Mrowienie w stopach i uczucie zimna. Czym może być spowodowane drętwienie stóp?

Mrowienie w stopach to uczucie, którego każdy z nas doświadczył przynajmniej kilka razy w życiu. Najczęściej jest ono powodem skurczu mięśni i jest zupełnie niegroźne. Jednak co wtedy, kiedy mrowienie pojawia się często i zaczyna być uciążliwe? Dokucza ci ból łydki i drętwienie palców u nóg? Jakie są przyczyny pozbyć się niepokojących objawów?

Drętwienie palców u nóg. Z czym może być związane?

Mrowienie w stopach jest bardzo często lekceważonym objawem, który traktujemy jako chwilową niedogodność związaną z przyjęciem niewłaściwej pozycji lub ze zwykłym zmęczeniem. Jednak powtarzanie się takiej sytuacji może być efektem występowania poważnych schorzeń, których w żadnym razie nie wolno pozostawiać samych sobie. 

Drętwienie palców u stóp może być efektem występowania neuropatii małych włókien nerwowych. Jest to zaburzenie związane z najcieńszymi nerwami odpowiadającymi za odczuwanie dotyku, temperatury, ale też bólu. Początki neuropatii zazwyczaj objawiają się mrowieniem i pieczeniem stóp i stąd rozprzestrzenia się na inne kończyny. Dolegliwość szczególnie uciążliwa staje się w czasie spoczynku, w nocy. 

Mrowienie w stopach i uczucie zimna. Objawy neuropatii

Objawy neuropatii mogą sprowadzać się do mrowienia w stopach i uczucia zimna. Jednak to nie jedyne symptomy towarzyszące rozwijającemu się schorzeniu. Prócz niego chorzy mogą się uskarżać także na:

  • zawroty głowy
  • nieostre widzenie
  • nudności
  • zmiany w wydzielaniu potu
  • zmniejszenie czucia lub jego brak
  • suchość w jamie ustnej
  • tachykardia.

Co ważne ryzyko wystąpienia neuropatii wzrasta w przypadku osób cierpiących na cukrzycę. Wiele badań naukowych potwierdziło, że przewlekła hiperglikemia prowadzi do powstawania różnego typu neuropatii, które mogą stać się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych lub przyczynić się do powstawania tzw. zespołu stopy cukrzycowej. 

Drętwienie opuszków palców u nóg. Skąd się bierze?

Zdarza się jednak, że drętwienie opuszków palców u nóg zdarza się regularnie, wtedy możemy mieć do czynienia z dyskopatią. Tego rodzaju schorzenia bardzo często dają objawy w postaci drętwienia kończyn górnych i dolnych.

Dyskopatia jest związana z występowaniem zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, który jest połączony z kończynami za pomocą połączeń nerwowych. Zwyrodnienia powstałe w dolnych odcinkach kręgosłupa, w części lędźwiowej lub krzyżowej, odpowiadają za uczucie drętwienia nóg i stóp. Leczenie dyskopatii jest żmudne i wymagające zaangażowania od pacjenta. Jego przebieg zależy od stopnia jej zaawansowania. W najcięższych przypadkach konieczna może okazać się operacja kręgosłupa, w lżejszych przypadkach wystarczające są leki i rehabilitacja. 

Zobacz wideo Wiedzieliście?

Ból łydki i drętwienie palców u nóg

Ból łydki i drętwienie palców u nóg może być także konsekwencją postępujących zmian miażdżycowych. Miażdżyca to proces zapalny, który w przeważającej mierze jest związany z występowaniem wysokiego stężenia cholesterolu LDL. Prowadzi to do powstania tzw. blaszki miażdżycowej, która ogranicza światło naczyń krwionośnych, przyczyniając się do niedokrwienia kończyn. To z kolei może skutkować ich drętwieniem i mrowieniem. Miażdżyca jest bardzo podstępną i niebezpieczną chorobą, która może prowadzić do zakrzepów i poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego w przypadku, gdy wyniki badań krwi wskazują na wysoki poziom cholesterolu należy natychmiast podjąć odpowiednie kroki w celu jego redukcji, a istnieje szansa, że takie dolegliwości jak ból łydki i drętwienie palców u nóg ustąpią. 

Zobacz też: Miażdżyca nóg: przyczyny, leczenie

Więcej o: