Buty ortopedyczne dla dzieci. Rodzaje, zastosowania, działanie

Buty ortopedyczne dla dzieci muszą być odpowiednio dobrane, bo inaczej efekt ich noszenia może być odwrotny od zamierzonego. Na rynku spotkamy zaś różne typy takiego obuwia. Czym się różnią?

Obuwie ortopedyczne dla dzieci: podstawowe informacje

Czym charakteryzuje się obuwie ortopedyczne dla dzieci? Celem noszenia takich butów jest korekcja różnego rodzaju wad i zniekształceń stóp. Z tego powodu posiadają one specyficzną budowę. Zwykle obuwie ortopedyczne zaleca się dzieciom, ale niekiedy także osobom, które przeszły poważne zabiegi chirurgiczne dotyczące stóp i stawów skokowych.  

Buty ortopedyczne dla dzieci mają jeszcze jedno zadanie poza korygowaniem wad - celem ich noszenia jest także zapobieżenie dalszemu postępowi zniekształceń, który mógłby nastąpić zwłaszcza przy intensywnym wzroście dziecięcego ciała.  

Wskazaniami do noszenia butów ortopedycznych przez dzieci będą choćby:

  • nierówność kończyn
  • supinująca lub pronująca nierówność ustawienia stóp
  • stopa płasko-koślawa
  • stany pourazowe
  • skręcenia stawu skokowego

Bywa, że pomoc ortopedy jest potrzebna pilnie, szczególnie gdy doszło do poważnego urazu kończyny czy kręgosłupa Ortopeda - specjalista od narządu ruchu, który zajmuje się nie tylko leczeniem urazów. Kiedy warto się z nim skonsultować?

Buty profilaktyczne dla dzieci a buty ortopedyczne. Czym się różnią?

Często mylimy obuwie ortopedyczne z inną kategorią produktów, jaką są buty profilaktyczne. Zadaniem tych ostatnich jest zapobieganie przed powstaniem szkodliwych zmian i zniekształceń. W tym przypadku chodzi o stwarzanie odpowiednich warunków dla ustawienia stóp i kształtowania właściwej sylwetki. Ich stosowanie powinno mieć miejsce od najmłodszych lat. 

Zobacz wideo 5 prostych badań, które ratują nam życie

Buty korekcyjne dla dzieci. O czym warto pamiętać przy wyborze?

Buty korekcyjne dla dzieci nie są dostosowane do każdego typu wady. Stąd trudno o zalecanie jakiegoś uniwersalnego modelu. Warto zaznaczyć, że nie powinno się kupować takiego sprzętu na własną rękę. Kluczowa jest tu właściwa diagnoza lekarska. Również lekarz wystawia zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Dzięki niemu możliwe jest zakupienie takiego sprzętu z refundacją NFZ. 

Buty profilowane dla dzieci - jak są wykonane?

W jaki sposób powstają buty profilowane dla dzieci? Ich budowa jest uzależniona od wieku dziecka. Najmłodsze pociechy mają tendencję do stawiania stóp w bardzo różny sposób. Zadaniem tego rodzaju obuwia jest trzymanie pięty w miejscu i ustawienie stopy w poprawnym położeniu. Konieczne jest też to, aby wnętrze buta odpowiadało anatomicznym potrzebom rozwoju maleńkiej stopy. Najważniejsza jest w tym przypadku właściwie wyprofilowana wkładka do butów tego typu. Jednocześnie bardzo ceni się wykonanie takiego obuwia z materiałów wysokiej jakości. Ważne jest to, żeby stopa oddychała. W przypadku podeszwy bardzo dobrze sprawdza się kauczuk. Jest twardy i stabilny, jednocześnie ma dobre właściwości jeśli chodzi o amortyzację nierównej powierzchni. 

Koślawość stóp jest normalna na pewnym etapie rozwoju dziecka Koślawość stóp - powszechna dolegliwość, która nie zawsze jest chorobą

Kapcie ortopedyczne dla dzieci: dlaczego warto je wybrać?

Kapcie ortopedyczne dla dzieci są odpowiednim wyborem z powodu ich budowy. Sprawdzają się w przypadku najmłodszych pociech z uwagi na to, że już w wieku 12 miesięcy dzieci zaczynają chodzić. Zmienia się ukształtowanie środka ciężkości, co z kolei może wpływać na deformację stóp. Powyżej 3. roku życia od tego typu obuwia wymaga się nie tylko profilowanej wkładki, ale i twardego zapiętka. Chodzi zwłaszcza o zapobieganie płaskostopiu. Kapcie ortopedyczne są doskonałym narzędziem dla utrzymania stopy we właściwej pozycji, bo posiadają wspominane wkładkę i zapiętek. Jednocześnie są dość lekkie, nogi zaś mogą oddychać pomimo długiego czasu spędzonego w takich butach. W przypadku starszych dzieci dodatkowym atutem tego typu obuwia może być fakt, że malec będzie w stanie założyć je sam.    

Zobacz też: BÓL STOPY: czasem to jedynie objaw odległego problemu

Więcej o: