Masaż leczniczy a masaż klasyczny i relaksacyjny
Masaż leczniczy ma wiele wspólnego z klasycznym masażem, polegającym na działaniu na mięśnie, ścięgna i układy krwionośne oraz limfatyczne poprzez stosowanie różnych technik dotyku, nacisku, czy też głaskania i oklepywania. Masaż leczniczy jest zazwyczaj stosowany wraz z innymi metodami fizjoterapeutycznymi, takimi jak hydroterapia i inne.
Zasadniczym celem masażu leczniczego jest zniwelowanie bólu, sztywności i urazów mięśni, szczególnie częstych przy uprawianiu sportu, a także złagodzenia innych bolączek. To takich należą: migreny, napięcie przedmiesiączkowe, napięcie mięśni związane z długotrwałym stresem. To dobra metoda usuwania uporczywych skurczów mięśni nóg. Masaż leczniczy przyspiesza rehabilitację po urazach, złamaniach i zwichnięciach. Ponadto, masaż pleców i ramion pomaga kobietom w trakcie porodu.
Masaż leczniczy przynosi też uczucie rozluźnienia, relaksu, podobnie jak większość technik masażu relaksacyjnego. Ma jednak za zadanie przede wszystkim leczyć lub zapobiegać schorzeniom.
Masaż leczniczy - kiedy się go stosuje?
- Masaż leczniczy polecany jest przy wszelkiego rodzaju urazach narządu ruchu. Do najczęstszych należą: złamania, zwichnięcia oraz skręcenia stawów. Ponadto: przykurcze mięśni, wszelkiego typu naciągnięcia i przeciążenia mięśni i stawów, skręcenie lub zerwanie więzadeł.
- Masaż leczniczy przynosi ulgę w zwyrodnieniowej chorobie kręgosłupa i w innych chorobach dysfunkcyjnych układu kostnego.
- Jest zalecany przy zapaleniach stawów i ścięgien.
- Ponadto masaż jest pomocny w schorzeniach związanych z niewydolnością oddechową, po zakrzepowym zapaleniu żył, przy obrzękach limfatycznych, a także we wczesnych etapach choroby Buergera (zakrzepowo-zrostowe zapalenie tętnic) i w chorobie Raynauda (napadowy skurcz tętnic rąk i stóp).
- Masaż poleca się przy zwalczaniu blizn i po zabiegach chirurgicznych.
- Masaż leczniczy wspiera rehabilitację po niedowładach i porażeniach mięśni i w uszkodzeniach nerwów obwodowych.
- Relaksacyjne efekty masażu pomocne są przy nerwicach i przy zwalczaniu stresu.
Rodzaje masaży leczniczych
Masaż powinien być dostosowany do rodzaju schorzenia, stanu i wieku pacjenta i zgadzać się z zaleceniami lekarza prowadzącego.
Najogólniej wyróżnia się następujące rodzaje masażu:
- masaż klasyczny - wykonywany przy użyciu oliwki czy kremu, polega na masażu z wykorzystaniem podstawowych technik masowania, zawsze w kierunku do serca. Ma na celu rozluźnienie i zrelaksowanie pacjenta lub pobudzenie.
- masaż tkanek głębokich - masaż ma na celu rozluźnienie wewnętrznych napięć w tkankach i uwolnienie od bólu
- masaż łącznotkankowy - delikatny masaż wybranych miejsc w tkance łącznej
- masaż dostawowy, inaczej zwany też centryfugalnym - masaż stawów, pomocny szczególnie przy urazach i stłuczeniach
- terapia mięśniowo-powęziowych punktów spustowych - polega na uciskaniu specjalnych punktów ciała w celu usunięcia napięcia i bólu
- masaż segmentarny - wykonywany w odpowiedniej kolejności zestaw chwytów i innych technik masażu, które pozwalają wykryć zmiany chorobowe, szczególnie te dotyczące narządów wewnętrznych. W trakcie masażu obserwuje się pojawiające się odruchy po naciśnięciu określonego punktu na ciele i na tej podstawie wnioskuje o możliwej dysfunkcji narządu.
- masaż tensegracyjny - celem jest przywrócenie prawidłowego napięcia mięśni, tkanek i więzadeł
- drenaż limfatyczny - pomaga w krążeniu limfy, zmniejsza obrzęki limfatyczne
- masaż punktowy - inaczej akupresura - masaż określonych punktów na ciele przywraca równowagę organizmu
- masaż lodem - oziębia się niewielkie fragmenty ciała, powodując zwężenie a następnie rozszerzenie się naczyń krwionośnych, co pomaga w zwalczaniu bólu i obrzęków
Przeciwwskazania do wykonania masażu leczniczego
- choroby skóry
- zaawansowane choroby Buergera lub Raynauda
- tuż po złamaniu kości i zerwaniu ścięgien
- żylaki
- owrzodzenia
- krwiaki i naczyniaki
- zaawansowane choroby nowotworowe
- krwotoki, hemofilia, skaza krwotoczna
- zaawansowana miażdżyca
- nadciśnienie tętnicze
- choroby zakaźne
- krwiaki i naczyniaki
- zapalenie opon mózgowych
- zaawansowana osteoporoza
Przeczytaj ponadto:
Bóle pleców - który masaż najskuteczniejszy?
Skurcze nocne łydek - skąd się biorą i jak je zwalczyć