Orteza skutecznie zastępuje opatrunki gipsowe. To najogólniej rzecz ujmując aparat ortodontyczny, którego głównym zadaniem jest stabilizowanie stawów lub jakichś odcinków ciała. Obecnie wiele z nich jest refundowanych przez NFZ.
Ich główny podział rozróżnia:
Dobór typu aparatu zależy oczywiście od obrażania, jakiego doznał pacjent. Kolejny istotny podział zakłada, że ortezy dzielą się na:
Najważniejszym zadaniem takiego sprzętu jest unieruchomienie stawów kończyn. Ortezy stosuje się więc m.in. w przypadku zwichnięć, skręceń, zerwań i niektórych złamań (np. kości krótkich i płaskich).
Codziennie łykasz tabletki z witaminą D albo wapń? Naukowcy: to bez sensu i może zaszkodzić >>
Oto lista najczęściej stosowanych ortez:
Czym różnią się od siebie te aparaty i w jakich okolicznościach się je stosuje? W dalszej części artykułu omawiamy szczegółowo niektóre typy ortez.
Orteza stawu skokowego (nazywana także stabilizatorem stawu skokowego) stosowana jest w przypadkach skręceń stawów lub ich niestabilności. W trakcie zakupu powinniśmy zwracać uwagę na to, które produkty są refundowane przez NFZ. Dzięki temu uda nam się zaoszczędzić kilkaset złotych.
Tego typu aparaty leczą urazy stawu kolanowego. Do tego zapobiegają przemieszczaniu rzepki kolanowej, a także odciążają ją. Ortezy na kolano stosowane są w przypadkach:
Orteza nadgarstka stosowana jest, gdy staw nadgarstkowy jest przeciążony. To aparat, który m.in.:
Jest zalecany zwłaszcza w przypadkach zespołu cieśni nadgarstka, zapalenia ścięgien, różnych chorób reumatycznych i powikłań pourazowych.
Tego typu aparaty zapewniają kontrolę zakresu ruchów, a także kompresję tkanek miękkich, które znajdują się w okolicy stawu biodrowego. Stosuje się je w przypadkach:
Z kolei stabilizatory barku to aparaty skierowane m.in. do osób z artretyzmem i objawami sztywniejącego karku. Stabilizują barki w trakcie rehabilitacji pourazowej. Oprócz tego takie ortezy:
Orteza to sprzęt, który stosowany jest m.in. w przypadku urazów stawów i innych odcinków ciała. Główny podział zakłada, że istnieją cztery typy ortez, w zależności, jakie spełniają one funkcje w trakcie leczenia. To ortezy korekcyjne, kompresyjne, kompensacyjne i stabilizujące. O czym jeszcze warto pamiętać?
Zobacz także: