Żywica drzewa boswellia serrata wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, w związku z czym znajduje szereg zastosowań.
1. Wpływa na wzmocnienie stawów i kości
Regularne stosowanie preparatów z żywicą tej indyjskiej rośliny wzmacnia tkankę kostną i stawową oraz stymuluje ich odbudowę. Kadzidłowiec wpływa także na zmniejszenie obrzęków i poprawę ruchomości stawów. Żywica może być stosowana pomocniczo w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.
2. Poprawia stan skóry
Żywica z kadzidłowca wpływa na poprawę kondycji skóry. Redukuje ona produkcję sebum i zmniejsza przetłuszczanie się skóry, dzięki czemu znacząco poprawia stan skóry tłustej i problematycznej. Roślina zwiększa także elastyczność skóry, w związku z czym jej ekstrakty można znaleźć w wielu preparatach kosmetycznych, między innymi takich, które przeznaczone są do skóry dojrzałej i z widocznymi zmarszczkami. Kadzidłowiec wpływa także na zmniejszenie zaczerwienienia skóry i przyspiesza leczenie łuszczycy oraz grzybicy skóry. Może być stosowana również w przypadku grzybicy paznokci.
3. Działa wzmacniająco
Suplementy zawierające wyciągi roślinne wpływają na wzmocnienie organizmu, w związku z czym można je stosować profilaktycznie w okresach zwiększonego ryzyka zachorowania na grypę i przeziębienia. Indyjskie drzewo wpływa także na stymulację układu immunologicznego.
4. Reguluje pracę układu trawiennego
Preparaty z boswellią serratą są polecane w przypadku biegunki. Wpływają także na regulację pracy wątroby i ochronę jej miąższu. Kadzidłowiec jest polecany również osobom cierpiącym na zespół jelita drażliwego albo wrzody jelita grubego.
5. Łagodzi astmę
Roślina wpływa na redukcję uciążliwych objawów astmy, takich jak rzężenie oraz duszności. Regularne stosowanie preparatów z boswellią serratą sprawia również, że ataki astmy są znacznie rzadsze. Dodatkowo roślina łagodzi stany zapalne oraz redukuje obrzęki oskrzeli i zatok.
6. Działa antynowotworowo
Przypuszcza się, że boswellia serrata przyspiesza umieranie komórek nowotworowych, w związku z czym hamuje rozwój i powoduje cofanie się zmian nowotworowych. Najlepsze działanie wykazano w przypadku pacjentów chorych na białaczkę, raka jelita grubego oraz z guzami mózgu. Ekstrakty roślinne wykorzystuje się między innymi do leczenia obrzęków mózgu będących powikłaniem nowotworów mózgu.
Boswellia działa również uspokajająco i wspomaga odchudzanie. Dodatkowo, zażywanie preparatów zawierających tę roślinę wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu, w związku z czym może być stosowana w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego, a korzeń rośliny przyjmowany doustnie obniża poziom glukozy we krwi. Przypuszcza się, że roślina może poprawiać pamięć i zwiększać zdolność do nauki. Oprócz tego, że roślina ta ma prozdrowotne właściwości, jest wykorzystywana również ze względu na wyjątkowy zapach, w związku z czym produkuje się z niej kadzidła.
Boswellia serrata jest najczęściej spotykana w formie proszku (można go kupić przez internet oraz w sklepach ze zdrową żywnością). Opakowanie, które zawiera 250 gramów proszku kosztuje około 30 – 50 złotych. Roślina występuje także w preparatach w formie tabletek. Oprócz tego, wyciągi roślinne można znaleźć w wielu gotowych preparatach, między innymi w balsamach oraz kremach. Kupując preparaty, które zawierają boswellię serratę należy wybierać tylko takie, które pochodzą z dobrych, sprawdzonych źródeł. Nie należy kupować suplementów na bazarach albo aukcjach internetowych.
Boswellia serrata jest preparatem naturalnym, jednak nie może być stosowana przez każdego. Przeciwwskazania do przyjmowania takich suplementów to:
U większości osób przyjmowanie preparatów zawierających kadzidłowiec nie wywołuje żadnych efektów ubocznych. U niektórych osób preparaty zawierające żywicę albo inne wyciągi z tej rośliny mogą wywoływać bóle brzucha, biegunki, nudności oraz inne problemy żołądkowo-jelitowe. Czasami dochodzi do zwiększenia ilości dziennie oddawanego moczu, a także przyspieszenia oddechu. Olejek pozyskiwany z rośliny może wchodzić w interakcje z aspiryną czy ibuprofenem.