Borelioza. Rumień wędrujący pojawia się tylko w 30% przypadków

Borelioza i rumień to pojęcia, które często występują wspólnie. Borelioza to poważna choroba odkleszczowa, której objawy mogą objąć skórę, stawy, układ neurologiczny oraz serce. Wśród najbardziej charakterystycznych symptomów, mogących pojawić się po ukąszeniu przez kleszcza, należy wymienić tzw. rumień wędrujący.

Borelioza: objawy i rumień po kleszczu

Borelioza, nazywana też chorobą z Lyme, powstaje na skutek zakażenia bakteriami Borellia burgdoferi, których nosicielami mogą być kleszcze. Gdy dojdzie do wkłucia, krętki Borelli przedostają się do ustroju żywiciela przez ślinę lub wymiociny pasożyta. 

Choroba z Lyme ma postać wieloukładową, co oznacza, że atakuje wiele narządów, wywołując przy tym szereg niespecyficznych objawów. W niektórych przypadkach, choroba pozostaje w ukryciu przez wiele lat. U innych osób, objawy rozwijają się w ciągu kilku tygodniu od wkłucia. Symptomy boreliozy należy dzielić na:

 • objawy skórne pojawiające się we wczesnej fazie choroby: rumień wędrujący, sino-czerwone zabarwienie kończyn, zanikowe zapalenie skóry, rzadko występujący chłoniak limfocytowy;
 • objawy narządowe pojawiające się w II i III fazie choroby:
   • przewlekłe bóle stawów,   • sztywność karku,   • zapalenie wsierdzia,   • zaburzenia przewodnictwa sercowego,   • zapalenie mięśnia sercowego,   • porażenie nerwu czaszkowego,   • zapalenie nerwów obwodowych,   • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Najbardziej charakterystycznym i najwcześniej występującym objawem boreliozy jest rumień wędrujący. Jak wygląda? Czy rumień to zawsze borelioza?

Zobacz wideo Kleszcze to nie tylko borelioza. Ta dziewczynka nie mogła chodzić

Czy rumień wędrujący zawsze oznacza boreliozę?

Nazwa tej zmiany skórnej może wprowadzać błędną sugestię, że rumień "wędruje" po całym ciele. Tak się nie dzieje. Rumień (w fazie rozwiniętej) ma zwykle formę czerwonej plamki z centralnymi przejaśnieniami, najczęściej pojawiającej się w miejscu wkłucia kleszcza, czasami w niedalekiej okolicy. W rzadkich przypadkach, ma postać mnogą. Charakterystyczne zaczerwienienie pojawia się średnio po 7 dniach po ukąszeniu. Zmiana nie jest bolesna, ale może być ocieplona.

Skoro rumień nie przemieszcza się, skąd wzięło się określenie "wędrujący"? To wynika z faktu, że wraz z rozwojem objawu, zaczyna przemieszczać się jego brzeg. Zmiana ulega stopniowemu powiększeniu, a obwódka, która powstała w wyniku oddzielenia się brzegu, ma coraz większy zasięg. Powstaje coś w rodzaju wzoru przypominającego tarczę strzelecką.

Należy wyraźnie zaznaczyć, że stwierdzenie obecności rumienia wędrującego jest równoznaczne ze zdiagnozowaniem boreliozy. Oznacza to, że taka zmiana zawsze oznacza chorobę, trzeba jednak wiedzieć, że nie pojawia się we wszystkich przypadkach. Według niektórych opracowań symptom ten pojawia się zaledwie u 30-40 proc. chorych. Mając na uwadze swoistość objawu, każdy rumień podobny do boreliozy, mający średnicę ok. 4 cm i powiększający się, należy konsultować z lekarzem.

Zobacz też: Wrotycz niezastąpiony? Moda na toksyczne ziele przeciw kleszczom nie maleje

Więcej o: