Ból pięty - to może być objaw poważnej choroby

Ból pięty to problem, który dotyka nie tylko starsze osoby. Jeśli odczuwasz ból podczas chodzenia, szczególnie rano po kilku pierwszych krokach, nie ignoruj go. To może być ważny sygnał wskazujący na poważne zwyrodnienia.

Ból pięty podczas chodzenia - to może być ostroga piętowa

Najczęstszą przyczyną bólu pięty, który jest przewlekły i nasila się podczas chodzenia, jest ostroga piętowa. To stan zapalny, który potrafi mocno uprzykrzyć życie i sprawiać, że chory może mieć poważne problemy z chodzeniem.

Przyczyną powstawania jest nadmiernie rozciągnięte więzadło stopy, czyli miejsce, które jest w ruchu podczas chodzenia. Zaczyna tworzyć się stan zapalny, co w rezultacie prowadzi do odkładania się złogów wapnia na pięcie. Pojawia się ból pięty przy chodzeniu, który z czasem nasila się i skutecznie uniemożliwia podejmowanie aktywności fizycznej. 

Objawy ostrogi piętowej to silny ból, zmiany są widoczne w badaniu RTG.

Ból pięty a ostrogi piętowe

Ostrogi piętowe częściej tworzą się u osób, które mają nadmierną wagę ciała, często chodzą w butach na obcasie, a także nie rozciągają stóp - przed aktywnością fizyczną i ćwiczeniami. Ostrogi piętowe często powracają u osób, które dawniej na ten problem cierpiały.

Zamiast butów na obcasie lepiej wybierać płaskie, dobre dobrane do stopy obuwie. Jeśli cierpimy na nadwagę lub otyłość, warto spróbować pozbyć się dodatkowych kilogramów.

Domowe sposoby na ból pięty (ostrogę piętową)

Domowe sposoby na ostrogę piętową sprawdzą się wtedy, kiedy stan zapalny nie jest jeszcze mocno rozwinięty. Poza tym mogą one być uzupełnieniem leczenia przepisanego przez lekarza ortopedę.

Domowe sposoby na ostrogi piętowe:

  1. Delikatny masaż stóp - najlepiej masować stopy przy użyciu ciepłych olejków. Taki masaż poprawie krążenie, elastyczność więzadeł i ukoi ból.
  2. Przykładanie lodu do pięty jest skuteczne w przypadku bólu i obrzęków.
  3. Ćwiczenia stóp - ciągle noszenie obuwia sprawia, że stopy większości osób są mało wyćwiczone. Skuteczne są więc proste ćwiczenia, takie jak łapanie i przenoszenie woreczka z grochem stopami. Warto też od czasu do czasu pochodzić po różnych powierzchniach bez butów i skarpet - piasek, czy drobne, zaokrąglone kamyczki doskonale też masują stopy. Należy wykonywać też ćwiczenia rozciągające stóp.

Przy ostrogach piętowych zalecany jest kilkudniowy odpoczynek, a stóp nie należy obciążać, np. bieganiem. Nie należy też długo stać. Ćwiczenia należy wykonywać regularnie, najlepiej dwa, trzy razy dziennie. W ciągu kilku dni powinna nastąpić poprawa.

Zobacz wideo Czy gołe kostki zimą szkodzą zdrowiu? [NaZdrowie]

Ból pięt - leczenie

Ból pięty często wymaga też sięgnięcia po leki przeciwzapalne. Lekarze często zalecają też rehabilitację, leczenie laserem albo foot strapping, czyli założenie specjalnego stabilizatora, który pozwoli pozbyć się stanu zapalnego. 

W przypadku ostrego stanu zapalnego zalecana jest operacja, która pozwoli pozbyć się ostrogi piętowej.

Ostroga piętowa - zapobieganie nawrotom

Zapobieganie nawrotom ostrogi piętowej polega przede wszystkim na unikaniu chodzenia w butach na wysokim obcasie, noszeniu specjalnie wyprofilowanych wkładek i regularnym ćwiczeniom. Wiele osób niestety zaniedbuje po jakimś czasie swoje stopy, co prowadzi do ponownego utworzenia się stanu zapalnego i złogów wapnia w pięcie.

Ból pięty u dziecka

Ból pięty u dziecka też może być powodowany ostroga piętową, ale jest to znacznie rzadsze, o ile nie cierpią na nadwagę. Typowym dla młodego wieku schorzeniem, które powoduje mocny ból pięty, jest choroba Haglunda, czyli jałowa martwica guza piętowego.  Choroba uniemożliwia oparcie pięty o podłoże, często jest dwustronna. Na chorobę częściej chorują dziewczynki, a czas chorowania jest długi, bo trwać może aż do 18 miesięcy.

Choroba jest powodowana przez niedokrwienie tylnej części pięty.

Choroba Haglunda dotyka częściej dzieci, ponieważ:

  • w okresie wzrostu ich stopy rosną, zdarza się, że dzieci noszą zbyt małe obuwie, co powoduje niedokrwienie;
  • dzieci nie mają połączeń krzyżowych między krążeniem nasadowym i przynasadowym;
  • okres wzrostu to także okres burzy hormonów, co może prowadzić do zaburzeń;
  • zdarza się, że dzieci noszą obuwie po starszym rodzeństwie, co wpływa źle na ułożenie stopy w butach;
  • dzieci często intensywnie się bawią i nie zwracają uwagi na rozgrzanie się np. przed bieganiem czy skakaniem.

U dzieci martwica ulega regeneracji, ponieważ są ciągle we frazie wzrostu a ich kości ulegają szybkiej przebudowie. W ciężkich przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne. 

Więcej o: