Czym muszą odznaczać się kule do chodzenia? Choć brzmi to dość banalnie, to przede wszystkim taki sprzęt musi być odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb. Jest to niezbędne już choćby dlatego, że zaniedbanie sprawy i wybór sprzętu o niewłaściwych parametrach mogą pogłębić nasze problemy z chodzeniem, zamiast np. wspomóc nas w trakcie trudnej rekonwalescencji.
Podstawowym zadaniem kul ortopedycznych jest odciążenie nogi, która akurat musi być z jakiegoś powodu odciążona dla celów leczniczych. Niekiedy jest to wymuszone ważną, ale planowaną operacją. Wówczas często potrzebna jest nauka poruszania się o kulach jeszcze zanim nadejdzie taka konieczność. Najczęściej taki sprzęt jest potrzebny przy okazji:
Jednym z podstawowych rodzajów takiego sprzętu będą kule inwalidzkie pachowe. Ich wadą bywa znaczny ucisk w obrębie dołu pachowego. Z tego względu taki sprzęt nie jest przesadnie często stosowany. W szczególności takich kul ortopedycznych nie stosuje się u osób chorych na miażdżycę, bo powodują ucisk na tętnicę pachową. Z takiego sprzętu częściej korzystają pacjenci, którzy dodatkowo mają kłopoty z kończynami górnymi.
W jaki sposób działają kule ortopedyczne łokciowe? Ich wykorzystanie polega na zaangażowaniu kończyn górnych. Pozwalają na utrzymanie odpowiedniej postawy podczas chodu. Wybierane są więc najczęściej. Mogą być przeznaczone zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Jak wybierać kule ortopedyczne dla dzieci i dorosłych? Przede wszystkim pod uwagę bierze się następujące parametry takiego sprzętu:
Laski ortopedyczne to z kolei przede wszystkim propozycja dla osób w podeszłym wieku. Można wśród nich spotkać bardzo różne produkty - np. poręczne laski składane. Bardzo ważne jest ich właściwe wyprofilowanie tak, by dobrze pasowały do ręki. Inną kategorię stanowią laski inwalidzkie i rehabilitacyjne. Wśród nich znajdziemy np. lekkie i poręczne trójnogi umożliwiające skorzystania z trzech punktów podparcia. Niektóre modele wyposażono w bardzo nowoczesne systemy takie, jak alarm który można włączyć w przypadku nagłych kłopotów ze zdrowiem lub pogorszeniem samopoczucia. Przydatne mogą być też nasadka antypoślizgowa i odblask.
Najczęściej lekkie kule ortopedyczne są sprzętem najbardziej pożądanym. Niska waga sprawia, że zwłaszcza w przypadku kul łokciowych ręce mniej się będą męczyć. W praktyce niektóre osoby lepiej czują się, wykorzystując cięższe modele. Chodzi o to, że taki sprzęt daje im wrażenie większej stabilności. Zawsze jednak będziemy musieli odbyć pewien trening chodzenia o kulach, zanim zaczniemy swobodnie się o nich poruszać.
Zobacz też: BÓL STOPY: czasem to jedynie objaw odległego problemu