Więcej podobnych tematów na Gazeta.pl
Ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych wzrasta wraz z wiekiem, przy czym to starsze kobiety są bardziej podatne na schorzenia układu krążenia, głównie z powodu niskiego poziomu estrogenów. Gdy kobieta wchodzi w wiek menopauzalny, stopniowo zanika produkcja tych hormonów. Estrogeny mają, między innymi, wpływ na funkcjonowanie naczyń krwionośnych, stąd ich niedobór sprzyja zaburzeniom sercowym. To wszystko jest nam znane i badane od lat. Naukowcy z The North American Menopause Society (NAMS) skoncentrowali się na jeszcze jednym czynniku ryzyka. Uważają, że spożywanie posiłków w samotności jeszcze bardziej podwyższa groźbę pojawienia się chorób serca u starszych kobiet. Wyniki badania opublikowali w czasopiśmie "Menopause".
W badaniu wzięło udział 590 kobiet w wieku równym lub powyżej 65 lat. Dane pochodziły z Korean National Health and Nutrition Examination Survey (KNHANES) z 2016 roku. Uczestniczki zostały podzielone na dwie grupy, jedna spożywała co najmniej dwa posiłki dziennie w samotności, druga grupa kobiet dzieliła posiłki z innymi. Analiza danych pokazała, że kobiety jedzące samotnie, mają słabszą wiedzę na temat wartości odżywczych posiłków, co skutkowało tym, że ich dieta była uboższa.
Naukowcy odnotowali, że spożycie węglowodanów, błonnika pokarmowego, sodu i potasu było niższe w grupie kobiet samotnie spożywających posiłki w porównaniu z osobami dzielącymi je z drugą osobą (lub z większą liczbą ludzi). Prawdopodobieństwo wystąpienia dusznicy bolesnej w pierwszej grupie kobiet było 2,6 raza wyższe niż w drugiej.
Dusznica bolesna (dławica piersiowa) to zespół charakterystycznych objawów takich jak duszności i ból w okolicy mostka, pojawiających się zazwyczaj podczas wysiłku i powiązanych z niewydolnością naczyń wieńcowych. Dusznica towarzyszy takim schorzeniom jak choroba niedokrwienna serca, zwiększająca ryzyko zawału mięśnia sercowego.
Starsze kobiety, które jadły w samotności, miały słabszą wiedzę na temat żywienia i mniej jadły. Ponadto samotne spożywanie posiłków związane było silnie z występowaniem dławicy piersiowej. Konieczne staje się zatem edukowanie starszych kobiet w sprawach żywieniowych oraz badania przesiewowe w kierunku chorób sercowo-naczyniowych w tej grupie społecznej
- piszą badacze w podsumowaniu.
Jedzenie w samotności wiąże się też z pewnymi problemami psychicznymi. Uważa się, że jest jednym z czynników powiązanych z depresją. Ponadto oznacza wyższe ryzyko rozwoju otyłości brzusznej i problemy z ciśnieniem krwi.
Źródła: Menopause, MedicalXPress.com