Metatarsalgia Mortona a nerwiak Mortona - przyczyny, objawy, leczenie

Badania podają, że metatarsalgia Mortona odpowiada za 9% przypadków przewlekłego bólu stóp. Czym objawia się metatarsalgia Mortona i jak ją leczyć?

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Metatarsalgia Mortona - co to jest?

Metatarsalgia Mortona to ból w okolicy śródstopia wynikający z uciśnięcia i podrażnienia stawu; chorobie często towarzyszy stan zapalny i w efekcie zwyrodnienie śródstopia.

Metatarsalgia Mortona wiele nazw: neuralgia Mortona, nerwiak Mortona, nerwiak międzypalcowy, choroba Mortona. Najczęściej używa się nazwy "nerwiak Mortona", lecz jest to określenie mylące, ponieważ nerwiak to niezłośliwy guz nerwu obwodowego, który w chorobie Mortona nie zawsze musi występować.

Metatarsalgia Mortona: objawy

Chorobę Mortona charakteryzuje przede wszystkim ból w okolicy kości śródstopia, blisko palców, od strony podeszwowej. Ból pojawia się najczęściej między 2. a 3. i 3. a 4. palcem stopy. Boli bardziej, gdy stopa jest obciążona, często tak bardzo, że nie da się na niej stanąć w pełni. Można zauważyć, że osoby z chorobą Mortona chodzą na krawędziach stóp, żeby choć trochę uśmierzyć ból, który jest palący i przypomina porażenie prądem. Dolegliwości maleją albo ustają podczas odpoczynku. Czasem występują skurcze i drętwienie.

Metatarsalgia Mortona: diagnoza

Chorobę Mortona diagnozuje ortopeda lub podolog (podiatra, specjalista chorób stóp i stawu skokowo-goleniowego). Wykonuje skrupulatne badanie bolącej stopy. Może przeprowadzić tzw. test Muldera, czyli uciśnięcie śródstopia w specjalny sposób - osoby chore na neuralgię Mortona odczuwają przy takim ucisku ból. Dalsza diagnostyka obejmuje badanie rentgenowskie, a także USG lub rezonans magnetyczny.

Metatarsalgia Mortona: przyczyny

Na powstanie choroby Mortona wpływa wiele czynników. Nie ma jednej bezpośredniej przyczyny. Można jednak wyróżnić czynniki sprzyjające rozwojowi neuralgii. Są to:

  • otyłość,
  • nieodpowiednie obuwie - na obcasie, za duże lub za małe, za wąskie albo zbyt szpiczaste,
  • wysokie podbicie,
  • wąskie przodostopie,
  • płaskostopie poprzeczne,
  • stopa wydrążona,
  • paluch koślawy (haluksy),
  • palce młotkowate i młoteczkowate,
  • schorzenia bezpośredniej okolicy nerwu podeszwowego (np. gangliony czy tłuszczaki),
  • mechaniczny uraz śródstopia.

Na neuralgię Mortona częściej niż mężczyźni chorują kobiety, szczególnie te po 50. roku życia.

Metatarsalgia Mortona: nerwiak Mortona

Trzeba pamiętać, że sama metatarsalgia nie oznacza nerwiaka, czyli guza. U zdecydowanej większości pacjentów cierpiących na metatarsalgię nerwiak nie występuje. Zdarza się jednak, że długo zaniedbywane dolegliwości wpływają na podrażniony nerw tak obciążająco, że dochodzi do przerośnięcia tkanki i wytworzenia się guza.

Metatarsalgia Mortona: leczenie

Należy przede wszystkim pozbyć się niewygodnego obuwia i zacząć nosić miękkie i elastyczne buty na płaskim obcasie. Nie mogą uciskać stopy. Odpowiednio dobrane, robione specjalnie dla pacjenta wkładki pomagają przywrócić prawidłowe obciążenie stopy, dzięki czemu ból jest mniejszy.

> Przeczytaj: Szpilki od święta, wygoda na co dzień, czyli jak dobierać buty, radzi specjalista

Chorym na neuralgię Mortona zaleca się odpoczynek i nieprzeciążanie stóp. Podczas leżenia dobrze jest podnieść nogi tak, aby znajdowały się wyżej niż całe ciało - można pod stopy podłożyć poduszki. Ulgę przynoszą okłady z lodu, a także maści przeciwzapalne. Bolącą stopę trzeba smarować kilka razy dziennie.

Jeśli nieinwazyjne sposoby nie pomagają, konieczna jest operacja. Niestety, dzieje się tak w 80% przypadków. W trakcie operacji usuwa się zgrubiałe tkanki i wycina fragment nerwu. Rehabilitacja po operacji jest jak najbardziej wskazana - pomoże przywrócić pełną ruchomość stopy.

Jak pielęgnować stopy w domu?