Goleń i łydka, czyli elementy tworzące podudzie. Jak radzić sobie z ich bólem?

Goleń jest jednym z elementów kończyn dolnych (potocznie nazywany podudziem). Ludziom często towarzyszą bóle w tym miejscu, szczególnie podczas biegania i chodzenia. Goleń u człowieka jest bardzo rozbudowana. Czym tak naprawdę jest i dlaczego bóle pojawiają się w tym miejscu?

Anatomia goleni. Co to jest goleń?

Goleń. Każdy z nas słyszał to określenie, ale nie każdy wie jak zlokalizować ten fragment ludzkiego ciała. Co to jest goleń? Otóż jest to część kończyny dolnej, która potocznie bywa nazywana także podudziem. Składa się ona z kości piszczelowej i kości strzałkowej. Te dwie kości tworzące goleń połączone są stawem piszczelowo-strzałkowym, błoną międzykostną oraz więzozrostem piszczelowo-strzałkowym. Goleń u człowieka jest bardzo złożona i wyróżnić w niej można kilka grup mięśni i kości, które wspólnie ją tworzą.

Kości goleni. Jakie struktury tworzą goleń?

Kość piszczelowa:

Podstawą goleni jest kość piszczelowa i to na niej spoczywa większość ciężaru ciała. Kość piszczelowa połączona jest z kością udową za pomocą dwóch kłykci i stawów. Osadzona jest ona po stronie przyśrodkowej goleni i składa się z trzonu i dwóch końców – proksymalnego i dystalnego.

Kość strzałkowa:

Kość strzałkowa znajduje się po stronie bocznej goleni, poniżej jednego z kłykci kości piszczelowej. Składa się ona z trzonu oraz z tzw. głowy i kostki bocznej.

Goleń. Mięśnie tworzące goleń

Kości, które wchodzą w skład goleni, mają przyczepiony do siebie cały zespół mięśni, który można podzielić na trzy grupy. Oto one:

  1. Grupa przednia - są to mięśnie odpowiedzialne za prostowanie stopy (tzw. prostowniki). Są one przymocowane do bocznej powierzchni kości piszczelowej;
  2. Grupa boczna - są to mięśnie strzałkowe, które nawracają stopę;
  3. Grupa tylna - w tej grupie znajdują się zginacze. Można wyróżnić w niej np. mięsień brzuchaty łydki. Jest to grupa najsilniejszych mięśni goleni.

Goleń a łydka. Na czym polega różnica?

Goleń a łydka: jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma częściami kończyny dolnej? Goleń znajduje się na przodzie dolnej części kończyny dolnej, a łydka znajduje się z tyłu goleni. Łydka to struktura, która zbudowana jest z włókien mięśniowych. Dokładniej tworzy ją mięsień brzuchaty łydki i mięsień płaszczkowaty. Goleń składa się z dwóch kości i trzech grup mięśni.

Zobacz wideo Trening z gumą. 7 ćwiczeń wyszczuplających nogi

Bóle goleni: przyczyny i zapobieganie

To, gdzie jest goleń ma spory wpływ na to, że w obszarze tym często pojawiają się dolegliwości bólowe. Ból goleni najczęściej stanowi efekt przeciążenia powstałego, np. podczas uprawiania sportu. Warto podkreślić, że ból goleni może mieć o wiele poważniejsze przyczyny. Mogą one wyniknąć między innymi z występowania schorzeń takich jak:

  • zespół ciasnoty przedziałów powięziowych,
  • zapalenie okostnej kości piszczelowej
  • przeciążenia przyśrodkowej części piszczeli.

Profilaktyka bólów goleniowych

Istnieje kilka sposobów zwalczania bólu zlokalizowanego w okolicy goleni. Noga przede wszystkim musi odpoczywać po każdym intensywnym wysiłku. Jeśli ból nie ustępuje koniecznie należy przerwać aktywność fizyczną na dłuższy okres. Można skorzystać z masażu funkcyjnego lub z kinesiotapingu, magnetoterapii lub terapii ultradźwiękami.

Warto również udać się po pomoc do fizjoterapeuty. Wskaże on ćwiczenia rozciągające, rozluźniające i wzmacniające. Dzięki ich regularnemu wykonywaniu przywrócona zostanie elastyczność mięśni, która wpłynie korzystnie na wytrzymałość goleni. Jeśli ból w goleniach minie można stopniowo wracać do aktywności fizycznej. Słowo "stopniowo" jest tutaj kluczowe - zbyt duża intensywność podczas treningu może spowodować nawrót bólu. Przed każdym wysiłkiem wskazana jest rozgrzewka, która może skutecznie zapobiec ponownemu pojawieniu się bólu.

Goleń. Noga wciąż boli: co wtedy?

Gdy bóle nie ustępują, warto udać się na konsultację do lekarza. Może on nakazać wykonanie zdjęcia RTG bądź scyntygrafię kości. W skrajnych przypadkach, aby pozbyć się bólu, należy poddać się operacji. Warto podkreślić, że każdy silny i długo utrzymujący się ból zawsze należy skonsultować z lekarzem. Bagatelizowanie dolegliwości może przyczynić się do pogorszenia stanu kończyny.

Zobacz też: Żylaki - nieposłuszne żyły. Objawy żylaków, przyczyny ich powstawania i leczenie

Więcej o: