Choroba Parkinsona bierze się z jelit? Coraz więcej przesłanek

Nowe badania sugerują, że choroba Parkinsona nie zaczyna się w mózgu, lecz o wiele niżej - w jelitach. Dowodów na związek parkinsona z wnętrznościami przybywa.

Grupa naukowców z Instytutu Karolinska w Sztokholmie uważa, że choroba Parkinsona może zaczynać się od jelit, a następnie atakować mózg poprzez nerw błędny. Już wcześniej podejrzewano, że wnętrzności mogą mieć kluczowy związek z rozwinięciem się parkinsona, jednak dowody pozostają nieliczne i niejednoznaczne. W nowym badaniu postanowiono zbadać, czy przecięcie nerwu błędnego - zwane wagotomią - ma związek z wystąpieniem choroby. Wyniki badań opublikowano w amerykańskim czasopiśmie medycznym "Neurology". Analizowano dane dotyczące mieszkańców Szwecji.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Nerw błędny to najdłuższy nerw czaszkowy i najdłuższy nerw układu przywspółczulnego. Biegnie od głowy do jamy brzusznej. Wagotomia polega na przecięciu nerwu błędnego po to, by ograniczyć wytwarzanie kwasów żołądkowych. Ich nadmiar skutkuje powstawaniem wrzodów czy perforacji żołądka. Wagotomię stosuje się zatem przede wszystkim w leczeniu osób, które cierpią na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy.

Rodzaj wagotomii ma znaczenie

Naukowcy porównali 9430 osób po wagotomii z 377 200 osobami, które wagotomii nie miały. W ciągu 40 lat na parkinsona zachorowało 1,07 procent pacjentów po wagotomii. W grupie bez wagotomii odsetek osób, które zapadły na parkinsona, wynosił 1,28. Widać zatem, że różnica jest niewielka. Do odkrywczych wniosków naukowcy doszli dopiero po tym, gdy zbadali różnicę pomiędzy pacjentami z wagotomią całkowitą a pacjentami z wagotomią selektywną.

Okazało się, że ci pacjenci, którzy przeszli wagotomię pniową (czyli całkowitą, kompletnie "odłączającą" nerw pniowy od wnętrzności), zapadali na parkinsona rzadziej niż ci, którzy mieli wagotomię selektywną (niecałkowitą). W pierwszej grupie zachorowało jedynie 19 osób, a w drugiej - 60. Po uwzględnieniu czynników takich jak cukrzyca, reumatyzm, choroba zwyrodnieniowa stawów, choroby układu krążenia czy przewlekła obturacyjna choroba płuc naukowcy stwierdzili, że ci pacjenci, którzy mieli wagotomię całkowitą, są o 40 procent mniej narażeni na parkinsona niż ci, którzy przeszli wagotomię selektywną.

"Wyniki badań dają wstępne dowody na to, że choroba Parkinsona może zaczynać się w jelitach" - powiedziała Bojing Liu, przewodnicząca projektu. "Kolejny dowód podtrzymujący tę hipotezę to fakt, że osoby z parkinsonem często mają problemy żołądkowe takie jak zaparcia, które mogą zacząć się dziesiątki lat przed samą chorobą". Na powiązania parkinsona z wnętrznościami wskazują również wcześniejsze badania, które sugerują, że na parkinsona zapadają osoby posiadające w jelitach pewne szczególne białko. 

Sceptycyzm wskazany

Trzeba mieć na uwadze, że to dopiero wczesna faza badań nad powiązaniami między problemami gastrycznymi a parkinsonem. Do wyciągnięcia ostatecznych wniosków potrzeba jeszcze wielu dogłębnych analiz. Co więcej, naukowcy nie byli w stanie wziąć pod uwagę wszystkich czynników, które mogą (ale nie muszą) podwyższać ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona, na przykład obciążeń genetycznych, palenia czy picia kawy.

To także może Cię zainteresować:

Kiedy choroba Parkinsona postępuje

Źródła: Medical News Today, Neurology, Science Daily

Więcej o: