Czym jest reumatoidalne zapalenie stawów? Jest to choroba autoimmunologiczna znana także jako gościec stawowy, która nieleczona może prowadzić do poważnych problemów nie tylko w obrębie stawów. Choroby autoimmunologiczne charakteryzują się tym, że układ odpornościowy błędnie rozpoznaje własne komórki i doprowadza do ich zniszczenia. Jest to więc rodzaj autoagresji, który powstrzymać można wprowadzając jak najszybciej odpowiednią terapię.
Na zachorowanie na RZS bardziej narażone są kobiety. Zmiany prowadzące do zachorowania na gościec stawowy mogą być związane z wahaniami hormonalnymi mającymi miejsce w okresie ciąży, karmienia piersią, a także menopauzy. Zazwyczaj schorzenie atakuje panie pomiędzy 40. a 50. rokiem życia, choć zdarzają się także przypadki wśród osób znacznie młodszych.
Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów zazwyczaj pojawiają się u kobiet po 40. roku życia. Nie jest to jednak regułą. Na początku pojawia się ból i obrzęk stawów rąk i stóp. W miarę zaostrzania schorzenia dołączyć mogą do nich także:
Jak rozpoznać reumatoidalne zapalenie stawów? Jeśli obserwujesz u siebie bóle stawów u rąk i nóg, którym towarzyszy poranna sztywność, a także ciągłe uczucie zmęczenia, wówczas jest to sygnał, że należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Ten z kolei prawdopodobnie skieruje nas do reumatologa, który zaleci wykonanie szeregu badań potwierdzających diagnozę. Obecnie obowiązujące standardy wprowadzone w 2010 roku to ścisła ścieżka postępowania diagnostycznego, która pozwala na wykrycie schorzenia na wczesnym etapie.
Zobacz też: Ból przewlekły - czym jest, kiedy występuje, jak się go leczy?
Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów należy rozpocząć najszybciej jak to tylko możliwe. Wtedy zyskujemy większą szansę na zahamowanie niekorzystnych zmian zachodzących w stawach i nie tylko. Obecnie bowiem medycyna nie dysponuje środkami, które mogłyby wyleczyć RZS, a jedynie takimi, które zatrzymują postęp choroby. Zaaplikowane na wstępnym etapie choroby mogą prowadzić do jej remisji lub spowolnienia jej postępów.
Do najczęściej stosowanych w terapii substancji należą te odpowiedzialne za hamowanie powstawania stanu zapalnego. Wśród nich znajdziemy:
Z kolei w okresach zwiększonej aktywności choroby lub w przypadku braku pożądanych efektów przy dotychczasowej terapii, wprowadza się krótkotrwałe leczenie glikokortykoidami, które są skuteczne, ale wywołują wiele działań niepożądanych.
Prócz farmakoterapii przy RZS konieczne jest też stałe korzystanie z rehabilitacji. Masaże, laseroterapia, krioterapia mogą poprawić jakość codziennego funkcjonowania i ograniczyć ból stawów.
Aby uzyskać pewność co do diagnozy reumatoidalnego zapalenia stawów, wykonuje się badania takiej jak:
Należy pamiętać, że negatywne wyniki badań krwi niekoniecznie świadczą o braku choroby. Może ona bowiem przyjąć postać serologiczne ujemną. Wówczas lekarz dobiera leczenie na podstawie objawów zgłoszonych przez pacjenta i wyników badań obrazowych.
Jaki lekarz w przypadku podejrzenia reumatoidalnego zapalenia stawów będzie w stanie nam pomóc? W celu potwierdzenia diagnozy udajemy się do lekarza reumatologa. Skierowanie do niego powinniśmy uzyskać od swojego lekarza pierwszego kontaktu.
Zobacz też: Chiropraktyka - czym jest, kiedy się ją stosuje, jakie są przeciwwskazania do zabiegów?