Koślawość stóp - powszechna dolegliwość, która nie zawsze jest chorobą

Koślawość stóp jest powszechna u dzieci. Jeśli utrzymuje się dłużej niż kilka lat, wymaga interwencji lekarza. Koślawość stóp można leczyć między innymi przez odpowiednią gimnastykę.

Roli stóp nie sposób przecenić. To właśnie na nich opiera się cały ciężar ciała, odgrywają ważną rolę w mechanizmie chodzenia. Stopa jest skomplikowanym mechanizmem - ma 26 kości, 33 stawy oraz ponad 100 mięśni, więzadeł i ścięgien. Koślawość stóp jest na pewnym etapie rozwoju człowieka normą, jednak po ukończeniu określonego wieku staje się dolegliwością. Według szacunków co szósta dorosła osoba na świecie cierpi na jakieś schorzenie stóp.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Koślawość stóp: na czym polega?

Stopy noworodków zdecydowanie różnią się od stóp dorosłych. Powoduje to nie tylko tkanka tłuszczowa (której jest sporo), lecz także nieco odmiennie poukładane wnętrze stopy. Małe stopy wraz z rozwojem dziecka przystosowują się do nowych warunków. Rosną bardzo szybko - kilkunastomiesięczne dziecko osiąga połowę długości "dorosłej" stopy. W prawidłowo zbudowanej, dojrzałej stopie mięśnie współpracują ze sobą w całkowitej harmonii. Kości muszą być wobec siebie położone prawidłowo - ich ustawienie zależy od funkcjonowania więzadeł i mięśni.

> Przeczytaj: Układ mięśniowy - budowa, funkcje i najczęstsze schorzenia

Koślawość stóp: płaskostopie

Płaskostopie jest normalne u niemowląt i powszechne u dzieci do 8-10 roku życia. Naukowcy uważają je za standardowy etap rozwoju stopy. Według obecnych wytycznych płaskostopie nie jest chorobą ani wadą stopy. Zależy od genów, czynników środowiskowych, rodzaju noszonego obuwia. U osób dorosłych może powodować bóle kręgosłupa i nóg. Płaskostopie bardzo rzadko wymaga poważniejszej interwencji. Niekiedy małym pacjentom zaleca się noszenie wkładek, jednak nie wykazano skuteczności ich działania na dłuższą metę. Skorygowanie płaskostopia można przeprowadzać w sposób przyjemny i pożyteczny - efekty powinno przynieść chodzenie po nierównych powierzchniach (na przykład hasanie boso po trawie), zwijanie palców u stóp czy podnoszenie nimi małych woreczków lub kamyczków. Opiekunowie powinni zwracać uwagę na to, by dzieci nosiły porządne, stabilne obuwie. Więcej o płaskostopiu przeczytasz tutaj.

Koślawość stóp: stopa płasko-koślawa

Stopa płasko-koślawa również jest normą rozwojową. Tzw. fizjologiczna stopa płasko-koślawa może występować u dzieci do nawet 5-6 roku życia. Dzieci przy nauce chodzenia stawiają stopy koślawo, by skuteczniej utrzymać równowagę w dużym rozkroku. Ich układ mięśniowy jest stosunkowo słaby, dlatego stopy się wykrzywiają. Dłuższe, niepokojące wykrzywienie stóp, utykanie czy ból podczas chodzenia powinny skłonić opiekunów do udania się z dzieckiem do ortopedy. Utrzymujący się stan stopy płasko-koślawej trzeba leczyć.

> Sprawdź: Szpilki od święta, wygoda na co dzień, czyli jak dobierać buty [RADY SPECJALISTY]

Dzieci, które mają płasko-koślawe stopy, skarżą się na ból stóp i łydek, szybko się męczą, ciężko chodzą. Zaawansowane zmiany mogą doprowadzić do skrócenia i przykurczenia mięśni strzałkowych czy ścięgna Achillesa. Postępujące schorzenie sprawia większy ból, otarcia, zmiany zwyrodnieniowe w kościach i stawach stóp, a także zaburzenia krążenia.

Koślawość stóp: leczenie

Sposób leczenia stóp płasko-koślawych określa ortopeda lub lekarz specjalista rehabilitacji. Czasem potrzebna jest operacja. Stosuje się również rehabilitację, która wzmacnia mięśnie stóp, nóg, pośladków i brzucha. Lekarz może zalecić także wkładki ortopedyczne. Osoby, które mają stopy płasko-koślawe, powinny dbać o utrzymanie odpowiedniej wagi.

To także może cię zainteresować:

> Ból stopy - czasem to jedynie objaw odległego problemu

> 9 rad na to, jak mieć zdrowe stopy

Dlaczego kolano tak często boli i co się w nim psuje?

Więcej o: