Drętwienie palców u rąk. Objaw, który budzi lęk. Faktycznie zwiastuje kłopoty?

W niektórych przypadkach drętwienie palców u rąk mija, gdy tylko zmieniamy nawyki i odciążamy dłonie. Gdy przyczyny drętwienia są bardziej złożone, najprawdopodobniej będą potrzebne leki lub operacja. Jeśli niepokoi cię drętwienie palców u rąk i nie wiesz, skąd się to bierze, przeczytaj jakie są najczęstsze przyczyny dolegliwości i kiedy powinienieś iść z tym do lekarza.

Drętwienie palców jednej lub obu rąk to inaczej utrata czucia, która może być przejściowa, nawracać lub trwać nieprzerwanie przez dłuższy czas. Może wystąpić tylko w jednej ręce, ale może też dotyczyć obu. Zwykle też towarzyszy temu uczucie mrowienia lub pieczenia, a dłonie tracą siłę i stają się niezgrabne.

Jedną z przyczyn drętwienia palców u rąk bywa uszkodzenie, podrażnienie lub ucisk na jeden z nerwów lub jedną z gałęzi nerwowych w ramieniu lub w nadgarstku. Ponadto drętwienie rąk świadczy o uszkodzeniu nerwów obwodowych, chociaż tutaj choroba częściej zaczyna się od stóp. I wreszcie kolejne możliwe przyczyny drętwienia palców u rąk to choroby mózgu i układu nerwowego, choroby przewlekłe, choroby zakaźne (borelioza, syfilis), mogą to też być skutki uboczne chemioterapii lub leków na HIV, a także torbiele zwojowe (guzki, które pojawiają się wzdłuż ścięgien lub stawów nadgarstków lub dłoni), zapalenie naczyń krwionośnych i wreszcie niedobór witaminy B12. Jest to też objaw towarzyszący wielu chorobom lub przewlekłym stanom.

Urazy lub przeciążenie dłoni

Zdecydowanie jedną z najczęstszych przyczyn drętwienia palców u dłoni jest zespół cieśni nadgarstka. Jak do niego dochodzi i jak się objawia?

Po wewnętrznej stronie dłoni biegnie tak zwany kanał nadgarstka. Jest to wąskie przejście, otoczone kośćmi i więzadłami, przez które przechodzi nerw pośrodkowy. Jeżeli ów nerw jest uciskany, wywołuje takie objawy jak drętwienie, mrowienie i osłabienie ręki i ramienia. Ta dolegliwość to właśnie zespół cieśni nadgarstka. Ucisk na nerw pośrodkowy może więc wywołać drętwienie, swędzenie lub ból kciuka, palca wskazującego, środkowego i serdecznego. Ponadto zespół cieśni nadgarstka odpowiada też za drętwienie ręki podczas snu, jeżeli trzymamy ją w niewygodnej pozycji.

Do zespołu cieśni nadgarstka przyczyniają się takie czynniki jak: szczególna budowa anatomiczna dłoni, inne problemy zdrowotne (na przykład unieruchomienie), a także powtarzające się ruchy dłoni (takie jak, dla przykładu, stukanie w klawiaturę).

Zespół cieśni nadgarstka jest rodzajem neuropatii uciskowej, w której ściśnięty nerw w nadgarstku, łokciu, przedramieniu lub szyi może spowodować utratę czucia w palcach.

Kolejne możliwe przyczyny drętwienia palców to uraz splotu ramiennego (splot ramienny to sieć nerwów, która wysyła sygnały z rdzenia kręgowego do barku, ramienia i dłoni), zespół kanału łokciowego oraz odmrożenie dłoni (w najwcześniejszym stadium odmrożenia skóra się wychładza, pojawia się uczucie kłucia, a następnie drętwienia, potem dochodzi stan zapalny lub odbarwienie skóry).

Więcej artykułów na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Cukrzyca: problem narodowy, a wiemy o niej tak niewiele. Poznaj najważniejsze fakty (nie mity)

Neuropatia obwodowa i inne choroby mózgu i układu nerwowego

Neuropatia obwodowa to uszkodzenia obwodowego układu nerwowego w wyniku urazów, infekcji, problemów metabolicznych, chorób genetycznych, ekspozycji na toksyny. Jednak jedną z najczęstszych przyczyn pozostaje cukrzyca. Do uszkodzenia nerwów obwodowych przyczyniają się też nadmierne, długotrwałe spożywanie alkoholu, przewlekła choroba wątroby lub nerek, niedoczynność tarczycy oraz niedobór witaminy B12.

Jeśli drętwienie palców u rąk ma związek z neuropatią obwodową, pojawią się także inne symptomy, charakterystyczne dla choroby podstawowej. W każdym przypadku wymagają diagnozy lekarza i podjęcia odpowiedniego leczenia.

Możliwe przyczyny drętwienia palców obejmują ponadto takie schorzenia jak:

  • spondyloza szyjna (zaawansowane stadium choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa)
  • zespół Guillain-Barre (chorzenie, które prowadzi do postępującego osłabienia siły mięśniowej z powodu uszkodzenia nerwów obwodowych, skutek nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego)
  • zespoły paranowotworowe układu nerwowego
  • uraz rdzenia kręgowego
  • udar
  • stwardnienie rozsiane
  • zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu
  • amyloidoza
  • choroba Raynauda (zaburzenie naczynioruchowe, obejmujące marznięcie nosa i małżowin usznych oraz drętwienie palców rąk i stóp)
  • zespół Sjogrena (schorzenie autoimmunologiczne zaliczane do grupy kalogenoz)

Źródła: mayoclinic.org, medicalnewstoday.com

Więcej o: