Potwierdzone: istnieje skuteczna dieta, którą można cofnąć cukrzycę typu 2. Jest ekstremalna, ale prosta

Cukrzyca typu 2 nie musi być wyrokiem na całe życie - odpowiednia dieta i zrzucenie wagi może cofnąć chorobę nawet u osób, które cierpią na nią od lat. Tak wynika z badań przeprowadzonych na ochotnikach przez brytyjskich naukowców.

Zespół badaczy z Newcastle University i Glasgow University przeprowadził testy kliniczne na ochotnikach cierpiących na cukrzycę typu 2, którzy zostali "zrekrutowani" z 49 jednostek podstawowej opieki zdrowotnej w Szkocji i Anglii. Trwające rok badanie o nazwie DiRECT (Diabetes Remission Clinical Trial) miało na celu sprawdzenie, czy ścisła dieta i pilnowanie wagi jest w stanie doprowadzić do remisji choroby.

Eksperci podzielili uczestników cierpiących na cukrzycę typu 2 od 6 lat i krócej na dwie równe grupy. Pierwsza, "porównawcza", miała stosować się do standardowych zaleceń żywieniowych dla cukrzyków rekomendowanych przez lekarzy pierwszego kontaktu. Druga stosowała dietę ułożoną przez badaczy. 

Cukrzyca: problem narodowy, a wiemy o niej tak niewiele. Poznaj najważniejsze fakty (nie mity)

Co ją wyróżnia? Jest dość ekstremalna, choć prosta w założeniach. Polega przede wszystkim na znaczącym ograniczeniu kalorii do zaledwie 825-853 dziennie przez pierwsze 3 do 5 miesięcy trwania diety. W tym czasie odchudzający się przyjmowali głównie płynne jedzenie w postaci zup i koktajli.

Po upływie wspomnianego czasu, ochotnicy mogli stopniowo (na przestrzeni 2-8 tygodni) z powrotem włączać do diety inne produkty spożywcze pod nadzorem swoich lekarzy pierwszego kontaktu i innych pracowników służby zdrowia. Ci pilnowali również, by badani mieli odpowiednie wsparcie psychiczne w trakcie ekstremalnego odchudzania.

Misja: remisja. Obiecujące wyniki

Jak to się skończyło? Aż u 86 proc. uczestników, którzy w wyniku stosowania wspomnianej diety zgubili 15 kg lub więcej, zaobserwowano remisję cukrzycy. To samo stało się w przypadku 57 proc. osób, które straciły na wadze między 10 a 15 kg. Nawet u osób, które zrzuciły mniej, bo między 5 a 10 kg, 34 proc. badanych przestało chorować. 

W tym samym czasie naukowcy odnotowali remisję choroby tylko u 4 proc. członków grupy kontrolnej. Ogółem, stracili oni średnio zaledwie 1 kg, podczas gdy w grupie stosującej ekstremalną dietę ta wartość wyniosła aż 10 kg.

Według naukowców remisja cukrzycy typu 2 ma bezpośredni związek z chudnięciem. - Znacząca utrata wagi prowadzi do redukcji tłuszczu w wątrobie i trzustce, dzięki czemu oba organy mogą wrócić do normalnego funkcjonowania - tłumaczy jeden z badaczy, Roy Taylor z Newcastle University.

Ekscytująca rewolucja

- To odkrycie jest bardzo ekscytujące. Może zrewolucjonizować sposób, w jaki leczy się cukrzycę typu 2 - dodaje. Skąd te emocje? Do tej pory było wiadomo, że schudnięcie ma pozytywny wpływ na stan zdrowia cukrzyka. Jednak dopiero badania DiRECT potwierdziły, że te korzyści mogą być o wiele większe, czyli, że choroba może się cofnąć, a chory wyzdrowieje.

Nie na zawsze. Jeśli były cukrzyk wróci do dawnego stylu życia, czyli niezdrowego, wysokokalorycznego jedzenia, choroba znów może go zaatakować. Cukrzyca typu 2, zwana cukrzycą insulinoniezależną, to bowiem choroba, która w dużej mierze wynika właśnie z niezdrowego trybu życia, a zwłaszcza diety z dużą ilością tłuszczu i cukru.

CZYTAJ WIĘCEJ >> Cukrzyca typu 2 wynikająca ze złego działania insuliny

Czym różni się od cukrzycy typu 1? To choroba metaboliczna, która charakteryzuje się zaburzeniami w działaniu i wydzielaniu insuliny (dominująca może być jedna z dwóch nieprawidłowości). Od typu 1 odróżnia ją odporność na działanie insuliny, a nie jej faktyczny brak. Do tego, jest diagnozowana głównie u dorosłych, którzy mają nadwagę i niezdrowo się odżywiają.

W Polsce na cukrzycę choruje więcej niż 3,5 mln osób. Na świecie aż 387 mln, z czego nawet połowa jest niezdiagnozowana. Ogromna liczba chorych sprawiła, że cukrzyca jest nazywana "pierwszą niezakaźną epidemią na świecie".

Zobacz też:

Więcej o: