Co to jest reumatyzm? Jest to dość ogólne określenie, pod którym znaleźć można niemal 100 schorzeń. Dotykają one całego układu ruchu, ze szczególnym uwzględnieniem stawów. Reumatyzm objawy ma uzależnione od tego, z jaką jednostką chorobową mamy konkretnie do czynienia. Część chorób reumatycznych jest bowiem konsekwencją starzenia się organizmu (jak np. osteoporoza), natomiast pozostałe są z tym niezwiązane (np. reumatoidalne zapalenie stawów).
Reumatyzm to grupa chorób, których przebieg jest zazwyczaj bardzo bolesny dla pacjenta, a szanse na ich wyleczenie są tak naprawdę niewielkie. Co gorsza, ich postęp grozi utratą sprawności fizycznej, dlatego tak ważne jest, aby dbać o profilaktykę i starać się zapobiegać rozwojowi chorób reumatycznych.
Najczęstsze objawy, jakie towarzyszą pacjentom to przewlekłe bóle i opuchlizna w okolicy stawów, ale także:
Bóle reumatyczne to jeden z najpowszechniejszych i najdotkliwszych objawów chorób reumatycznych. Spowodowane są one zazwyczaj toczącym się w stawach i okolicznych tkankach stanem zapalnym, który ma charakter przewlekły. Jego powstanie związane jest z produkowaniem przez organizm substancji określanych mediatorami zapalenia (m.in. prostaglandyna i histamina). Wciąż jednak nie określono dokładnych przyczyn rozwoju reumatyzmu. Wskazuje się jednak na kilka czynników zwiększających ryzyko jego wystąpienia. Należą do nich:
Większość chorób reumatycznych kwalifikuje się jako choroby autoimmunologiczne, co oznacza, że układ odpornościowy w danym przypadku działa w sposób upośledzony - rozpoznaje własne komórki jako obce i atakuje je prowadząc do zniszczenia, co skutkuje powstaniem przewlekłego stanu zapalnego i bóli reumatycznych.
Reumatyzm jest chorobą, która wymaga konsultacji z lekarzem i na pewno sami sobie z nim nie poradzimy. Jednak nasze działania nie pozostają bez znaczenia. Leczenie domowe reumatyzmu głównie powinno skupić się na odpowiedniej diecie, ale także zadbaniu o właściwą aktywność fizyczną. Dzięki temu może udać się zachować stawy w jak najlepszej kondycji i zapobiec ich zniekształceniu. Regularne ćwiczenia nie mają na celu tego, aby pacjent stał się sportowcem - chodzi raczej o umiarkowaną aktywność pozwalającą na zachowanie sprawności stawów.
Zobacz też: Czynnik reumatoidalny: normy. Na czym polega badanie RF
Na powstanie zmian reumatycznych wpływ mają niekorzystne warunki środowiskowe. I tak wskazuje się, że zbyt niskie temperatury i duża wilgotność mogą sprzyjać powstawaniu bóli reumatycznych. Reumatyzm od zimna nasila się, dlatego też chorym, którzy cierpią na jedno z wielu schorzeń reumatycznych, zaleca się unikanie miejsc, w których panuje niska temperatura. Nie powinni się oni także narażać na duże wahania temperatur, gdyż to może zaostrzyć objawy choroby.
Reumatyzm kojarzony jest głównie ze schorzeniami dotykającymi stawów. Im bardziej zaawansowany etap choroby tym wzrasta szansa na to, że objawy rozszerzą się na cały układ ruchu, w tym także mięśnie. Reumatyzm mięśniowy wymaga natychmiastowej reakcji terapeutycznej w celu ograniczenia jego rozwoju. Jednym z przykładów choroby reumatycznej, która dotyka zarówno stawów jak i mięśni jest fibromialgia. W jej przebiegu pacjent odczuwa uogólnione bóle stawowo-mięśniowe. Jej podłoże nie jest znane, natomiast sposób leczenie nie odbiega od terapii stosowanych w innych rodzajach chorób reumatycznych.
Nad tym, jak leczyć reumatyzm naukowcy zastanawiają się od lat i wciąż nie został opracowany skuteczny lek. Choroby reumatyczne leczy się głównie objawowo, choć metody terapeutyczne na przestrzeni lat uległy modyfikacji. Kiedyś skupiano się na zwalczaniu dokuczliwych objawów poprzez stosowanie coraz silniejszych środków farmakologicznych, które niosły za sobą szereg działań niepożądanych. Obecnie jednak wiadomo, że szybka i trafna diagnoza może zapobiec rozwojowi uciążliwych dolegliwości, a także uchronić pacjenta przed niepełnosprawnością. W zależności od rodzaju choroby stosuje się celowaną terapię farmakologiczną, wspieraną przez rehabilitację, a także odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. W łagodzenie bólu stosuje się powszechnie dostępne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).
Zobacz też: RZS - leczenie: jak wygląda i jakie są rokowania?