Choroba Parkinsona bierze się z jelit? Coraz więcej przesłanek

Nowe badania sugerują, że choroba Parkinsona nie zaczyna się w mózgu, lecz o wiele niżej - w jelitach. Dowodów na związek parkinsona z wnętrznościami przybywa.

Grupa naukowców z Instytutu Karolinska w Sztokholmie uważa, że choroba Parkinsona może zaczynać się od jelit, a następnie atakować mózg poprzez nerw błędny. Już wcześniej podejrzewano, że wnętrzności mogą mieć kluczowy związek z rozwinięciem się parkinsona, jednak dowody pozostają nieliczne i niejednoznaczne. W nowym badaniu postanowiono zbadać, czy przecięcie nerwu błędnego - zwane wagotomią - ma związek z wystąpieniem choroby. Wyniki badań opublikowano w amerykańskim czasopiśmie medycznym "Neurology". Analizowano dane dotyczące mieszkańców Szwecji.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Nerw błędny to najdłuższy nerw czaszkowy i najdłuższy nerw układu przywspółczulnego. Biegnie od głowy do jamy brzusznej. Wagotomia polega na przecięciu nerwu błędnego po to, by ograniczyć wytwarzanie kwasów żołądkowych. Ich nadmiar skutkuje powstawaniem wrzodów czy perforacji żołądka. Wagotomię stosuje się zatem przede wszystkim w leczeniu osób, które cierpią na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy.

Rodzaj wagotomii ma znaczenie

Naukowcy porównali 9430 osób po wagotomii z 377 200 osobami, które wagotomii nie miały. W ciągu 40 lat na parkinsona zachorowało 1,07 procent pacjentów po wagotomii. W grupie bez wagotomii odsetek osób, które zapadły na parkinsona, wynosił 1,28. Widać zatem, że różnica jest niewielka. Do odkrywczych wniosków naukowcy doszli dopiero po tym, gdy zbadali różnicę pomiędzy pacjentami z wagotomią całkowitą a pacjentami z wagotomią selektywną.

Okazało się, że ci pacjenci, którzy przeszli wagotomię pniową (czyli całkowitą, kompletnie "odłączającą" nerw pniowy od wnętrzności), zapadali na parkinsona rzadziej niż ci, którzy mieli wagotomię selektywną (niecałkowitą). W pierwszej grupie zachorowało jedynie 19 osób, a w drugiej - 60. Po uwzględnieniu czynników takich jak cukrzyca, reumatyzm, choroba zwyrodnieniowa stawów, choroby układu krążenia czy przewlekła obturacyjna choroba płuc naukowcy stwierdzili, że ci pacjenci, którzy mieli wagotomię całkowitą, są o 40 procent mniej narażeni na parkinsona niż ci, którzy przeszli wagotomię selektywną.

"Wyniki badań dają wstępne dowody na to, że choroba Parkinsona może zaczynać się w jelitach" - powiedziała Bojing Liu, przewodnicząca projektu. "Kolejny dowód podtrzymujący tę hipotezę to fakt, że osoby z parkinsonem często mają problemy żołądkowe takie jak zaparcia, które mogą zacząć się dziesiątki lat przed samą chorobą". Na powiązania parkinsona z wnętrznościami wskazują również wcześniejsze badania, które sugerują, że na parkinsona zapadają osoby posiadające w jelitach pewne szczególne białko. 

Sceptycyzm wskazany

Trzeba mieć na uwadze, że to dopiero wczesna faza badań nad powiązaniami między problemami gastrycznymi a parkinsonem. Do wyciągnięcia ostatecznych wniosków potrzeba jeszcze wielu dogłębnych analiz. Co więcej, naukowcy nie byli w stanie wziąć pod uwagę wszystkich czynników, które mogą (ale nie muszą) podwyższać ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona, na przykład obciążeń genetycznych, palenia czy picia kawy.

To także może Cię zainteresować:

Kiedy choroba Parkinsona postępuje

Źródła: Medical News Today, Neurology, Science Daily

Więcej o:
Komentarze (33)
Choroba Parkinsona bierze się z jelit? Coraz więcej przesłanek
Zaloguj się
 • samodzielny68

  Oceniono 23 razy 23

  Sprawa ciekawa (zaraz poszukam publikacji na ten temat), artykuł też, tylko kiedy się czyta o 'wnętrznościach' albo o 'problemach żołądkowych np. biegunce' to mózg boli.

 • semigetuza

  Oceniono 32 razy 16

  mamy w sobie 1,7kg bakterii, ich wpływu na organizm jeszcze nie pojmujemy. Mowi się, ze mamy trzy mozgi, mozg czaszkowy, mozg trzewny /w jelitach jest więcej neuronow niż w pniu mózgu/ i mozg bakteryjny. Bakterie i wirusy bytujace w nas poprzez produkty swej przemiany materii wplywaja na funkcjonowanie układu hormonalnego i neuroprzekaźniki. Udowodniono, ze osoby, które zachorowaly na HIV-AIDS, zaczely pzrejawiac ryzykowne zachowania seksualne, których wczesniej nie miały. Tak jakby wirusowi "zalezalo" na zakazeniu jak największej ilości populacji.
  Bakterie i wirusy modyfkuja nasze DNA. Majac przeszczep lub poddając się transfuzji przejmujemy DNA dawcy, wraz z bytującymi we krwi i przeszczepianych organach bakteriami i wirusami, to wlasnie one sa odpowiedzialne za odrzucenie przeszczepu. Swiat bakterii i wirusow w nas jest fascynujący. Otworzylismy dopiero drzwi do nowego swiata, stomy na początku nowej drogi nie wiedzac, dokad ona nas doprowadzi. Ale jedno wiemy na pewno. Za 10-20 lat większość podrecznikow medycyny wyrzucimy na smietnik, a cala mase prawd podstawowych trzeba będzie albo odrzucić, albo mocno zweryfikować.

 • calmy

  Oceniono 8 razy 8

  Korelacja to wskazówka a nie dowód.
  Zaobserwowano, że osoby, które kupują dużo chusteczek do nosa częściej cierpią na przeziębienie niż te, które nie kupują ich wcale.

 • rozterka47

  Oceniono 14 razy 8

  Zielarze i tzw. lekarze naturaliśći od dawna sugerują , że układ trawienny ma pierwszorzędne znaczenie w powstawaniu wielu chorób.

 • monika.libra36

  Oceniono 12 razy 6

  Moja babcia chorowała na depresję , która spowodowała ... rozwinięcie się choroby Alzheimera!!!
  Nie dziwi mnie ,że jelita odpowiadają za chorobę Parkinsona.

 • potpurka

  Oceniono 9 razy 5

  Polecam lekturę książki "Historia wewnętrzna". Nawet nie przypuszczamy, jaki istnieje ścisły związek między jelitami a mózgiem.Są jakby jego przedłużeniem...

 • monikaaleksandra

  Oceniono 12 razy 4

  podobno większość zaburzeń psychicznych wiąże się z jelitami a w szczególności tzw. zespołem przesiakliwosci jelita - był tu ostatnio artykuł na ten temat.

 • Oceniono 9 razy 3

  Serio? Autorzy napisali we wnioskach w abstrakcie: Although overall vagotomy was not associated the risk of PD, we found suggestive evidence for a potential protective effect of truncal, but not selective, vagotomy against PD development. Przez "suggestive evidence" rozumieją zwiększenie ryzyka (HR), które co prawda było istotnie mniejsze od 1 (1 oznacza brak związku), ale ledwie, a przy tak dużej próbie, a słaby dowód przy tak dużej próbie oznacza, że związek jest słabiutki. W dodatku, ten istotny statystycznie efekt zaobserwowano tylko dla wagotomii całkowitej przeprowadzonej co najmniej 5 lat przed zdiagnozowaniem choroby Parkinsona. Czemu patrzyli na takie akurat przypadki? Pewnie dlatego, że szukali na siłę jakichkolwiek efektów istotnych statystycznie, bo trzeba pokazać, że "coś wyszło", żeby recenzenci puścili publikację i okazało się, że jeśli akurat przyjmą punkt odcięcia 5 lat, to im coś tam, słabiutko, ale jednak wychodzi. Takie poszukiwanie efektu na siłę, robiąc różne analizy na tych samych danych, to oczywiście przepis na fałszywy alarm. Nawet, jeżeli to nie jest fałszywy alarm (a pewnie jest), to zależność jest tak słaba (ledwo wykrywalna na ogromnej próbie), że nie warto o niej wspominać.

 • fasola234

  Oceniono 2 razy 2

  "Kolejny dowód podtrzymujący tę hipotezę to fakt, że osoby z parkinsonem często mają problemy żołądkowe takie jak zaparcia" - od kiedy zaparcia są w żołądku???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX