Reumatoidalne zapalenie stawów to jedna z tych chorób, których przyczyny powstawania wciąż pozostają dla badaczy nieustalone. Z perspektywy pacjenta nie jest jednak aż tak istotne to skąd wzięło się schorzenie, ale czy szybko i trafnie zostanie zdiagnozowane. Tylko to bowiem daje szansę na odpowiednie leczenie i zachowanie sprawności ruchowej, a co za tym idzie możliwość normalnego funkcjonowania.
Zapalenie stawów nie zawsze musi jednak oznaczać, że chorujemy na RZS. Uszkodzenia chrząstki, do jakich dochodzi podczas zapalenia stawów, mogą mieć różne przyczyny. Do najczęstszych należą:
Stan zapalny stawów to jeden z pierwszych symptomów reumatoidalnego zapalenia stawów. RZS to rzadka choroba układowa o podłożu immunologicznym. W jej przebiegu dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia stawów i struktur okołostawowych. To w konsekwencji sprawia, że stopniowo postępuje upośledzenie funkcji ruchowych, a poruszanie kończynami sprawia pacjentowi coraz większe problemy.
Co ważne, reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą ogólnoustrojową, co oznacza, że w jej przebiegu dochodzi często do zajęcia także ważnych narządów, m.in. płuc, nerek, serca czy układu nerwowego.
W początkowej fazie chory na RZS może doświadczać przede wszystkim obrzęków i bólu w obrębie małych stawów - zwłaszcza dłoni. Z czasem mogą pojawić się także inne dolegliwości, wśród których charakterystyczna jest poranna sztywność, ale też przewlekłe zmęczenie, obniżenie apetytu czy nawracające stany podgorączkowe.
Zobacz też: Choroby reumatyczne - co je powoduje, jak wygląda ich diagnostyka, a jak leczenie?
Reumatoidalne zapalenie stawów nazywane jest także gośćcem stawowym. Leczenie jego należy rozpocząć jak najszybciej po postawieniu diagnozy - dzięki temu istnieje spora szansa na zatrzymanie postępujących objawów i zachowanie sprawności fizycznej chorego. Niestety na ten moment nie istnieje terapia lecząca RZS - możliwe jest tylko leczenie powstrzymujące postęp choroby.
W tym celu lekarze stosują:
RZS rokowania ma zależne od momentu, w jakim zostanie wykryte. Jeśli leczenie zostanie podjęte w ciągu 3-6 miesięcy od pojawienia się objawów istnieje duża szansa na powstrzymanie rozwoju dolegliwości i przejście choroby w stan remisji. Niestety RZS jest schorzeniem, w którym chorzy muszą liczyć się z nawrotami. Dlatego też konieczne jest stałe monitorowanie stanu zdrowia i pozostawanie pod kontrolą lekarza reumatologa. Ponadto osoby takie powinny dbać o swoją dietę, zapewniać swojemu ciału umiarkowaną aktywność fizyczną (tak, aby stawy pozostawały w ruchu), wspierać swoją odporność i unikać przebywania w wilgotnych i zimnych pomieszczeniach. Także regularna rehabilitacja, w tym fizykoterapia mogą poprawić kondycję stawów.
Zobacz też: Boswellia serrata - jakie ma właściwości i zastosowanie?