Dzięki odkryciu genetycznemu lekarze będą w stanie dokładnie określić wiek, kiedy zacznie się menopauza

Być może wystarczy badanie DNA, aby można było określić ile czasu zostało kobiecie na urodzenie dziecka. Ponadto najnowsze odkrycie sygnałów genetycznych menopauzy to szansa na opracowanie nowatorskich terapii leczenia niepłodności.

Po dokładnym przyjrzeniu się genom ponad 200 tys. kobiet naukowcy odkryli, że istnieje niemal 300 sygnałów genetycznych, które mogą pomóc w wyjaśnieniu, dlaczego niektóre kobiety szybciej wchodzą w wiek menopauzalny i jakie problemy zdrowotne się z tym łączą. Badanie przeprowadzili naukowcy z trzech uniwersytetów: w Cambridge, Exeter oraz w Kopenhadze.

Kluczem okazały się dwa geny nazywane CHEK1 i CHEK2. Naukowcy zauważyli, że kobiety, które miały niski poziom białka kodowanego przez gen CHEK2, wchodziły w menopauzę o trzy lata później niż kobiety, u których poziom tego białka był prawidłowy.

Eksperymenty potwierdzające rolę genów CHEK1 i CHEK2 w przedłużeniu lub skracaniu czasu płodności przeprowadzono na myszach. Zauważono, że jeżeli zahamuje się aktywność genu CHEK2 u tego gryzonia, jego potomstwo zyskuje wydłużony okres reprodukcyjny. Nadekspresja genu CHEK1 także przedłużała żywotność reprodukcyjną potomstwa myszy dzięki zwiększeniu się początkowej liczby jajeczek (powstających jeszcze w okresie życia płodowego). 

Naukowcy skoncentrowali się teraz na odpowiedzi na pytanie, jakie są skutki zdrowotne wcześniejszej, a jakie późniejszej menopauzy. I tak doszli do wniosku, że genetyczna wcześniejsza menopauza oznacza większe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, a także osteoporozy i w związku z tym zwiększonego ryzyka złamań. Z drugiej strony oznacza mniejsze ryzyko pojawienia się raka jajnika oraz raka piersi.

- Wcześniejsza menopauza była przyczynowo związana z niższym ryzykiem nowotworów hormonowrażliwych. Uważamy, że jest to prawdopodobnie spowodowane krótszą ekspozycją na wysoki poziom hormonów płciowych - mówi współautorka badania, dr Katherine Ruth z University of Exeter.

Dzięki zidentyfikowaniu genetycznych przyczyn wcześniejszej lub późniejszej menopauzy można przewidzieć, które kobiety wcześniej wejdą w okres przekwitania. A to oznacza, że można taką wiedzę przekazać kobietom planującym ciążę.

- Nasze odkrycie może być też początkiem nowego podejścia do terapii niepłodności, a w szczególności do leczenia metodą IVF (zapłodnienie in vitro) - mówi prof. Eva Hoffmann z University of Copenhagen, członkini zespołu badawczego.

Większość kobiet przechodzi menopauzę pomiędzy 40. a 60. rokiem życia (ok. 1 proc. przed 40). Zależy to od genów, czynników środowiskowych oraz od stylu życia. Najmniej wiemy o genetycznych uwarunkowaniach menopauzy.

W porównaniu z wcześniejszą wiedzą na ten temat, teraz naukowcy zidentyfikowali aż pięć razy więcej różnych czynników genetycznych związanych z menopauzą. - Pracujemy nad rodzajem testu predykcyjnego, który pozwoli przeanalizować DNA kobiety i określić, jak długie będzie jej "naturalne okno płodności". Będzie wówczas mogła dokonywać świadomych wyborów reprodukcyjnych - powiedział dr John Perry z University of Cambridge.

Zobacz wideo O czym świadczą uderzenia gorąca? [NaZdrowie]

Źródła: The Guardian, Nature

Więcej o: