Trudno jest na pierwszy rzut oka rozpoznać, jaki chorobotwórczy drobnoustrój zaatakował nasze gardło. Zapalenie może być wywołane infekcją wirusową, bakteryjną i grzybiczą. Niektóre przypadki zapalenia gardła są spowodowane także przez choroby podstawowe, gdzie atak na gardło jest jakby odpryskiem innego schorzenia. Wirusowe zapalenie gardła może zatem sprowadzić na nas gruźlica, kiła, błonica, zapalenie opon mózgowych. Inne przyczyny bólu gardła to alergie, urazy, rak, refluks, kontakt z niektórymi toksynami.
Jednak zwykle bolące gardło ma związek z przeziębieniem.
Za wirusowe zakażenia gardła odpowiadają takie patogeny jak adenowirusy, rinowirusy, enterowirusy, koronawirusy, rzadziej wirus grypy i paragrypy. To mniej więcej 50-80 procent przypadków zapalenia gardła.
Rzadziej chodzi o zakażenia wirusem opryszczki, wirusem Epsteina-Barra (mononukleoza zakaźna) HIV, wirusami Coxsackie.
Objawy wirusowego zapalenia gardła są dość podobne do bakteryjnego. A zatem doskwiera nam ból, gorączka, zwykle też katar, a gardło jest zaczerwienione i podrażnione. Czasami dochodzi także do powiększenia migdałków. Ważne jest jednak odróżnienie jednej infekcji od drugiej, ponieważ wymagają innego leczenia.
Przy zakażeniu wirusowym temperatura jest zwykle niższa, niż przy bakteryjnym. Gardło na jaskrawoczerwoną barwę, jest rozpulchnione, bolące. Czujemy suchość, pieczenie i łaskotanie w gardle, co prowokuje kaszel. Czasem pojawia się też opryszczka oraz zapalenie błony śluzowej nosa i katar (szczególnie gdy zakaziliśmy się rinowirusami). Możemy też mieć ból głowy, zapalenie spojówek, wysypkę, bóle mięśni, uczucie nadmiernego zmęczenia.
Ostateczną odpowiedź, co nas zaatakowało, może dać tylko wykonanie tzw. posiewu, czyli wyhodowanie pobranych z gardła drobnoustrojów na specjalnej pożywce i zidentyfikowanie ich.
Objawy wirusowego zapalenia gardła:
Na wirusy nie działają antybiotyki, zatem podawanie takich leków przy wirusowym zapaleniu gardła jest bezcelowe. Stosuje się za to leki przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz dezynfekujące. Mogą to być tabletki do ssania lub specjalne spraye, działające bezpośrednio na chore gardło.
Niezbyt ciężkie i niepowikłane zapalenie gardła mija zwykle po 5-7 dniach. Należy przez ten czas pić dużo płynów, odpoczywać, nawilżać powietrze w pomieszczeniu. Można płukać gardło ziołami, solą emską itp.
Istnieją też mieszane zakażenia, gdy po infekcji wirusowej dochodzi do bakteryjnej wskutek obniżenia się odporności chorego. Wtedy podanie antybiotyku jest zasadne.
Wirusowe zapalenia gardła zdarzają się częściej dzieciom i młodzieży niż osobom starszym. Zapobiegniemy wielu infekcjom dbając o higienę rąk (wirusy najczęściej przenoszą się drogą kropelkową).