Zapalenie stawów: objawy, przyczyny i leczenie

W jaki sposób przebiega zapalenie stawów? Objawy tej grupy chorób mogą być wyjątkowo dokuczliwe. Z ich powodu dochodzi do znaczącego ograniczenia ruchomości stawów. Istnieje wiele typów tych dolegliwości - reumatoidalne zapalenie stawów jest jednym z nich.

Objawy zapalenia stawów - różne typy dolegliwości 

Jakie są wczesne objawy zapalenia stawów? Chociaż przyczyny często bywają nie dość dobrze określone, to symptomy na wczesnym etapie bywają do siebie bardzo zbliżone. Kłopoty pojawiają się z powodu zaistnienia stanu zapalnego chrząstki stawowej. Z czasem zostaje ona uszkodzona. Dochodzi do pierwszych zniekształceń. Ruchomość stawu zostaje coraz bardziej ograniczona.

Po czym rozpoznać zapalenie stawów? Objawy to m.in. ból stawu, zaczerwienienie, obrzęk i charakterystyczna sztywność, która jest szczególnie uciążliwa rano. Wyróżnia się bardzo wiele typów chorób stawów, ale dość trudno określić ich przyczyny. Zwykle podejrzewa się podłoże autoimmunologiczne. Do najczęstszych należą:

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną, a przyczyny jej występowania nie są znane Reumatoidalne zapalenie stawów - wszystko co powinieneś wiedzieć o RZS

RZS - objawy początkowe. Jak przebiega reumatoidalne zapalenie stawów? 

W jaki sposób przebiega RZS? Objawy początkowe reumatoidalnego zapalenia stawów nie różnią się od innych symptomów zapaleń stawów, ale problemem jest ich postępujący charakter. Choroba dotyka stawów i narządów, mając przewlekły charakter. W jej przypadku niezbędne jest właściwe rozpoznanie i podjęcie leczenia. Nieleczone RZS może doprowadzić do uszkodzeń organizmu prowadzących do śmierci. Przyczyny nie są jednoznacznie określone. Najczęściej wskazuje się obciążenie genetyczne, problemy z układem odpornościowym, stres, palenie tytoniu, zakażenia wirusowe i płeć (bardziej predysponowane są kobiety).

W jaki sposób przejawia się w fazie wstępnej reumatoidalne zapalenie stawów? Objawy wczesne choroby nie są charakterystyczne. Może do nich należeć ogólne osłabienie i uczucie zmęczenia. Osoba dotknięta tym czynnikiem chorobowym czuje się rozbita, nie ma apetytu i chudnie. Nie ma wysokiej gorączki, ale bardzo często pojawiają się stany podgorączkowe. Występuje też silne pocenie. W połowie przypadków już na początku choroby dochodzi do pojawienia się silnego bólu i obrzęku stawów.  

Zobacz wideo 5 prostych badań, które ratują nam życie

RZS - objawy w późniejszym biegu choroby

Czym przejawia się postępujące RZS? Objawy w dalszym postępie choroby dotyczą zwykle najpierw symetrycznych zapaleń stawów rąk i kolanowych, szyjnych, skokowych lub barkowych. Pogłębia się degradacja dotykająca nasad kości i chrząstki stawowej. Na tym etapie bardzo charakterystycznym objawem jest poranna sztywność stawów, która się nasila. Na tym etapie chory zaczyna odczuwać systemowy charakter reumatoidalnego zapalenia stawów.    

Czynnik reumatoidalny bada się z próbki krwi Czynnik reumatoidalny: normy. Na czym polega badanie RF

Do czego doprowadza reumatoidalne zapalenie stawów? Objawy zaawansowane

Jakie są symptomy ciężkiego przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów? Objawy nasilają się przede wszystkim jeśli chodzi o zmiany pozastawowe. Niektóre z nich są dość łagodne - zalicza się tu choćby guzki reumatoidalne. Pojawia się jednak szereg chorób poważniejszych - przyspieszony rozwój ma miażdżyca i osteoporoza, łatwiej dochodzi do zapaleń płuc i problemów neurologicznych. W ciężkich przypadkach dochodzi do chorób serca i nerek, zapalenia naczyń i zaburzeń hematologicznych. 

Chorobę diagnozuje się na podstawie badań laboratoryjnych i obrazowych. Stosuje się terapię farmakologiczną m.in. sterydami, leczenie niefarmakologiczne (np. różne fizykoterapie) i leczenie miejscowe (np. punkcje i zabiegi chirurgiczne). Niestety, ale bardzo rzadko dochodzi do całkowitego wyleczenia i braku nawrotów choroby. 

Zobacz też: Choroby przewlekłe - czym są, jakie choroby należą do tej grupy?

Więcej o: