Zapalenie stawów: objawy, przyczyny i leczenie

W jaki sposób przebiega zapalenie stawów? Objawy tej grupy chorób mogą być wyjątkowo dokuczliwe. Z ich powodu dochodzi do znaczącego ograniczenia ruchomości stawów. Istnieje wiele typów tych dolegliwości - reumatoidalne zapalenie stawów jest jednym z nich.

Objawy zapalenia stawów - różne typy dolegliwości 

Jakie są wczesne objawy zapalenia stawów? Chociaż przyczyny często bywają nie dość dobrze określone, to symptomy na wczesnym etapie bywają do siebie bardzo zbliżone. Kłopoty pojawiają się z powodu zaistnienia stanu zapalnego chrząstki stawowej. Z czasem zostaje ona uszkodzona. Dochodzi do pierwszych zniekształceń. Ruchomość stawu zostaje coraz bardziej ograniczona.

Po czym rozpoznać zapalenie stawów? Objawy to m.in. ból stawu, zaczerwienienie, obrzęk i charakterystyczna sztywność, która jest szczególnie uciążliwa rano. Wyróżnia się bardzo wiele typów chorób stawów, ale dość trudno określić ich przyczyny. Zwykle podejrzewa się podłoże autoimmunologiczne. Do najczęstszych należą:

RZS - objawy początkowe. Jak przebiega reumatoidalne zapalenie stawów? 

W jaki sposób przebiega RZS? Objawy początkowe reumatoidalnego zapalenia stawów nie różnią się od innych symptomów zapaleń stawów, ale problemem jest ich postępujący charakter. Choroba dotyka stawów i narządów, mając przewlekły charakter. W jej przypadku niezbędne jest właściwe rozpoznanie i podjęcie leczenia. Nieleczone RZS może doprowadzić do uszkodzeń organizmu prowadzących do śmierci. Przyczyny nie są jednoznacznie określone. Najczęściej wskazuje się obciążenie genetyczne, problemy z układem odpornościowym, stres, palenie tytoniu, zakażenia wirusowe i płeć (bardziej predysponowane są kobiety).

W jaki sposób przejawia się w fazie wstępnej reumatoidalne zapalenie stawów? Objawy wczesne choroby nie są charakterystyczne. Może do nich należeć ogólne osłabienie i uczucie zmęczenia. Osoba dotknięta tym czynnikiem chorobowym czuje się rozbita, nie ma apetytu i chudnie. Nie ma wysokiej gorączki, ale bardzo często pojawiają się stany podgorączkowe. Występuje też silne pocenie. W połowie przypadków już na początku choroby dochodzi do pojawienia się silnego bólu i obrzęku stawów.  

Zobacz wideo 5 prostych badań, które ratują nam życie

RZS - objawy w późniejszym biegu choroby

Czym przejawia się postępujące RZS? Objawy w dalszym postępie choroby dotyczą zwykle najpierw symetrycznych zapaleń stawów rąk i kolanowych, szyjnych, skokowych lub barkowych. Pogłębia się degradacja dotykająca nasad kości i chrząstki stawowej. Na tym etapie bardzo charakterystycznym objawem jest poranna sztywność stawów, która się nasila. Na tym etapie chory zaczyna odczuwać systemowy charakter reumatoidalnego zapalenia stawów.    

Do czego doprowadza reumatoidalne zapalenie stawów? Objawy zaawansowane

Jakie są symptomy ciężkiego przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów? Objawy nasilają się przede wszystkim jeśli chodzi o zmiany pozastawowe. Niektóre z nich są dość łagodne - zalicza się tu choćby guzki reumatoidalne. Pojawia się jednak szereg chorób poważniejszych - przyspieszony rozwój ma miażdżyca i osteoporoza, łatwiej dochodzi do zapaleń płuc i problemów neurologicznych. W ciężkich przypadkach dochodzi do chorób serca i nerek, zapalenia naczyń i zaburzeń hematologicznych. 

Chorobę diagnozuje się na podstawie badań laboratoryjnych i obrazowych. Stosuje się terapię farmakologiczną m.in. sterydami, leczenie niefarmakologiczne (np. różne fizykoterapie) i leczenie miejscowe (np. punkcje i zabiegi chirurgiczne). Niestety, ale bardzo rzadko dochodzi do całkowitego wyleczenia i braku nawrotów choroby. 

Zobacz też: Choroby przewlekłe - czym są, jakie choroby należą do tej grupy?

Więcej o: