Koślawość stóp - powszechna dolegliwość, która nie zawsze jest chorobą

Koślawość stóp jest powszechna u dzieci. Jeśli utrzymuje się dłużej niż kilka lat, wymaga interwencji lekarza. Koślawość stóp można leczyć między innymi przez odpowiednią gimnastykę.

Roli stóp nie sposób przecenić. To właśnie na nich opiera się cały ciężar ciała, odgrywają ważną rolę w mechanizmie chodzenia. Stopa jest skomplikowanym mechanizmem - ma 26 kości, 33 stawy oraz ponad 100 mięśni, więzadeł i ścięgien. Koślawość stóp jest na pewnym etapie rozwoju człowieka normą, jednak po ukończeniu określonego wieku staje się dolegliwością. Według szacunków co szósta dorosła osoba na świecie cierpi na jakieś schorzenie stóp.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Koślawość stóp: na czym polega?

Stopy noworodków zdecydowanie różnią się od stóp dorosłych. Powoduje to nie tylko tkanka tłuszczowa (której jest sporo), lecz także nieco odmiennie poukładane wnętrze stopy. Małe stopy wraz z rozwojem dziecka przystosowują się do nowych warunków. Rosną bardzo szybko - kilkunastomiesięczne dziecko osiąga połowę długości "dorosłej" stopy. W prawidłowo zbudowanej, dojrzałej stopie mięśnie współpracują ze sobą w całkowitej harmonii. Kości muszą być wobec siebie położone prawidłowo - ich ustawienie zależy od funkcjonowania więzadeł i mięśni.

> Przeczytaj: Układ mięśniowy - budowa, funkcje i najczęstsze schorzenia

Koślawość stóp: płaskostopie

Płaskostopie jest normalne u niemowląt i powszechne u dzieci do 8-10 roku życia. Naukowcy uważają je za standardowy etap rozwoju stopy. Według obecnych wytycznych płaskostopie nie jest chorobą ani wadą stopy. Zależy od genów, czynników środowiskowych, rodzaju noszonego obuwia. U osób dorosłych może powodować bóle kręgosłupa i nóg. Płaskostopie bardzo rzadko wymaga poważniejszej interwencji. Niekiedy małym pacjentom zaleca się noszenie wkładek, jednak nie wykazano skuteczności ich działania na dłuższą metę. Skorygowanie płaskostopia można przeprowadzać w sposób przyjemny i pożyteczny - efekty powinno przynieść chodzenie po nierównych powierzchniach (na przykład hasanie boso po trawie), zwijanie palców u stóp czy podnoszenie nimi małych woreczków lub kamyczków. Opiekunowie powinni zwracać uwagę na to, by dzieci nosiły porządne, stabilne obuwie. Więcej o płaskostopiu przeczytasz tutaj.

Koślawość stóp: stopa płasko-koślawa

Stopa płasko-koślawa również jest normą rozwojową. Tzw. fizjologiczna stopa płasko-koślawa może występować u dzieci do nawet 5-6 roku życia. Dzieci przy nauce chodzenia stawiają stopy koślawo, by skuteczniej utrzymać równowagę w dużym rozkroku. Ich układ mięśniowy jest stosunkowo słaby, dlatego stopy się wykrzywiają. Dłuższe, niepokojące wykrzywienie stóp, utykanie czy ból podczas chodzenia powinny skłonić opiekunów do udania się z dzieckiem do ortopedy. Utrzymujący się stan stopy płasko-koślawej trzeba leczyć.

> Sprawdź: Szpilki od święta, wygoda na co dzień, czyli jak dobierać buty [RADY SPECJALISTY]

Dzieci, które mają płasko-koślawe stopy, skarżą się na ból stóp i łydek, szybko się męczą, ciężko chodzą. Zaawansowane zmiany mogą doprowadzić do skrócenia i przykurczenia mięśni strzałkowych czy ścięgna Achillesa. Postępujące schorzenie sprawia większy ból, otarcia, zmiany zwyrodnieniowe w kościach i stawach stóp, a także zaburzenia krążenia.

Koślawość stóp: leczenie

Sposób leczenia stóp płasko-koślawych określa ortopeda lub lekarz specjalista rehabilitacji. Czasem potrzebna jest operacja. Stosuje się również rehabilitację, która wzmacnia mięśnie stóp, nóg, pośladków i brzucha. Lekarz może zalecić także wkładki ortopedyczne. Osoby, które mają stopy płasko-koślawe, powinny dbać o utrzymanie odpowiedniej wagi.

To także może cię zainteresować:

> Ból stopy - czasem to jedynie objaw odległego problemu

> 9 rad na to, jak mieć zdrowe stopy

Dlaczego kolano tak często boli i co się w nim psuje?

Więcej o:
Komentarze (7)
Koślawość stóp - powszechna dolegliwość, która nie zawsze jest chorobą
Zaloguj się
 • Małgośka Kostka

  Oceniono 4 razy 2

  Moje stopy niby koslawe nie sa, ale potrafia dopiec! Po calym dniu nie raz tak mocno bola i pieka jakbym biegala po rozrzazonym weglu. Na szczescie za namowa przyjaciolki kupilam buty, ktore maja wyprofilowana wkladke, sa lekkie i wygodne. No i teraz po calym dniu juz tak nie narzekam. Warto rozwarzyc zmiane obuwia, bo moze sie okazac to rozwiazaniem naszych dolegliwosci :)

 • magdalenamargarita

  0

  Ja poza rehabilitacją używam takich dynamicznych wkładek ortopedycznych, które bardzo fajnie ustawiają, amortyzują i podtrzymują stopę. Polecił mi je podolog więc są profesjonalne i można je zamówić przez internet. Trzeba zawsze pamiętać że każdy przypadek jest inny i wymaga konsultacji ze specjalistą. Dla mnie się sprawdziły w 100%. Do tego lubię wspierać nasze, a wkładki Footwave support to polski produkt

 • karol2018

  0

  Moi pacjenci pytają mnie dlaczego powinni wybrać akurat dynamiczne wkładki ortopedyczne? Oto kilka powodów. Dynamiczne wkładki ortopedyczne działają praktycznie na wszystkie dolegliwości stóp (oczywiście poza dermatologicznymi), ale powinno się ich używać również profilaktycznie. Czyli jednym słowem każdy kto dba o swoje zdrowie powinien ich używać! 1. dynamiczne wkładki ortopedyczne zapewniają prawidłowe wsparcie i korekcję biomechaniczną w każdej fazie chodu, 2. posiadają głębokie korytko stabilizujące tyłostopie, 3. posiadają amortyzator kierunkowy tyłostopia, 4. ich kształt i budowa mają na celu przywrócenie stopie jej naturalny kształt, 5. idealnie dopasowują się do kształtu stopy, dzięki zastosowaniu specjalnych plastycznych materiałów, 6. nie tylko łagodzą dolegliwości, ale również je leczą!

 • karolinakacz1990

  0

  Fajnym wsparciem w przypadku wady stóp u dzieciaków są specjalne buty, szczególnie polecam te z memoinfo ponieważ oprócz użyteczności są naprawdę ładne.

 • malamikaa

  0

  U mojego synka niby było ok, ale strasznie krzywił nóżki. Byliśmy u lekarza i ten skierował nas na ćwiczenia stóp na Słomczyńskiego w Krakowie. Zapisaliśmy się online rehabilitacje.org i poszliśmy. Chodziliśmy kilka razy aż ja i syn nauczyliśmy się ćwiczeń, dalej robiliśmy w domu. Po jakimś czasie zauważyłam, że już aż tak nie krzywi. Uważam, że to była dobra decyzja, żeby miał ćwiczenia, nie zaszkodzą mu na pewno, bo są dostosowane do niego, a tylko widzę korzyści.

 • plastikpiokio

  Oceniono 7 razy -1

  radykalne i skuteczne leczenie tej koslawosci to amputacja obu stóp ciut powyżej stawów skokowych.

 • klamtusek

  Oceniono 6 razy -2

  Dobra siekierka i po kłopocie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX