Drżenie rąk: to może być objaw poważnej choroby

O drżeniu rąk mówimy wtedy, gdy mamy kłopot z utrzymaniem dłoni nieruchomo w pozycji wyprostowanej, przed sobą. Drżenie dłoni może być chwilowe lub występować stale. W niektórych przypadkach stanowi objaw poważnej choroby np. cukrzycy czy stwardnienia rozsianego. Nie powinno się go bagatelizować, szczególnie jeśli drżenie dłoni pojawia się często i nasila się jego przebieg.

Drżenie rąk to występujące mimowolnie ruchy grup mięśni. U wielu osób występuje w sytuacjach stresujących, np. przed egzaminem czy podczas trudnej rozmowy. Drżenie rąk przypisujemy też osobom cierpiącym na chorobę alkoholową - ich dłonie często trzęsą się, gdy po długim okresie picia odstawią uzależniającą substancję. Drżenie rąk zjawisko może mieć wiele różnych przyczyn.

Drżenie rąk - przyczyny

Drżenie rąk dzieli się na kilka typów:

  • spoczynkowe -  występuje, gdy ciało znajduje się w spoczynku
  • statyczne - pojawia się, gdy ręce przyjmują daną pozycję, np. zostaną wyprostowane
  • zamiarowe - ręce zaczynają drżeć, gdy chcemy wykonać zaplanowany ruch
  • złożone - mamy z nim do czynienia, gdy mieszają się wcześniej wymienione typy

Drżenie rąk najczęściej ma przyczyny fizjologiczne i występuje również u osób zdrowych. Nie jest zauważalne, dopóki nie zostanie wzmocnione np. przez spożycie dużej dawki kofeiny lub silny stres. U osób, które są podatne na jego działanie, jak również cierpiących na nerwice, drżenie może być bardziej widoczne. Takie osoby powinny stosować doraźne środki uspokajające, np. pić napary z melisy. Warto rozważyć też wizytę u psychologa, który pomoże znaleźć sposób na walkę z silnym napięciem psychicznym.

Drżenie rąk może być spowodowane przez:

Drżenie rąk (drżenie dłoni) może mieć podłoże neurologiczne, wówczas należy zdiagnozować główne schorzenie. Przyczyną drżenie rąk są również choroby, oto niektóre z nich:

Zobacz wideo Stymulacja mózgu w walce z przewlekłym bólem i chorobą Parkinsona: zobacz fragment operacji

Drżenie rąk - leczenie

Jeśli drżenie rąk jest spowodowane  stresem, silnymi przeżyciami emocjonalnymi zaleca się picie preparatów ziołowych. Gdyby te metody nie pomogły warto rozważyć wizytę u lekarza, być może będą potrzebne silniejsze środki uspakajające.

W przypadku, gdy drżenie rąk jest wywołane choroba Parkinsona - stosuje się  lewodopy, czyli naturalny aminokwas, który uzupełnia dopaminę w mózgu. Mimo iż lek został wprowadzony do użytku już w latach 70., wciąż pozostaje najlepszym sposobem terapii osób chorych na parkinsona. Niestety, po pewnym czasie - u osób starszych po kilku latach, u młodszych nawet po kilkunastu miesiącach - odpowiedź organizmu na lek słabnie. Silnymi, skutecznymi lekami są także agonisty receptorów dopaminowych. Oprócz tego chorym mogą być przepisywane leki takie jak tolkapon, entakapon, selegilina, rasagilina, amantadyna i antycholinergiki. Są zwykle dodatkiem to lewodopy.

Natomiast w przebiegu stwardnienia rozsianego choremu podaje się interferon, toksynę botulinową oraz stosuje się fizjoterapię. Są to metody jedynie spowalniające postęp choroby.

Więcej o: