Drętwienie kończyn - objaw, który czasem wywołuje silny niepokój. Słusznie? [NaZdrowie]

Gdy drętwieją ręce czy nogi, czasem trudno samodzielnie ocenić powagę sytuacji. Dr Michał Domaszewski, lekarz rodzinny, wyjaśnia, kiedy wzywać pomoc, a kiedy można założyć, że to błaha dolegliwość, która szybko ustąpi.
Zobacz wideo

Zawał, udar, poważne problemy neurologiczne - groźne schorzenia mogą objawiać się drętwieniem kończyn. Nic zatem dziwnego, że ten objaw sprzyja panice. Zresztą: nieuzasadniony lęk bywa dodatkową wskazówką, że dzieje się coś bardzo niepokojącego. Drętwienie kończyn bywa też sygnałem błahej, przejściowej sprawy. Jak to odróżnić? Warto posłuchać specjalisty. Dr Michał Domaszewski* wyjaśnia sprawę w przystępny sposób.

Drętwienie kończyn - kiedy samo przejdzie?

Bywa, że noga nam drętwieje, bo:

  • siedzieliśmy w niewygodnej pozycji,
  • spaliśmy na zbyt twardym materacu,
  • staliśmy za długo.

Dolegliwość wówczas sama mija, choćby po poruszeniu kończyną. Rzeczywiście, wtedy nie ma się czym martwić, ale to nie oznacza, że drętwienia w ogóle można lekceważyć.

Drętwienie kończyn - problem z nerwami i dietą

Drętwienie kończyn, ale także mrowienia, nieuzasadnione przegrzanie czy wychłodzenie skóry, może być sygnałem problemów neurologicznych. Objaw występuje po uszkodzeniu nerwów obwodowych, ale też w zaawansowanej cukrzycy, chorobach serca i u pacjentów z nowotworami. Przyczyn jest zdecydowanie więcej, a kaliber problemu zróżnicowany.

Oczywiście, nie ma sensu, po każdym zdrętwieniu ręki czy nogi, robienie setki badań i podejrzewanie najgorszego.To może być też skutek czasowego przeciążenia kręgosłupa, a nawet znak, że nie odżywiasz się najlepiej

- uspokaja dr Domaszewski.


Kończyny drętwieją też osobom, które mają niedobór witamin z grupy B, magnezu czy wapnia. Wówczas jednak częściej niż drętwienia pojawiają się bolesne skurcze. Oczywiście, stany niedoborowe czasem wymagają pomocy lekarza, ale często wystarcza zmiana diety czy regularne spożywanie posiłków.

Drętwienie kończyn - istotne objawy towarzyszące

Drętwienie naprawdę groźne najczęściej nie występuje samoistnie, a jeśli nawet, szybko dołączają się kolejne objawy:

  • utrata kontroli nad zwieraczami,
  • niedowłady,
  • uczucie dezorientacji i panicznego lęku,
  • bełkotliwa mowa,
  • silny ból głowy,
  • duszność

- uwaga, to może być udar!

Nie wahaj się, wezwij pogotowie.

Może to zawał?

Czy drętwienie lewej ręki powinno bardziej niepokoić? Wiele osób kojarzy je z zawałem, a zawał nie objawia się tylko drętwieniem. Zwykle towarzyszy mu ból za mostkiem i duszność. Ból kardiologiczny nie mija przy zmianie pozycji. Nie łagodzi go nabranie powietrza. Jeśli podejrzewasz zawał, wezwij pomoc.

Nie lekceważ żadnego drętwienia, gdy problem nasila się bez uchwytnej przyczyny lub pojawia się coraz częściej. Koniecznie odwiedź lekarza pierwszego kontaktu. Powinien rozwiać twoje wątpliwości lub zlecić konieczne badania.

Dr Michał Domaszewski, lekarz rodzinnyDr Michał Domaszewski, lekarz rodzinny Milena Stańczak

Dr Michał Domaszewski (na zdjęciu) jest lekarzem rodzinnym, na co dzień leczącym dzieci i dorosłych. Uważa, że współczesny lekarz powinien odważnie wychodzić zza biurka i starać się przekazywać swą wiedzę nie tylko w gabinecie, ale też poprzez dostępne media. Od roku regularnie występuje jako ekspert w programie "Pytanie na śniadanie", od niedawna prowadzi bloga dr Michał oraz rozwija swój kanał na YouTube. Ma to być odpowiedź na zalew nieprawdziwych informacji od "doktora Google". Dr Domaszewski to absolwent Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Specjalizację rozpoczął w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha 1a w Warszawie. Na co dzień pracuje w Poradniach Medycyny Rodzinnej. Zajmuje się też badaniami klinicznymi leków.

NaZdrowie to cykl wideo poruszający popularne, niejednokrotnie kontrowersyjne, tematy związane ze światem medycyny. Analizujemy aktualne trendy i staramy się rozstrzygnąć, z czym mamy do czynienia - faktem czy mitem. Cykl zmienił formułę. Nie tylko czołówka czy szata graficzna jest nowa - przede wszystkim do współpracy zaprosiliśmy specjalistów, by opowiedzieli o kwestiach, o które na co dzień często pytają ich pacjenci. Jak Wam podoba się ta zmiana?

Wszystkie odcinki cyklu możesz obejrzeć tutaj.

Więcej o: