Zaburzenia neurologiczne: rodzaje, diagnostyka

Zaburzeniami neurologicznymi nazywa się wszelkie schorzenia, które wiążą się z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu obwodowego oraz ośrodkowego układu nerwowego. Niektóre nieprawidłowości tego typu nie wymagają leczenia, a inne mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Jakie objawy mogą dawać zaburzenia neurologiczne i jakie są najczęstsze choroby układu nerwowego? Na czym polega diagnostyka oraz leczenie chorób neurologicznych?

Zaburzenia neurologiczne – rodzaje

Do najczęściej spotykanych chorób układu nerwowego zalicza się między innymi takie choroby jak:

  • Stwardnienie rozsiane - jest przewlekłą chorobą, w której dochodzi do zaburzeń w przekazywaniu impulsów nerwowych w różnych fragmentach układu nerwowego. Najczęściej dotyka osoby w przedziale wiekowym między 20. a 40. rokiem życia (częściej chorują na nią kobiety). Stwardnienie rozsiane jest chorobą postępującą, która często prowadzi do inwalidztwa. Pierwszymi objawami choroby może być częste uczucie zmęczenia, zaburzenia czucia, zaburzenia widzenia, a także inne dolegliwości, którym trudno jednoznacznie przypisać przyczynę;
  • Udar mózgu - jest spowodowany przez zaburzenia ukrwienia mózgu (zaburzenia te są różne w zależności od tego, czy mówimy o udarze krwotocznym czy niedokrwiennym). Udar objawia się problemami z poruszaniem się oraz mówieniem, a najbardziej charakterystyczny jest paraliż jednej strony ciała;
  • Padaczka - charakteryzuje się napadami padaczkowymi, które są spowodowane przez okresowe gwałtowne wyładowania bioelektryczne zachodzące w komórkach nerwowych, na skutek których występują zaburzenia funkcjonowania mózgu. Choroba może wiązać się z guzem mózgu albo przebytym udarem mózgu. Na zachorowanie narażone są również osoby nadużywające narkotyków oraz alkoholu. Ataki padaczkowe mają charakter nawracający, u niektórych pacjentów przebiegają łagodnie, a u niektórych są długie i intensywne;
  • Choroba Alzheimera - jest chorobą nieuleczalną o nieznanej przyczynie. Objawia się zaburzeniami pamięci, które w przebiegu choroby stają się coraz bardziej dokuczliwe. Schorzeniu bardzo często towarzyszą zmiany osobowości, stany depresyjne, a czasami pacjent miewa napady agresji;
  • Choroba Parkinsona – jest chorobą dotykającą najczęściej ludzi starszych. Schorzenie postępuje powoli, a jej pierwszymi objawami są kłopoty z poruszaniem się. W późniejszych stadiach rozwoju choroby pacjenci cierpią na drżenie spoczynkowe, spowolnienie ruchów, problemy z wypowiadaniem się oraz ślinotok.
  • Stwardnienie zanikowe boczne jest schorzeniem, które wynika ze zniszczenia komórek rdzenia kręgowego. Choroba dotyka zazwyczaj osoby powyżej 60. roku życia, ale może występować także u osób młodszych. W pierwszej fazie choroby pacjenci cierpią na niedowład nóg oraz stopniowy zanik mięśni kończyn górnych. Z czasem zanik różnych partii mięśni postępuje powodując problemy z poruszaniem się, a nawet oddychaniem.
  • Migrena - jest to charakterystyczny, silny ból głowy, któremu towarzyszą inne dolegliwości, takie jak mdłości, mroczki przed oczami, nadwrażliwość na dźwięki i światło, a także zaburzenia widzenia. Chociaż nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, migrena ma podłoże neurologiczne, a jej występowanie ma podłoże genetyczne.

Zaburzenia neurologiczne – diagnostyka

Diagnostyka zaburzeń neurologicznych jest niezwykle trudna, ponieważ wiele takich zaburzeń daje objawy, które mogą świadczyć o wielu innych problemach zdrowotnych. Oprócz tego, dolegliwości związane z zaburzeniami neurologicznymi są bardzo zróżnicowane i zależą od rodzaju choroby, a także stopnia jej zaawansowania. Objawy, które mogą świadczyć o problemach w funkcjonowaniu układu nerwowego to między innymi:

  • Częste zawroty głowy
  • Powtarzające się omdlenia
  • Częste bóle głowy
  • Zaburzenia widzenia
  • Zaburzenia mowy
  • Mrowienie kończyn
  • Kłopoty z poruszaniem się
  • Problemy z koncentracją
  • Uczucie rozbicia.

Drętwienie kończyn może być oznaką poważnej choroby neurologicznej. O tym mówi nasz film

Zobacz wideo

Szczególnie trudne jest stwierdzenie chorób neurologicznych u niemowląt i dzieci, które nie potrafią dokładnie określić, co im dolega. W tym przypadku kluczową rolę odgrywa obserwacja rodziców. Prawidłowa diagnoza jest konieczna w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia, które należy rozpocząć jak najszybciej, aby uniknąć poważnych konsekwencji i powikłań. O rozwoju chorób układu nerwowego u dzieci mogą świadczyć zaburzenia mowy, oczopląs, niedowidzenie, niedosłyszenie, pogarszający się wzrok oraz słuch, a także opóźnienia w rozwoju fizycznym oraz psychicznym.

Lekarz, który specjalizuje się w diagnostyce oraz leczeniu chorób układu nerwowego to neurolog, a więc w przypadku pojawienia się niepokojących dolegliwości mogących świadczyć o chorobie neurologicznej należy się udać do lekarza tej specjalności.

Więcej o: