem, aby diabetycy spożywali 5-6 małych posiłków w regularnych 3-4 godzinnych odstępach. To gwarantuje nie tylko łatwiejsze trawienie, które chroni przed nadwagą, ale przede wszystkim zmniejsza ryzyko nagłych, dużych wahań poziomu glikemii co jest bardzo niekorzystne dla diabetyków. 

Dieta przy cukrzycy. Na co zwracać uwagę?

Dieta przy cukrzycy obok niezbędnych farmaceutyków jest najważniejszym sposobem kontrolowania poziomu cukru we krwi. Wiele osób obawia się, że diabetycy skazani są na jedzenie jałowych potraw, których spożywanie nie przynosi żadnej przyjemności. Nic bardziej mylnego. Dieta cukrzycowa może być bardzo smaczna i zdrowa pod warunkiem, że będzie przygotowywana zgodnie z pewnymi wytycznymi. Sugeruje się, że w tego typu jadłospisie powinny dominować potrawy przygotowywane na parze lub duszone, np. w sosie. Taki sposób przyrządzania zmniejsza ilość używanego tłuszczu do minimum, powodując, że danie jest nie tylko smaczne, ale też niskokaloryczne. Cukrzycy ze względu na swój stan powinni unikać nadmiaru tłuszczów, które towarzyszą zazwyczaj smażeniu i pieczeniu mięs i innych potraw. Warto też pozbyć się z jadłospisu tłustych mięs (np. boczku czy kiełbasy), a także częściej umieszczać w menu chude ryby i sałatki z dodatkiem dobrej jakości oliwy z oliwek. 

Zobacz wideo Cukrzyca: problem narodowy, a wiemy o niej tak niewiele. Poznaj najważniejsze fakty (nie mity)

Co można jeść przy cukrzycy? Tabelę otwierają produkty zbożowe, pełnoziarniste

Nad tym, co można jeść przy cukrzycy, zastanawiają się nie tylko diabetycy ze stwierdzoną cukrzycą typu 1 lub 2, ale także osoby ze zdiagnozowanym stanem przedcukrzycowym, które muszą pilnie śledzić wysokość stężenia glukozy. Tabela produktów, które można jeść przy cukrzycy, skupia się wokół  artykułów posiadających dużą zawartość błonnika, a także węglowodanów złożonych oraz niewielką ilość tłuszczu. Dużą grupę spełniającą te warunki stanowią produkty zbożowe pełnoziarniste. Znajdziemy wśród nich pieczywo żytnie, makaron pełnoziarnisty, kasze. Warto tu także wymienić ryż brązowy.

Co jeść przy cukrzycy? Nie zapomnij o warzywach

Każda zbilansowana dieta powinna być bogata w warzywa. Są one źródłem cennych witamin, a także błonnika spożywczego. Nie inaczej jest w diecie cukrzycowej. Co jeść przy cukrzycy spośród warzyw, aby łatwiej kontrolować glikemię? Otóż pierwszeństwo oddajemy tym produktom, które zawierają niewielką ilość skrobi. Oznacza to, że większą ostrożność zachować należy przy przyrządzaniu takich produktów jak: ziemniaki i bataty, a także w niektórych wypadkach dynia czy buraki.

Czego nie można jeść przy cukrzycy? Tabela

Tabelę tego, czego nie można jeść przy cukrzycy, otwierają słodycze. Zawarty w nich cukier powoduje natychmiastowy wzrost poziomu cukru, który bywa trudny do ujarzmienia. Poza nimi diabetycy powinni zrezygnować lub mocno ograniczyć spożycie takich artykułów jak:

  • owoce
  • soki
  • napoje kolorowe
  • margaryna
  • miód
  • chleb pszenny
  • gotowe musli
  • tłuste mięsa (boczek, kiełbasa, ale też baranina, pasztetowa i produkty zawierające MOM)
  • białe makarony
  • nabiał owocowy, dodatkowo słodzony oraz serki topione.

Zobacz też: Jak obniżyć poziom cukru? Co zrobić, aby stężenie glukozy nie przekraczało normy?

Więcej o: