Skurcze łydek - czego mogą być oznaką? Co robić w przypadku takiej dolegliwości?

Skurcze łydek to bardzo powszechna dolegliwość. Zdarza się, że ogromny ból wybudza nas w środku nocy ze snu. Jakie są najczęstsze przyczyny skurczy łydek? Jak możemy sobie pomóc w takiej sytuacji?

Skurcze łydek - nieprzyjemna dolegliwość

Skurcze łydek to nie tylko dolegliwość często występująca u sportowców. Skarży się na nią także wiele kobiet w ciąży. Ale to nie koniec listy osób, które mogą doświadczać tej nieprzyjemnej dolegliwość. Zdarza się, że skurcze łydek nasilają się u osób, które nadużywają kofeiny lub mają niedobory ważnych pierwiastków mineralnych.

Najogólniej rzecz ujmując skurcz jest efektem zmiany długości i napięcia włókien mięśniowych. To dosyć nieprzyjemna dolegliwość, która często wyrywa nas nocą ze snu. Zdarza się, że mija szybko. Czasami jednak utrzymuje się przez dosyć długi czas (zwłaszcza wtedy, gdy jest objawem jakiejś choroby). 

Stres i problemy z koncentracją? Nie pij energetyków. Lepiej idź pobiegać

Jakie są najczęstsze przyczyny skurczy łydek i jak pomóc sobie w takiej sytuacji? Podpowiadamy w dalszej części artykułu.

Skurcze mięśni łydek - najczęstsze przyczyny

Co zazwyczaj przyczynia się do rozwoju tej dolegliwości? Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się:

Przyczyną takich niedoborów jest nie tylko zła dieta, ale także nadużywanie kofeiny. Znajduje się ona m.in. w kawie i w napojach energetycznych. Jeśli więc rozpoznamy u siebie skurcze łydek, pierwszym krokiem powinno być zmniejszenie ilości wypijanych napojów kofeinowych. Jeśli jednak to nie pomoże, powinniśmy się zgłosić do lekarza. 

Kolejne przyczyny skurczy łydek to nadmierny wysiłek fizyczny (z tej przyczyny często jest to problem sportowców) i odwodnienie organizmu.

Inne przyczyny skurczy mięśni - stres i choroby

Skurcze łydek może powodować także przewlekły stres. O jego negatywnym wpływie na zdrowie nie trzeba chyba przypominać. Gdy stresujemy się przez długi czas, nadnercza produkują adrenalinę. Hormon ten podnosi stężenie cukru we krwi i stymuluje liczne narządy do wytężonej pracy. To prowadzi do ogromnego zmęczenia organizmu, czego objawem są m.in. tego typu skurcze.

Dokuczają ci skurcze łydek? Poznaj 6 sposobów, żeby pozbyć się stresu w 15 minut albo krócej >>

Nie możemy zapominać także, że skurcze łydek w niektórych przypadkach są symptomem rozwijającej się choroby. Mogą to być żylaki, nadciśnienie, miażdżyca i cukrzyca. Jeśli zauważamy u siebie także inne objawy tych dolegliwości, powinniśmy szybko zgłosić się do lekarza, by móc przeprowadzić badania i ewentualnie wdrożyć odpowiednie leczenie.

Potwierdzone: istnieje skuteczna dieta, którą można cofnąć cukrzycę typu 2. Jest ekstremalna, ale prosta >>

Skurcze łydek w ciąży

Dolegliwość ta dotyczy zwłaszcza kobiet w ostatnim trymestrze ciąży. To bardzo powszechny problem, który jednak często niepokoi przyszłe mamy. Co może być jego przyczyną? To m.in.:

  • zaburzenia elektrelitowe
  • zaburzenia w odpływie krwi z nóg
  • ucisk macicy na nerwy ścian miednicy

O tego typu dolegliwościach kobieta powinna poinformować lekarza prowadzącego ciążę.

Skurcze mięśni łydek - co pomaga? Jak sobie pomóc?

W jaki sposób możemy radzić sobie z tą dolegliwością? Oto kilka wskazówek dla osób, którym dokuczają skurcze łydek.

  • Ogranicz ilość napojów kofeinowych (to m.in. kawa i napoje energetyczne)
  • Nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Zaleca się picie minimum dwóch litrów wody dziennie.
  • Uzupełnij niedobory mikroelementów.

A co robić w momencie wystąpienia silnego skurczu? Oto kilka porada, które możesz wykorzystać w takiej sytuacji:

  • zegnij stopę i zadrzyj palce do góry;
  • staraj się w tym czasie wyprostować nogę w kolanie;
  • możesz także przyłożyć do łydki ciepły kompres lub wziąć kąpiel.

Skurcze mięśni łydek - o tym pamiętaj

Skurcze łydek to dosyć powszechna dolegliwość. Może być skutkiem przewlekłego stresu, odwodnienia oraz wypłukania mikroelementów z organizmu. Zdarza się jednak, że jest to objaw poważnych chorób - m.in. cukrzycy i miażdżycy. O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Skurcz jest efektem zmiany długości i napięcia włókien mięśniowych.
  • Ataki często zdarzają się w nocy. Często są bardzo bolesne.
  • Zdarza się, że skurcz mija szybko. Czasami jednak utrzymuje się przez dosyć długi czas (zwłaszcza wtedy, gdy jest objawem jakichś chorób).
  • Skurcze łydek szczególnie często występują u kobiet w ciąży i sportowców.
  • Jeśli rozpoznamy u siebie skurcze łydek, pierwszym krokiem powinno być zmniejszenie ilości wypijanych napojów kofeinowych.

Zobacz także:

Więcej o: