Na czym polega kinesiotaping? Jak naklejać plastry? Opinie

Kinesiotaping to niekonwencjonalna metoda leczenia bólu za pomocą specjalnych plastrów, przyklejanych w miejsce, w którym wystąpią dolegliwości. Terapia ta pomaga w leczeniu chorób stawów, kręgosłupa, bólu pourazowego, pooperacyjnego, czy kontuzji, a nawet zapobiega pojawianiu się rozstępów. Lekarze twierdzą, że metoda opiera się na efekcie placebo, jednakże chorzy, wierzą i odczuwają jej skuteczność.

Kinesiotaping – plastry

Terapia plastrami została opisana i wprowadzona na rynek w latach 70-tych XX wieku przez japońskiego doktora KenzoKase. Japończyk opracował plastry, składające się bawełny oraz kleju akrylowego, które po przyklejeniu w bolące miejsce na ciele człowieka, miały łagodzić dolegliwości. Plastry te nazwano Kiniesio Tex Gold. Kinesiotaping został spopularyzowany w latach 90-tych XX wieku, a prawdziwą popularność zyskał po Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku, podczas których wszystkim uczestnikom Igrzysk rozdano lecznicze plastry.

Kinesiotaping, według producenta, jest skuteczny w leczeniu bardzo wielu dolegliwości. Przede wszystkim, plastrowanie pomaga w walce z bólem pourazowym lub reumatycznym. Jest skuteczne również w leczeniu bolesnych zwyrodnień kręgosłupowych, łagodzi ból stawów, ale też wpływa pozytywnie na takie dolegliwości, jak migreny czy zawroty głowy. Kinesiotaping wykorzystywany jest do niwelacji bólu pooperacyjnego. Plastry lecznicze stosują również osoby, które mają nadwyrężone lub napięte mięśnie, a także często odczuwają skurcze. Wielu sportowców wykorzystuje tę metodę do zapobiegania kontuzji poprzez naklejanie plastrów w okolicach stawów, co powoduje ich stabilizację.

Co ciekawe, twórca kinesio plastrów twierdzi, iż zapobiegają one powstawaniu zmarszczek oraz opóźniają proces starzenia się skóry. KenzoKase, mówi, że okleja twarz plastrami każdego wieczoru przed pójściem do łóżka i przynosi to satysfakcjonujące efekty. Kinesiotaping polecany jest również ciężarnym, ponieważ może niwelować ból kręgosłupa, który dotyka niemal każdej przyszłej matki, ale też zapobiega powstawaniu rozstępów.

Taśmy kinesiotaping – zasada działania

Taśmy stosowane do kinesiotapingu nie zawierają żadnych substancji leczniczych. Ich zasada działania opiera się na odpowiednim napięciu skóry, które powoduje stymulację układu nerwowego oraz krążenia krwi. Naklejone na skórę taśmy unoszą ją delikatnie, dzięki czemu, pomiędzy skórą, a mięśniami tworzy się mikroprzestrzeń, która skutkuje zmniejszeniem napięcia mięśniowego bolesnego miejsca, a w konsekwencji - redukcją bólu.

Kinesiotaping - jak naklejać plastry?

Pomimo, że plastry stosowane do kinesiotapingu można kupić w każdej aptece, najlepiej jest, aby nakleił je na bolące miejsce specjalista. Osoby, które chcą nakleić plastry samodzielnie, powinny postępować według konkretnych zasad, gdyż nieprawidłowo przytwierdzone taśmy nie przyniosą efektu.

Przed naklejeniem plastrów należy dokładnie obmierzyć miejsce, które boli, aby móc wyznaczyć długość jednego pasma taśmy. Plaster trzeba odcinać ostrymi nożyczkami, który nie zniszczy materiału, ponieważ postrzępione na brzegach plastry mogą się bardzo szybko odklejać od ciała. Miejsce, które ma być oklejone należy przed aplikacją plastra dokładnie umyć i odtłuścić wodą z mydłem – wszelkie pozostałości kremów, balsamów oraz maści również powodują odklejanie się leczniczych taśm. Dodatkowo, skórę należy przemyć roztworem z alkoholem.

Samo naklejenie plastrów polega odklejeniu spodu taśmy z jednego końca i przyłożeniu go do skóry. Odklejanie spodu należy wykonać etapowo, nie należy rozwarstwiać taśmy na całej długości, ponieważ może się skleić, ale też trudniej ją będzie nałożyć, bez dotykania kleju palcami – co również powoduje odklejenie się taśm.

Po przyklejeniu plastra do skóry należy go kilka razy potrzeć od środka w kierunku końców. Taśmy aktywują się po około godzinie od aplikacji, dlatego nie wolno w tym czasie brać kąpieli, czy uprawiać sportu, ponieważ wszelka wilgoć – zarówno w postaci wody jak i potu, może spowodować szybkie odklejenie się i zmarnowanie plastra.

Plastry, kinesiotaping - opinie

Kinesiotaping to kontrowersyjna metoda leczenia, ponieważ z medycznego punktu widzenia, nie ma powiązania pomiędzy zmianą napięcia mięśniowego, a redukcją bólu. Opinie lekarzy są więc podzielone, bo pomimo tego, że nie ma żadnych dowodów naukowych na skuteczność tej metody (lekarze uważają, że opiera się ona na efekcie placebo), to według osób, które stosowały plastrowanie, terapia okazała się skuteczna.

Według opinii pacjentów kinesiotaping jest skuteczną i bezbolesną metodą walki z dolegliwościami, jednakże większość osób twierdzi, że najlepsze efekty przynosi w połączeniu z rehabilitacją. Ponadto osoby, które stosowały plastry, twierdzą, że redukcja bólu ma charakter doraźny i nie da się nimi całkowicie wyleczyć danego schorzenia.

Więcej o: